Zadania związane ze sprzątaniem liści reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku. Nie są wprost wymienione w dokumencie (jak błoto, śnieg i lód), ale określone jako inne zanieczyszczenia. Za ich sprzątanie najczęściej odpowiedzialni są właściciele nieruchomości.
W dokumencie czytamy m.in. że "uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych, znajdujących się na terenie gminy, należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących torowiska. Do obowiązków zarządu drogi należy natomiast pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z dróg dla pieszych przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej oraz z dróg dla pieszych, jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takiej drodze dla pieszych".
Na innych terenach zadania związane z utrzymaniem porządku - m.in. sprzątaniem liści - na chodnikach i ulicach sprawuje gmina. Jak sytuacja wygląda w Bydgoszczy? Ile kilometrów chodników w czystości musi utrzymać miasto? Czy jest harmonogram sprzątania liści?
- Nie mamy wykazu kilometrów chodników. Dysponujemy wyliczonymi metrami kwadratowymi chodników, ścieżek rowerowych i schodów, które objęte są utrzymaniem WGK (Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - red.). Oznacza to, że wskazane obszary oczyszczane są jednorazowo, po zimie, w celu przygotowania chodników i ścieżek rowerowych do sezonu wiosennego i letniego. W pozostałym okresie obszary oczyszczane są wyłącznie interwencyjnie. Miasto oczyszcza w tym zakresie jeden podmiot, który musi odpowiednio wcześniej zaplanować prace. Przypominam, że obowiązek oczyszczania chodnika zlokalizowanego przy nieruchomości leży po stronie właściciela/zarządcy tej nieruchomości - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
Dodaje, że zasady sprzątania liści z miejskich chodników określają Bydgoskie Standardy Zieleni, przyjęte Zarządzeniem Prezydenta Bydgoszczy.
- Odpadłe z krzewów liście należy grabić i zbierać tylko w miejscach reprezentacyjnych, wymagających zachowania wysokich walorów estetycznych oraz, gdy stanowią zagrożenie dla użytkowników dróg i chodników. W pozostałych miejscach pozostawione liście będą miejscem schronienia drobnych zwierząt oraz stanowią źródło składników mineralnych dla roślin, zapewnią obieg materii i energii w ekosystemie. Nie należy usypywać kopców liści, zasypując pnie drzew, co może stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi grzybów w okresie łagodnych zim i na przedwiośniu. Liście rozłożone cieńszą warstwą mają szansę się szybciej rozłożyć. W 2024 roku objęte utrzymaniem jest 290,21 ha zieleni parkowej i 355,21 ha zieleni przyulicznej - wyjaśnia Marta Stachowiak.
