W 2019 roku w ramach metropolitalnej współpracy wprowadzono Metropolitalną Kartę Uczniowską dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujących na terenie gmin, z którymi Bydgoszcz zawarła porozumienie dotyczące komunikacji miejskiej. To gminy Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota i Dąbrowa Chełmińska.
Te gminy oferują mieszkańcom kartę, która umożliwia uczniom korzystanie z komunikacji miejskiej zarówno na liniach międzygminnych jak i w komunikacji publicznej na terenie Bydgoszczy w bardzo atrakcyjnej cenie - bilet miesięczny 10 zł, roczny 100 zł.
Coraz więcej gmin dołącza do programu
W 2020 roku rozszerzono możliwość dołączenia do programu Metropolitalnej Karty Uczniowskiej gminom, do których nie kursują połączenia międzygminne oparte o bydgoską sieć autobusów. Pierwszą gminą, która skorzystała z tej możliwości było Sicienko. W 2021 roku do programu dołączyła gmina Mrocza. W 2023 do programu dołączyły kolejne Nakło Nad Notecią, Koronowo i Solec Kujawski, a od września 2024 dołącza Pruszcz. Łącznie już z 11 gmin metropolii dzieci i młodzież może korzystać z biletów na bydgoską komunikację miejską w preferencyjnych cenach.
- Konsekwentnie pogłębiamy współpracę z naszymi partnerami z Metropolii Bydgoszcz – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszy nas, że nie tylko gminy bezpośrednio sąsiadujące z miastem doceniają wartość sprawnej komunikacji podmiejskiej w atrakcyjnej cenie. Każde takie porozumienie to wzmacnianie transportu publicznego, a końcowy efekt to mniej samochodów w centrum Bydgoszczy.
Trzeba potwierdzić adres
Uprawnieni uczniowie przy kontroli okazują kartę BKM z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i ważną Metropolitalną Kartę Uczniowską.
Bydgoską Kartę Miejską można wyrobić w punktach ZDMIKP.
Metropolitalne Karty Uczniowskie są wydawane natomiast przez gminy. Gmina Pruszcz udostępniła już wnioski pozwalające na wyrobienie kart na swojej stronie internetowej.
Bilet uczniowski przysługuje w okresie ważności porozumienia międzygminnego bądź umowy - zawartych z właściwą gminą.
W legitymacjach szkolnych nie ma już adresu zamieszkania ucznia. W związku z tym, że ulgi za przejazd obowiązują tylko dzieci i młodzież zamieszkałą na terenie Bydgoszczy oraz zamieszkałe na terenie gmin, które podpisały porozumienie lub umowy z miastem, należy pamiętać o potwierdzeniu adresu zamieszkania użytkownika biletu miesięcznego. Każdy uczeń takie zaświadczenie o miejscu zamieszkania może otrzymać w sekretariacie szkoły, a uczniowie podbydgoskich gmin - kartę metropolitarną - mogą uzyskać w swoim urzędzie Gminy. Metropolitalne Karty Malucha i Metropolitalne Karty Uczniowskie także wydawane są przez gminy.
