https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono medale im. podkomisarza Andrzeja Struja. Wśród nagrodzonych są bydgoscy policjanci

Szymon Spandowski
Opracowanie:
Wśród odznaczonych medalem, znalazło się 11 policjantów z kujawsko-pomorskiego.
Wśród odznaczonych medalem, znalazło się 11 policjantów z kujawsko-pomorskiego. Policja
Ostatniego dnia lutego minister Tomasz Siemoniak wręczył 11 policjantom z kujawsko-pomorskiego medale im. podkomisarza Andrzeja Struja. To szczególne wyróżnienie otrzymują policjanci, którzy w czasie służby oraz w czasie wolnym podjęli się ratowania życia ludzkiego z narażeniem własnego życia lub zdrowia.

W piątek 28 lutego, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył w Warszawie 81 funkcjonariuszy, którzy z narażeniem własnego życia ratowali życie innych. Wśród odznaczonych medalem, znalazło się 11 policjantów z kujawsko-pomorskiego.

- To, co ślubowaliście ma prawdziwą treść. Nie tylko w postaci słów, które się wypowiada o służbie Ojczyźnie, obywatelom, narażaniu się. Chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować - powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Medal jest przyznawany w kolejne rocznice śmierci Andrzeja Struja, który zginął 10 lutego 2010 roku od ciosów nożem po tym, jak podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy zniszczyli tramwaj. Służył w Policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji.

Którzy policjanci z kujawsko-pomorskiego zostali odznaczeni i czym się zasłużyli?

  • Młodszy aspirant Paweł Sosnowski i starszy sierżant Norbert Boniecki są referentami Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Rypinie. 24 stycznia 2024 roku, około godziny 22.00 dyżurny KPP w Rypinie otrzymał zgłoszenie o pożarze butli gazowej w jednym z budynków. Mężczyzna, który dzwonił na numer alarmowy był wystraszony i nie potrafił podać adresu. Obaj odznaczeni policjanci, na podstawie szczątkowych informacji wytypowali, że może chodzić o zabudowania w Starorypinie Prywatnym. Gdy dojechali na miejsce, zauważyli wydobywające się z jednego z budynków płomienie, a przez okno zobaczyli, że pali się piecyk gazowy z butlą. Bez wahania policjanci weszli do domu i przeszukali pomieszczenia. W jednym z nich zobaczyli starszego mężczyznę, który nie potrafił się poruszyć. Stał zdezorientowany, trzymając się klamki. Policjanci wyprowadzili go w bezpieczne miejsce i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski są dzielnicowymi Komisariatu Toruń – Podgórz. W dniu 5 czerwca 2024 r., po godzinie 20:00 do dyżurnego tego komisariatu wpłynęło zgłoszenie o tonącym w Wiśle człowieku. Obaj dotarli na miejsce jako pierwsi, na dryfujące ciało nakierowali ich zgromadzeni na brzegu świadkowie. Policjanci zobaczyli jedynie plecy dryfującego w wodzie człowieka, twarz znajdowała się pod jej powierzchnią. Niezwłocznie podbiegli na odległość, którą ocenili jako możliwą do pokonania wpław i nie zważając na zagrożenie własnego życia i zdrowia ruszyli na ratunek. Po przepłynięciu ok. 30 metrów, chwycili dryfującego mężczyznę i dopłynęli razem z nim do brzegu, utrzymując jego głowę ponad powierzchnią wody. Nadmienić należy, iż nurt rzeki w tym miejscu jest silny oraz zdradliwy, z uwagi na występujące wiry wodne. Po dopłynięciu do brzegu policjanci stwierdzili, że uratowany człowiek nie oddycha i nie wykazuje czynności życiowych, w związku z tym od razu podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową, jeden z nich wykonywał sztuczne oddychanie, drugi masaż serca. Czynności wykonane przez policjantów doprowadziły do przywrócenia funkcji życiowych, jednak nadal pozostawał on nieprzytomny. W toku dalszych czynności mężczyzna został przekazany załodze karetki pogotowia ratunkowego i przetransportowany do szpitala, gdzie udzielono mu dalszej pomocy medycznej.
  • Młodszy aspirant Przemysław Zając służy na stanowisku referenta Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu. 31 maja 2024 roku o godz. 16:48 mł. asp. Przemysław Zając, z polecenia dyżurnego komendy, który otrzymał zgłoszenie o osobach tonących w Drwęcy, udał się na ul. Kościelną. Na miejscu, na środku rzeki zauważył mężczyznę, który utrzymywał głowę kobiety nad wodą, a drugą ręką trzymał nad powierzchnią pysk psa, który również się podtapiał. Silny nurt uniemożliwiał im wydostanie się z wody na brzeg, jednocześnie spychając poszkodowanych coraz głębiej w koryto rzeki, przez co groziło im coraz większe niebezpieczeństwo. Policjant powiadomił dyżurnego o zastanej sytuacji i natychmiast, nie zważając na zagrożenie własnego życia, wskoczył do rzeki. Silny nurt utrudniał mu dotarcie do nich, na szczęście wsparcia policjantowi udzielił przepływający kajakarz i asystując mu pomógł dotrzeć do poszkodowanych. Po dotarciu do nich policjant w pierwszej kolejności ewakuował z wody psa, który ratując się podtapiał kobietę i mężczyznę. Następnie wrócił i odholował parę na brzeg rzeki. Przybyła załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego i Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu, udzieliła uratowanemu małżeństwu pierwszej kwalifikowanej pomocy medycznej.
  • Starszy aspirant Łukasz Grabowski służy Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu. 17 kwietnia 2024 r., około godziny 16.00 dyżurny KMP w Toruniu otrzymał zgłoszenie o 16-letniej kobiecie w kryzysie emocjonalnym, której życie mogło być zagrożone. Dyżurny przekazał rysopis nastolatki podległym mundurowym i skierował dodatkowe patrole w okolice, gdzie mogła przebywać. Po chwili toruńscy policjanci zauważyli kobietę pasującą do rysopisu, która wpadła z mostu drogowego do Wisły. Nastolatka co chwila znikała pod powierzchnią wody i wynurzała się, wzywając pomocy. Bardzo szybko oddalała się z prądem rzeki. Na miejscu zdarzenia znajdował się st. asp. Łukasz Grabowski, który nadzorował działania poszukiwawcze funkcjonariuszy. Nie zważając na warunki pogodowe i porę roku, a przede wszystkim wykazując się męstwem i odwagą, policjant zrzucił z siebie część umundurowania, zerwał umieszczone na nabrzeżu koło ratunkowe i wskoczył do Wisły. Pomimo silnego nurtu i bardzo niskiej temperatury wody, przepłynął około 100 metrów, po czym chwycił tonącą nastolatkę ratując jej życie. Następnie ze wsparciem ruszyli także zaalarmowani przez przechodniów pracownicy pobliskiej Przystani Akademickiego Związku Sportowego. Jeden z nich podpłynął łodzią do policjanta, trzymającego kobietę i pomógł im dotrzeć do brzegu. Nastolatce zapewniono niezbędną opiekę medyczną.
  • Młodszy aspirant Mateusz Szablewski zajmuje stanowisko detektywa Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. W dniu 3 września 2024 r., podczas wypoczynku z rodziną nad jeziorem Stelchno, w miejscowości Jeżewo, funkcjonariusz uratował życie młodego mężczyzny. Tuż przed godziną 18.00 osiemnastolatek, podczas próby skoku do jeziora, poślizgnął się i uderzył głową w pomost, po czym wpadł nieprzytomny do wody. Zaalarmowany przez swoją żonę mł. asp. Mateusz Szablewski dwukrotnie zanurkował w tym miejscu i po zlokalizowaniu bezwładnego ciała na dnie akwenu, na głębokości około 2,5 metra, wyciągnął je na brzeg. W wyniku podjętej wraz z innymi osobami przebywającymi na plaży akcji reanimacyjnej, chłopakowi przywrócono funkcje życiowe i przekazano go służbom medycznym. Niewątpliwie, to dzięki niezwłocznie podjętej interwencji oraz umiejętnościom funkcjonariusza, osiemnastolatek przeżył.
  • Sierżant sztabowy Paweł Lach jest referentem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Lipnie. W dniu 10 grudnia 2024 r. ok. godz. 19:25 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lipnie otrzymał informację o pożarze w jednej z kamienic na placu Dekerta. Na miejsce jako pierwsi przybyli sierż. szt. Paweł Lach wraz z młodszym aspirantem Krzysztofem Żakiewiczem. Gdy dojechali pod wskazany adres, zauważyli wydobywające się z budynku kłęby dymu. Bez wahania policjanci weszli do kamienicy i przeszukiwali pomieszczenia. Pomimo dużego zadymienia i rozprzestrzeniających się płomieni, sierż. szt. Paweł Lach zauważył starszego mężczyznę, który miał poważne problemy z poruszaniem się. Funkcjonariusz pomógł poszkodowanemu w bezpieczny sposób opuścić palący się dom, ratując mu w ten sposób życie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym czasie drugi funkcjonariusz zauważył na schodach prowadzących do piwnicy leżącego mężczyznę z widocznymi obrażeniami. Policjant ewakuował go na zewnątrz z objętego płomieniami budynku i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. Obaj funkcjonariusze kontrolowali czynności życiowe uratowanych osób do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po przekazaniu poszkodowanych ratownikom medycznym policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, umożliwiając strażakom zastępów PSP i OSP w Lipnie sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej.
  • Starszy sierżant Karol Rygielski i młodszy aspirant Mateusz Ribszleger służą w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy. W dniu 21 listopada 2024 roku pełnili służbę patrolową na terenie Komisariatu Policji Bydgoszcz - Szwederowo. Około godz. 13:40 z polecenia dyżurnego policjanci udali się na ul. Skorupki 3/3 w Bydgoszczy, gdzie według zgłoszenia na poddaszu budynku było widać unoszący się dym, a mieszkające pod tym adresem osoby nie odbierały telefonu oraz nie otwierały drzwi. Po przybyciu na miejsce policjanci zauważyli od strony podwórza kłęby ciemnego dymu wydobywającego się spod drzwi wejściowych do mieszkania. W związku z posiadaną informacją, że wewnątrz mieszkania mogą znajdować się ludzie, funkcjonariusze podjęli decyzję o wyważeniu drzwi. Bez wahania weszli do środka, gdzie po lewej stronie zadymionego korytarza zauważyli leżącą kobietę, która była przytomna, lecz nie była w stanie samodzielnie opuścić lokalu. Policjanci wynieśli poszkodowaną na zewnątrz, nadzorując jej czynności życiowe. Po rozpytaniu kobiety ustalili, że wewnątrz pomieszczenia znajduje się również jej syn. Jeden z policjantów pozostał z uratowaną, podczas gdy drugi policjant wszedł do mieszkania i przeszukując pomieszczenia, zauważył leżącego na podłodze mężczyznę oraz źródło ognia. Mężczyzna był przytomny. Z pomocą strażaków został on wyprowadzony z mieszkania.

Policjantom pogratulował postawy Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, a także obecny razem z policjantami Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy inspektor Jakub Gorczyński.

Na jakich zasadach są przyznawane medale im. podkomisarza Andrzeja Struja?

Medal jest przyznawany policjantom za podjęcie: poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia; w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Może być nadany tej samej osobie tylko raz. Do tej pory medal przyznano 472 funkcjonariuszom Policji, w tym 2 medale pośmiertnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski