Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowanie w kociołkach. Bydgoski Gastronomik organizuje kolejne zmagania kulinarne

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tegoroczna edycja konkursu kulinarnego w bydgoskim gastronomiku "Smaki zup i potraw kuchni regionalnej, polskiej i różnych narodów, gotowanych w żeliwnych kociołkach" odbędzie się w poniedziałek, 25 września, w godz. 11-15.30. O zwycięstwo powalczy sześć zespołów kulinarnych ze szkół gastronomicznych i gastronomiczno-hotelarskich z województwa kujawsko-pomorskiego.
Tegoroczna edycja konkursu kulinarnego w bydgoskim gastronomiku "Smaki zup i potraw kuchni regionalnej, polskiej i różnych narodów, gotowanych w żeliwnych kociołkach" odbędzie się w poniedziałek, 25 września, w godz. 11-15.30. O zwycięstwo powalczy sześć zespołów kulinarnych ze szkół gastronomicznych i gastronomiczno-hotelarskich z województwa kujawsko-pomorskiego. Dariusz Bloch
W poniedziałek, 25 września, uczniowie szkół gastronomicznych w województwa kujawsko-pomorskiego powalczą w Bydgoszczy o atrakcyjne nagrody i puchar przechodni - Wielką Chochlę Gastronomika. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie otwartym Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy. Atrakcji - nie tylko dla smakoszy - z pewnością nie zabraknie.

W poniedziałek, 25 września, o godz. 11 na terenie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy rozpocznie się IV edycja wojewódzkiego konkursu "Smaki zup i potraw kuchni regionalnej, polskiej i różnych narodów, gotowanych w żeliwnych kociołkach". Udział w nim, oprócz gospodarzy, weźmie pięć zespołów szkół gastronomicznych i gastronomiczno-hotelarskich z regionu, w tym z Kowalewa Pomorskiego, Żnina, Grubna, Świecia i Grudziądza.

Młodzi adepci sztuki kulinarnej będą pracowali w dwuosobowych zespołach, a każdy z nich wylosuje szefa kuchni, który będzie czuwał nad ich poczynaniami. Zadaniem każdego z zespołów będzie przygotowanie jednej z konkursowych zup.

Gotowanie w kociołkach w Bydgoszczy. Kulinarnym zespołom pomogą sportowcy z regionu

Jak zapowiada pomysłodawca konkursu, Krzysztof Szczepaniak, nauczyciel praktycznej nauki zawodu z ZSG-H w Bydgoszczy, dania, które będzie trzeba przyrządzić, będą dla uczestników niespodzianką aż do ostatniej chwili. Zdradza jednak, że nie zabraknie dziczyzny, kuchni polskiej, wegańskiej i innych narodów.

- Przy ocenie pod uwagę będą brane smak, zapach, estetyka, serwis, zgodność z przepisami bhp i technika przygotowania. Dania będą przygotowywane przede wszystkim z regionalnych produktów. Chcemy propagować kuchnię zdrową, pożywną i wartościową - takie właśnie potrawy będą mieli za zadanie przygotować uczestnicy konkursu - mówi Krzysztof Szczepaniak.

Wprowadzoną w ostatniej edycji nowością był udział sportowców, którzy nie tylko obserwowali zmagania młodych adeptów sztuki kulinarnej, ale i sami dołączyli do rywalizujących zespołów. Pomysłodawca zapowiada, że reprezentantów lokalnego sportu - także tych z osiągnięciami olimpijskimi - nie zabraknie także w tym roku.

- Liczę, że sportowcy także tym razem wykażą się kunsztem kulinarnym. Wiemy już częściowo, kto dołączy do nas 25 września, jednak rozmowy jeszcze trwają. Na razie udział zapowiedzieli m.in. żużlowcy z Grudziądza, koszykarki z Klubu Sportowego Basket 25 i sportowcy z KS Gwiazda Bydgoszcz - mówi Krzysztof Szczepaniak. - Dla uczestników wydarzenia będzie to okazja nie tylko do spotkania z naszymi lokalnymi sportowcami, obserwowania tego, jak gotują, ale też dowiedzenia się ciekawych rzeczy, np. jak wygląda codzienna dieta osób uprawiających dany sport.

Specjalnie na tę okazję do Bydgoszczy przyjadą kucharze i szefowie kuchni z różnych stron Polski, którzy będą czuwali nad zespołami kulinarnymi, a na koniec ocenią przygotowane dania. Wśród osób związanych z gastronomią znajdą się m.in. Monika Gwiazda, Tomasz Czarnecki czy Mateusz Balcerek, a szefem komisji będzie Rafał Godziemski.

Na zwycięzców czekać będą nagrody, takie jak staż w restauracji/hotelu, a także sprzęt RTV i AGD oraz upominki od sponsorów. Jak podkreśla Krzysztof Szczepaniak, równie cenny jest sam udział w konkursie.

- Do udziału zapraszamy co roku najbardziej wyróżniających się uczniów, tak by mogli nie tylko zaprezentować swoje umiejętności i powalczyć o nagrody. To też możliwość rozmowy z nauczycielami, szefami kuchni, ludźmi obracającymi się w branży gastronomicznej - najczęściej z wieloletnim stażem. Uważam, że to niezwykle cenne doświadczenie - zauważa nasz rozmówca.

Zwycięski zespół otrzyma także puchar przechodni Wielką Chochlę Gastronomika.

Bydgoszcz. Gotowanie z degustacją i muzyką na żywo

Wydarzeniu będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje, w tym m.in. muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Pilersi, degustacja lodów, stoisko z kawą, stoisko związane z wędzarnią i serowarstwem, stół barmański i pokaz przyrządzania bezalkoholowych drinków. Imprezę poprowadzi Krystyna Lewicka-Ritter - bydgoska dziennikarka, miłośniczka i propagatorka folkloru.

Celem konkursu jest propagowanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności oraz wspólna praca oparta na relacji mistrz-uczeń, przekazywanie tajników kuchni kujawskiej młodszemu pokoleniu i promowanie żywności regionalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera