Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać policjanta? Jak nie dać się oszukać? Oszuści znów używają starych metod!

MM
Mamy dla Was kilka rad, jak ustrzec się przed ostatnio znów popularnymi formami wyłudzeń pieniędzy "na policjanta".

W ostatnim czasie powrócił problem z oszustwami. Wyłudzenia metodą na policjanta jest dość wysoce prawdopodobną formą, która daje potencjalnemu oszustowi duże prawdopodobieństwo, że mu się ten czyn uda.

Nie dajcie się zwieść! Oto kilka porad jak uchronić się, przed ogromnymi przykrościami z rąk przestępców.

  1. Jak rozpoznać prawdziwego policjanta?
    Musi on nam się wylegitymować, pokazując legitymację na której jest:

- imię i nazwisko funkcjonariusza
- jego stopień
- zdjęcie
- numer legitymacji
- numer identyfikacyjny
- data ważności
Format dokumentu przypomina dowód osobisty. Oprócz tego - zdobi go godło Polski i gwiazda policyjna.

Ważne! Legitymacja musi mieć ważność do 31 grudnia 2018 i jej wystawienie nie może być wcześniejsze, niż z roku 2015. Wszystkie starsze legitymacje policji są już nieważne!

2a odznaka
Odznaka
Ma charakterystyczny kształt gwiazdy policyjnej z numerem identyfikacyjnym w centralnej części.

  1. Co może policjant, gdy do nas przychodzi:
    Policjant, który do nas przyjdzie poza okazaniem legitymacji, powinien się przedstawić i ujawnić nam powód wizyty. Gdy jest to dla nas sprawa wątpliwa lub kontrowersyjna, możemy skontaktować się telefonicznie z dyżurnym policji, czy taka sprawa jest prowadzona potwierdzić tożsamość funkcjonariusza.

4.
Nie wolno policjantowi bez odpowiedniego nakazu przeszukiwać naszego domu! Przy takiej próbie powinniśmy niezwłocznie zadzwonić pod nr 112 i powiadomić, że taka sytuacja ma miejsce.

Pamiętajcie: policjantowi nie wolno prosić ujawnianie miejsc przechowywania naszych kosztowności, policjantowi nie wolno też zabierać jakichkolwiek pieniędzy z powodu prowadzone niby sprawy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, niezwłocznie zawiadamiamy policję, tutaj nasza postawa oraz czas mają ogromne znaczenie.

Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy nie ma czasu na oczekiwanie na wydanie przez prokuratora postanowienia. Wtedy przeszukanie musi zostać przeprowadzone niezwłocznie. Zwłaszcza, gdy mogły by ulec zatarciu dowody przestępstwa.

W takiej właśnie sytuacji Policja bądź inne uprawnione organy nie potrzebują decyzji prokuratora, aby przeprowadzić przeszukanie i mogą tego dokonać na podstawie nakazu wydanego np. przez komendanta komisariatu bądź na podstawie okazanej legitymacji służbowej.

5.
Jeśli policjant dokonuje zatrzymania rzeczy, musi sporządzić "protokół zatrzymania przedmiotów", które mogą stanowić dowód w sprawie. Jeśli policjant twierdzi, że masz po prostu oddać mu daną kwotę lub przedmiot (lub posądza Cię np. o kradzież) i nie wystawi na to żadnych dokumentów potwierdzających ich prawne zajęcie - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest oszustem.

6.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń wobec Twojej osoby funkcjonariusze powinni zabrać Cię na komisariat. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z prawdziwymi policjantami, żądaj aby sprawę wyjaśnić w komisariacie lub w komendzie Policji.

Kontakt pośredni przez telefon lub domofon
Oszuści miewają bogatą wyobraźnię, a w kartotekach policyjnych widnieją różne historie, w których poszkodowany dał sobie wmówić, że dzwoni do niego Policja lub CBŚ.

Musisz wiedzieć, że:
- Policja nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy czy zrobienie przelewu!

  1. Co masz zrobić, jeśli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za funkcjonariusza z informacją, że padłeś ofiara manipulacji, jesteś o coś podejrzany, musisz zrobić przelew itp.?

Odłóż słuchawkę.
Wybierz numer Policji i opowiedz o danej sytuacji.
Dzięki temu funkcjonariusze dostaną sygnał, że ktoś próbuje się pod nich podszyć.

  1. Gdy przez domofon ktoś informuje Cię, że to Policja – nie masz obowiązku otwierać. Nie rób tego tym bardziej, jeśli nie usłyszysz imienia, nazwiska i stopnia. Zapytaj, w jakiej sprawie przychodzą funkcjonariusze, gdy natomiast chcesz ich wpuścić , ale masz wątpliwości, możesz wyjść z mieszkania (zamknij je na klucz) i otworzyć im drzwi klatki schodowej osobiście. Jeżeli mieszkasz w domu, poproś o wylegitymowanie się, zanim otworzysz bramę.

  2. Zadbaj o bezpieczeństwo tożsamości
    Policja wzbudza respekt, mimo to spotkania z funkcjonariuszami bywają stresujące. W roztargnieniu możesz nie zwrócić uwagi na szczegóły, które odróżniają złodzieja od oszusta. Zachowaj jednak zimną krew, a jeśli podejrzewasz próbę oszustwa, zgłoś się na komisariat.

Szczególnymi przypadkami są sprawy związane z zatrzymaniem dokumentów przez fikcyjnych policjantów – skradzione w ten sposób dokumenty mogą być wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytu. Dlatego warto założyć bezpłatne konto w BIK, dzięki któremu natychmiast zastrzeżesz utracony dokument. Oprócz tego sprawdzisz, czy Twoja tożsamość nie jest wykorzystywana w celu wyłudzenia kredytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!