Spływ Płetwonurków Brdą - Sprzątanie Brdy jest organizowany przez Bydgoski Regionalny Klub Eksploracyjny „ERKA” i jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, która ma na celu promowanie ekologicznej postawy i odpowiedzialności za stan naszej planety.
Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej edycji sprzątania Brdy:
Tona śmieci, amunicja i i archeologiczne artefakty
- W tegorocznej edycji naszej akcji wzięło udział prawie sto osób. Najmłodszy z nich urodził się w 2013 r., a najstarszy - w 1952 r. Łącznie wyłowiliśmy tonę śmieci - mówi Jan Kwiatoń z Bydgoskiego Regionalnego Klubu Eksploracyjnego "ERKA". Jak podkreśla, od samego początku każdego roku z Brdy wyławianych jest mnóstwo śmieci, a najwięcej jest ich na odcinku na terenie ogródków działkowych.
Jakie "artefakty" udało się wyłowić tym razem? Z rzeczy nietypowych nasz rozmówca wymienia np. dwa fotele biurowe - solidne, ciężkie, łuski (po nabojach), pociski do działa przeciwlotniczego, butelki z napisem "Bromberg". Szczególnym znaleziskiem był dzban - średniowieczny "siwak", który już jest w drodze do muzeum.
- Akcję organizujemy rok w rok. Często wyławialiśmy z rzeki przedmioty przedwojenne, z poprzedniego stulecia. Ale to pierwszy taki artefakt, który znaleźliśmy - komentuje Jan Kwiatoń. - Na miejscu mieliśmy archeologa, który ocenił ten dzban na pochodzący z okresu średniowiecza. Siwak jest już w drodze do muzeum.
Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 1971 r. Jak podkreśla Jan Kwiatoń, Bydgoszcz jest jedynym miastem na świecie, w którym organizowany jest tego rodzaju spływ - podczas którego jednocześnie sprzątana jest rzeka.
Beneficjentem akcji jest Bydgoszcz
Oprócz walorów ekologicznych, celem spływu jest propagowanie Bydgoszczy i samej rzeki Brdy, aktywizacja ludzi młodych i starszych. Sprzątanie rzeki Brdy jest coraz bardziej znanym w Polsce przedsięwzięciem. Idea przywracania środowiska do standardów zgodnych z naturą w sposób niekonwencjonalny, który już sam w sobie jest wyzwaniem i przygodą zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników i naśladowców.
Oczyścić rzekę ze śmieci, edukować i uwrażliwiać społeczeństwo
Bydgoszcz - a przede wszystkim jej szczególna część Brda - jest rzeczywistym beneficjentem tego działania. Istotnym jest nie tylko to że w ostatnich latach wyraźnie poprawiła się czystość Brdy, ale wyraźnie wzrosła wrażliwość obywateli na zagadnienie związane z czystością i to nie tylko rzeką, a także otoczenia, w którym żyją.
Promocja płetwonurkowania i integracja środowiska
Spływ również ma na celu pokazać wartość i atrakcyjność płetwonurkowania jako formy rekreacji i sportu oraz przyczynić ma się do integracji płetwonurków z różnych klubów i regionów oraz nawiązania współpracy z innymi podmiotami zaangażowanymi w ochronę środowiska.
