Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hity rekrutacji na uczelniach publicznych w Bydgoszczy i regionie. Które kierunki wybierano najchętniej?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W nowym roku akademickim 2022/2023 Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przyjmie na studia pierwszego stopnia blisko 2 tys. nowych studentów.
W nowym roku akademickim 2022/2023 Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przyjmie na studia pierwszego stopnia blisko 2 tys. nowych studentów. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Na uczelniach publicznych w Bydgoszczy i regionie dobiegła końca rekrutacja. Sprawdziliśmy, które kierunki studiów cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rekrutacja trwała od 8 czerwca do 12 września (na niektóre kierunki na studiach niestacjonarnych zakończyły się 23 września).

- Na studia pierwszego stopnia przyjmiemy blisko 2 tys. studentów. Będzie to prawie 150 osób więcej niż w ubiegłym roku akademickim - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki, jak: Prawo - gdzie przyjęliśmy 170 studentów (limit miejsc 90, 3,5 osoby ubiegało się o miejsce), Informatyka - 150 osób przyjętych (limit 110; 2,2 os./miejsce), Filologia angielska - 100 przyjętych (limit 100; 3,5 os./miejsce), Psychologia - 150 przyjętych (limit 150; 4,3 os./miejsce) oraz Kryminologia - 90 przyjętych (limit 90; 4,5 os./miejsce).

Ogółem na UKW na studiach I i II stopnia w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym studenci mieli do wyboru 60 kierunków.

- Nowością jest ekonomia drugiego stopnia (magisterska). Zainteresowanie tym kierunkiem było spore, przyjmiemy ponad 20 osób - mówi Tomasz Zieliński. - W przyszłym roku liczymy na więcej, ponieważ rekrutację - po zgodzie MEiN - rozpoczęliśmy dopiero na początku lipca.

Politechnika Bydgoska

Na Politechnice Bydgoskiej rekrutacja uzupełniająca na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia zakończyła się 22 września.

- Szacujemy, że wzorem lat ubiegłych przyjmiemy ponad 2 tys. nowych studentów - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i zarazem rzecznik uczelni. - W ofercie kandydaci mieli do wyboru ogółem 34 kierunki, ale ostatecznie uruchomiliśmy ich 27. Tak, jak w poprzednich latach, na studiach stacjonarnych największym zainteresowaniem cieszyły się: Informatyka stosowana, Zoofizjoterapia, Finanse i rachunkowość oraz Budownictwo, z kolei na studiach niestacjonarnych: Informatyka stosowana, Mechanika i budowa maszyn oraz Budownictwo. Nowościami od października na studiach I stopnia są inżynieria farmaceutyczna i energetyka.

UMK w Toruniu i Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

UMK w Toruniu łącznie przygotował ponad 5,5 tys. miejsc na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich, w tym ponad 1450 w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

- Do 22 września trwało jeszcze składanie dokumentów w turze uzupełniającej, dopiero później będzie znana ostateczna liczba przyjętych - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - W nowym roku akademickim łącznie w obu częściach uniwersytetu toruńskiej i bydgoskiej oferujemy 89 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. Na UMK nowością jest kierunek Geografia i kształtowanie środowiska. Mamy tu 71 zgłoszeń na 60 miejsc.

Tradycyjnie w Collegium Medicum rekordy bił Kierunek Lekarski. Zgłosiło się na niego 3817 kandydatów, a miejsc jest 220 (ponad 17 osób na miejsce). To też kierunek, który cieszył się największym zainteresowaniem w skali całego UMK. W Collegium Medicum po Kierunku Lekarskim w czołówce znalazły się: Biotechnologia medyczna - 177 zgłoszeń - 5,5 osoby na jedno miejsce (30 miejsc), Fizjoterapia - 581 zgłoszeń, 4,8 os. na miejsce (150 miejsc) oraz Kosmetologia - 244 zgłoszeń, 4 osoby na miejsce (72 miejsca).

Na UMK w Toruniu w TOP 5, według liczby zgłoszeń, po Kierunku Lekarskim uplasowały się: Psychologia - 1121 zgłoszeń (120 miejsc), Prawo - 1045 (250), Weterynaria - 842 (72) oraz Filologia angielska - 607 (55).

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy

Rekrutacja zakończyła się już w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Uczelnia przyjmie na studia I stopnia 181 kandydatów (stan na 20 września br.)

- Pod względem liczby kandydatów najbardziej obleganymi kierunkami/specjalnościami na studiach I stopnia były: Fortepian - 33 zakwalifikowanych kandydatów, 16 przyjętych. Tu na jedno miejsce przypadało 2,06 chętnych - mówi Marcin Tarnawski z Biura Rekrutacji AMFN. - Kandydatów nie brakowało też na: Skrzypce - 27 zakwalifikowanych kandydatów, 11 przyjętych (2,45 chętnych na jedno miejsce), Wokalistykę - 27 zakwalifikowanych kandydatów, 13 przyjętych (2,08 chętnych na jedno miejsce) oraz Instrumentalistykę jazzową - 24 zakwalifikowanych kandydatów, 11 przyjętych (2,18 chętnych na miejsce). Na studiach II stopnia sporym zainteresowaniem cieszyła się Wokalistyka. Zakwalifikowało się 36 osób, a 9 kandydatów zostało przyjętych. O jedno miejsce ubiegało się tu 2,77 chętnych.

Od października studenci AMFN kształcić się będą na 8 kierunkach, w tym 47 specjalnościach. Nowością na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej (nowa nazwa Wydziału) na studiach I stopnia jest Muzyka kościelna.

- W ramach tego kierunku są dwie specjalności: Muzyka kościelna i Improwizacja organowa - mówi Marcin Tarnawski. - Na pierwszą z nich zakwalifikowało się 4 kandydatów, z czego 3 zostało przyjętych. Z kolei na Improwizację organową było 3 kandydatów, 2 z nich zostało przyjętych. Na studiach II stopnia na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki nową specjalnością jest Sound design. Mieliśmy 4 kandydatów zakwalifikowanych do egzaminów wstępnych, przyjęliśmy 2 osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo