Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąca zima zapowiada się w WORD-ach [ROZMOWA]

Tomasz Zieliński
Tomasz Szoch, zastępca dyrektora WORD w Bydgoszczy
Tomasz Szoch, zastępca dyrektora WORD w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Rozmawiamy z Tomaszem Szochem, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, o kolejnych zmianach w egzaminach na prawo jazdy.

[break]
4 stycznia wchodzą w życie kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. W ośrodku odczuwacie Państwo te zmiany?
Tak, od połowy roku obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania egzaminami praktycznymi. O ile latem podchodziło do nich około 130 osób dziennie, to teraz jest ich 200-220. To efekt nadchodzących zmian: większość naszych klientów to osoby zainteresowane, by zdążyć odebrać dokument przed 4 stycznia.

Dlaczego to dla nich tak istotne?
Ponieważ w przypadku odbioru uprawnień przed tym terminem nie obejmą ich nowe regulacje, dotyczące szkolenia techniki jazdy.

Z jakim wyprzedzeniem należy zdać egzamin, by zdążyć?
Po zdaniu egzaminu uzyskanie uprawnień, a więc wystawienie dokumentu, może zająć około 2-3 tygodni. Dlatego dla tych, którzy zdawać będą egzamin praktyczny i zaliczą go w okolicy świąt, może być zbyt późno.

Przypomnijmy, na czym polegały będą wprowadzane zmiany...
Osoby uzyskujące uprawnienie po 4 stycznia zobligowane będą do dodatkowych szkoleń. Mają one polegać na odbyciu dwóch dodatkowych godzin zajęć w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Ich koszt to 100 złotych. Dwa razy tyle zapłacić trzeba będzie za godzinę dodatkowego szkolenia w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Tu na tak zwanej płycie poślizgowej młody kierowca przekona się, czym jest poślizg i zdobędzie podstawy wiedzy, jak do niego nie dopuścić. Szkolenie odbyć się musi pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem okresu próbnego. Kurs teoretyczny obejmie między innymi zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem samochodu.

Nowelizacja ustawy wprowadzi wspomniany już okres próbny. Na czym będzie on polegał?
Obejmie on kilka dziedzin w karierze kierujących z najmniejszym stażem za kółkiem. Na przykład w okresie pierwszych ośmiu miesięcy od odebrania prawa jazdy, przepisy wprowadzają oddzielne limity prędkości dla młodych kierowco. W obszarze zabudowanym nie będą oni mogli przekraczać́ prędkości 50 km/godz., a 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym. Na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej nie będą oni mogli przekroczyć prędkości 100 km/godz. Te regulacje wzorowane są na przepisach funkcjonujących już w innych krajach. Dodajmy, że przyniosły one spadek liczby wypadków z udziałem młodych stażem kierujących.

Czy zmiany regulują głównie limity prędkości?
Nie tylko. W okresie ośmiu miesięcy od dnia odbioru prawa jazdy kierujący nie będą mogli podejmować pracy jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem samochodu. Warto wspomnieć, że od 4 stycznia 2016 roku wróci też „zielony listek”. Najmłodsi stażem kierowcy przez pierwsze osiem miesięcy będą mogli poruszać się̨ jedynie samochodami oznakowanym białą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego. Wprowadzony zostanie też przepis stanowiący, że w ciągu dwuletniego okresu próbnego kierowca po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciw bezpieczeństwu w komunikacji skierowany będzie na kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie skutkuje utratą uprawnień.

Mówimy tu o młodych kierowcach, myśląc o ich stażu, nie wieku...
Tak. Wśród zdających egzaminy mamy cały przekrój wiekowy, w tym i seniorów w wieku emerytalnym. Często, dysponując wreszcie czasem, nadrabiają zaległości, choćby po to, by komfortowo dojeżdżać do ogródków działkowych. Z drugiej strony warto przypomnieć, że o prawo jazdy starać się mogą osoby, które nie mają jeszcze ukończonych osiemnastu lat. Niepełnoletni przystąpić mogą do kursu w szkole jazdy już na trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, a do egzaminu - na miesiąc przed tym terminem. Oczywiście uprawnienia odbiorą już po uzyskaniu pełnoletności.

Coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy ministerstwo zdąży z wprowadzeniem przepisów...
W ostatnich dniach pojawiło się stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, rekomendujące przesunięcie terminu wprowadzenia zmian w życie o kilka miesięcy, jednak decyzja jeszcze nie zapadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!