W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy oraz w ośrodku zamiejscowym w Inowrocławiu uśredniona zdawalność praktycznych egzaminów państwowych na najbardziej popularne prawo jazdy kategorii „B” (auto osobowe) wynosi 26 procent (dane za cały 2023 r.). W toruńskim WORD-zie (wraz z filią w Grudziądzu) średnia wynosi 28,3 proc., zaś w ośrodku włocławskim – 36,7.
W dużym mieście trudniej się zdaje
- Im większe miasto, tym zdawalność egzaminów praktycznych jest mniejsza. Ta zależność jest obserwowana w naszych statystykach od wielu lat i nic nie zapowiada, by miała się zmienić – komentuje Marek Staszczyk, dyrektor WORD w Toruniu.
Okazuje się zatem, że największy wpływ na przebieg egzaminu ma jego praktyczna część realizowana w ruchu miejskim. Natężenie ruchu jest tym większe im większe jest miasto. Tam można popełnić najszybciej i najwięcej błędów, w tym te najpoważniejsze, eliminujące adepta kierownicy. Po takiej porażce pozostają mu drugie i ewentualnie kolejne podejścia.
Bieguny odwracają się w przypadku egzaminu teoretycznego – w Bydgoszczy zdawalność w ubiegłym roku wyniosła 53,7 proc., w Toruniu 51,4, we Włocławku 48,7.
To też może Cię zainteresować
A przypomnijmy – egzamin teoretyczny kosztuje we wszystkich ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego 55 zł, zaś praktyczny 222 razem 277 zł). Te stawki obowiązują od 28 lutego bieżącego roku. Wcześniej płaciło się 50 zł i 200 (razem 250).
Nagrodzono najlepsze szkoły i instruktorów
Warto zatem tak przygotować się do testu kierowcy, aby zaliczyć go za pierwszym razem i nie mnożyć sobie kosztów. Najpierw trzeba odbyć kurs na prawo jazdy. Im bardziej renomowana jest szkoła jazdy, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu na egzaminie państwowym.
W czwartek ogłoszono wyniki klasyfikacji do corocznej nagrody Dyrektora WORD Toruń „Instruktor Roku 2023” i „Ośrodek Roku 2023”.
Toruński WORD jest jedynym ośrodkiem egzaminacyjnym w Kujawsko-Pomorskiem nagradzającym najlepszych szkoleniowców. Ani bydgoski (z filią w Inowrocławiu), ani włocławski tego nie robią. Rankingi publikują natomiast wydziały komunikacji starostw powiatowych i miast prezydenckich.
Anna Kaczorowska na czele
Pierwsze miejsce w kategorii „małych i średnich OSK” przypadło Annie Kaczorowskiej z Brodnicy. Zdawalność w jej szkole jazdy w 2023 roku wyniosła 70,2 procent (na 125 egzaminów państwowych w WORD aż 87 było pozytywnych). Statuetkę (kryształową kierownicę) odebrał i jej imieniu Rafał Kaczorowski.
W kategorii „dużych OSK” zwyciężył OSK AN-MAR Anna Prokopczyk z Grudziądza, którego absolwenci osiągnęli 81 pozytywnych wyników na 152 podejścia do egzaminów, co daje zdawalność 54 proc.
W kategorii „B” prawa jazdy najlepszą instruktorką okazała się Anna Kaczorowska z Brodnicy, podwajając sukces prowadzonego przez siebie OSK. Jej kursanci osiągnęli zdawalność 70,7 proc., a to 41 egzaminów zdanych za pierwszym razem na 59 podejść.
Nagrodę „Instruktor Roku 2023” w zakresie kat. „C” (pojazdy powyżej 3,5 tony) otrzymał Mariusz Kowalski z OSK Mariusz Orzechowski w Brodnicy. Wynik jego kursantów to 73,6 proc. (53 egzaminów, 39 pozytywnych).
Instruktorem Roku w zakresie kat. „A” prawa jazdy (motocykl) został Jacek Kwiatkowski z OSK MotoJack w Toruniu. Wyszkoleni przez niego „jeźdźcy” mieli 86,7 – procentową zdawalność (34 egzaminy, 26 pozytywnych).
- Osiągnięcia Anny Kaczorowskiej z Brodnicy i jej ośrodka szkolenia to fenomen, bowiem zwyciężyła już po raz kolejny. To wystawia jej bardzo dobre świadectwo i niewątpliwie zachęca kandydatów na kierowców do zapisywania się na kurs właśnie do niej – komentuje dyrektor Marek Staszczyk.
