MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te szkoły nauki jazdy w Kujawsko-Pomorskiem mają najlepszą zdawalność. Jaka jest średnia?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Każdy chce zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. W Toruniu na taki wynik może liczyć (wg danych za ubr.) 28,3 procent kursantów
Każdy chce zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. W Toruniu na taki wynik może liczyć (wg danych za ubr.) 28,3 procent kursantów WORD Toruń
Mniej niż co trzeci kandydat na kierowcę zdaje za pierwszym razem egzamin na kategorię „B”. To średnia z naszego regionu, ale najlepiej wyszkoleni kursanci mają zdecydowanie większe szanse na sukces.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy oraz w ośrodku zamiejscowym w Inowrocławiu uśredniona zdawalność praktycznych egzaminów państwowych na najbardziej popularne prawo jazdy kategorii „B” (auto osobowe) wynosi 26 procent (dane za cały 2023 r.). W toruńskim WORD-zie (wraz z filią w Grudziądzu) średnia wynosi 28,3 proc., zaś w ośrodku włocławskim – 36,7.

W dużym mieście trudniej się zdaje

- Im większe miasto, tym zdawalność egzaminów praktycznych jest mniejsza. Ta zależność jest obserwowana w naszych statystykach od wielu lat i nic nie zapowiada, by miała się zmienić – komentuje Marek Staszczyk, dyrektor WORD w Toruniu.

Okazuje się zatem, że największy wpływ na przebieg egzaminu ma jego praktyczna część realizowana w ruchu miejskim. Natężenie ruchu jest tym większe im większe jest miasto. Tam można popełnić najszybciej i najwięcej błędów, w tym te najpoważniejsze, eliminujące adepta kierownicy. Po takiej porażce pozostają mu drugie i ewentualnie kolejne podejścia.

Bieguny odwracają się w przypadku egzaminu teoretycznego – w Bydgoszczy zdawalność w ubiegłym roku wyniosła 53,7 proc., w Toruniu 51,4, we Włocławku 48,7.

To też może Cię zainteresować

A przypomnijmy – egzamin teoretyczny kosztuje we wszystkich ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego 55 zł, zaś praktyczny 222 razem 277 zł). Te stawki obowiązują od 28 lutego bieżącego roku. Wcześniej płaciło się 50 zł i 200 (razem 250).

Nagrodzono najlepsze szkoły i instruktorów

Warto zatem tak przygotować się do testu kierowcy, aby zaliczyć go za pierwszym razem i nie mnożyć sobie kosztów. Najpierw trzeba odbyć kurs na prawo jazdy. Im bardziej renomowana jest szkoła jazdy, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu na egzaminie państwowym.

W czwartek ogłoszono wyniki klasyfikacji do corocznej nagrody Dyrektora WORD Toruń „Instruktor Roku 2023” i „Ośrodek Roku 2023”.

Toruński WORD jest jedynym ośrodkiem egzaminacyjnym w Kujawsko-Pomorskiem nagradzającym najlepszych szkoleniowców. Ani bydgoski (z filią w Inowrocławiu), ani włocławski tego nie robią. Rankingi publikują natomiast wydziały komunikacji starostw powiatowych i miast prezydenckich.

Anna Kaczorowska na czele

Pierwsze miejsce w kategorii „małych i średnich OSK” przypadło Annie Kaczorowskiej z Brodnicy. Zdawalność w jej szkole jazdy w 2023 roku wyniosła 70,2 procent (na 125 egzaminów państwowych w WORD aż 87 było pozytywnych). Statuetkę (kryształową kierownicę) odebrał i jej imieniu Rafał Kaczorowski.

W kategorii „dużych OSK” zwyciężył OSK AN-MAR Anna Prokopczyk z Grudziądza, którego absolwenci osiągnęli 81 pozytywnych wyników na 152 podejścia do egzaminów, co daje zdawalność 54 proc.

W kategorii „B” prawa jazdy najlepszą instruktorką okazała się Anna Kaczorowska z Brodnicy, podwajając sukces prowadzonego przez siebie OSK. Jej kursanci osiągnęli zdawalność 70,7 proc., a to 41 egzaminów zdanych za pierwszym razem na 59 podejść.

Nagrodę „Instruktor Roku 2023” w zakresie kat. „C” (pojazdy powyżej 3,5 tony) otrzymał Mariusz Kowalski z OSK Mariusz Orzechowski w Brodnicy. Wynik jego kursantów to 73,6 proc. (53 egzaminów, 39 pozytywnych).

Instruktorem Roku w zakresie kat. „A” prawa jazdy (motocykl) został Jacek Kwiatkowski z OSK MotoJack w Toruniu. Wyszkoleni przez niego „jeźdźcy” mieli 86,7 – procentową zdawalność (34 egzaminy, 26 pozytywnych).

- Osiągnięcia Anny Kaczorowskiej z Brodnicy i jej ośrodka szkolenia to fenomen, bowiem zwyciężyła już po raz kolejny. To wystawia jej bardzo dobre świadectwo i niewątpliwie zachęca kandydatów na kierowców do zapisywania się na kurs właśnie do niej – komentuje dyrektor Marek Staszczyk.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te szkoły nauki jazdy w Kujawsko-Pomorskiem mają najlepszą zdawalność. Jaka jest średnia? - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski