Gdzie jest najwięcej terenów spacerowych i wybiegów dla psów? Gdzie bez problemu znajdziemy dobrego weterynarza czy sklep zoologiczny? Mieszkańcy ocenili. Zadaniem respondentów była odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu ich najbliższa okolica jest przyjazna zwierzętom. Na bydgoskie osiedla głosowało 2000 mieszkańców. Dostępność infrastruktury dla zwierząt w poszczególnych lokalizacjach ocenili w skali od 1 do 5.
Flisy bezkonkurencyjne
Jak się okazuje, była to najlepiej oceniona kategoria w rankingu dzielnic Bydgoszczy. Siedemnaście osiedli otrzymało notę przewyższającą cztery punkty na pięć możliwych do zdobycia. Jednej z nich do maksymalnej oceny zabrakło zaledwie siedmiu setnych punktu. Co więcej, to nie tylko jedna z najlepiej ocenionych kategorii w Bydgoszczy, ale i w całym Rankingu Dzielnic Otodom 2020.
Tym razem na czele zestawienia znalazły się Flisy, które otrzymały 4,93 punktu. Także kolejne miejsca zostały ocenione wysoko. Zimne Wody-Czersko Polskie zdobyły 4,73 punku. Na ostatnim miejscu na podium stanęły Smukała-Opławiec-Janowo, które ankietowani ocenili na 4,67 punktu.
Z kolei najgorzej wypadło tym razem Szwederowo. Tej części miasta mieszkańcy przyznali za infrastrukturę dla zwierząt 3,52 pkt. Progu czterech punktów nie przekroczyły także: Bielawy (3,98 pkt.), Jary-Wilczak (3,97 pkt.), Górzyskowo i Błonie (po 3,89 pkt.), Łęgnowo-Łęgnowo Wieś (3,8 pkt.), Bydgoszcz Wschód-Sierniczek (3,85 pkt.), Wzgórze Wolności i Glinki-Rupienica (po 3,75 pkt.) Śródmieście-Bocianowo-Stare Miasto (3,64).
Zobacz zdjęcia:
Czym się kiedyś bawiły dzieci? Zobacz na wystawie dawnych za...
Bydgoszcz liderem rankingu
W zgodnej opinii bydgoszczan infrastruktura dla zwierząt w Bydgoszczy stoi na wyjątkowo wysokim poziomie. W niemal każdej dzielnicy jest mnóstwo terenów, po których można spacerować z czworonogiem. Nie brakuje również wybiegów dla psów.
Spośród wszystkich ocenionych miast, Bydgoszcz okazała się liderem w tej kategorii. Pierwsze miejsce zapewniło miastu zdobyte 4,08 punktu. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Poznań i Gdynia, które otrzymały o 0,01 punktu mniej niż zwycięzca. Z kolei na trzecim miejscu są Gdańsk i Szczecin z notą 4,05 pkt. Najsłabiej infrastrukturę dla zwierząt ocenili mieszkańcy Łodzi, przyznając miastu 3,85 punktu.
Ponad 120 głosów
Badanie przeprowadzone zostało w ramach drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom (poprzednia miała miejsce trzy lata temu). Ponad 120 tys. mieszkańców dwunastu miast Polski: Białegostoku, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Tegoroczna edycja rankingu, oprócz znanych już kategorii: bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci, uwzględnia także nowe, takie jak: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Zobacz zdjęcia:
Ulica Botaniczna z twardą nawierzchnią. Tak teraz wygląda [zdjęcia]
Badanie ilościowe było realizowane przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza, za pomocą metodologii CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą IQS na zlecenie firmy Otodom.
