- Organizacja Festiwalu Wisły w Starym Fordonie jest ukoronowaniem działań zmierzających do przywrócenia tej rzeki bydgoszczanom - uważa Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. - Świadomość tego, że Bydgoszcz leży nad dwiema rzekami była jeszcze do niedawna niewielka. Królowała Brda, a Wisła była zapomniana. To się jednak zmienia - dodaje.
Fordon był w przeszłości nadwiślańskim miasteczkiem, w którym mocno rozwijał się rzeczny handel drewnem i zbożem. Festiwal Wisły przypomni historię tego miejsca.
- Planując Festiwal nie wymyślaliśmy ani nie tworzyliśmy niczego nowego. To powrót do przeszłości, do fordońskich korzeni. Przywracamy w ten sposób wiślaną tożsamość, tradycje związaną z dziedzictwem rzeki - wyjaśnia Hanna Rzadkosz-Florkowska.
Dwudniowy program imprezy jest bogaty. W piątek Festiwal dociera do centrum Bydgoszczy: na nabrzeżu Gabriela Narutowicza, naprzeciw Wyspy Młyńskiej zorganizowano plenerowe widowisko "Flis z okazji wpisu tradycji flisackich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO". Była okazja zobaczyć zlot tradycyjnych łodzi drewnianych. Potem impreza przeniosła się już do Starego Fordonu, gdzie odbywają się główne atrakcje. W piątek od godz. 18.30 organizatorzy zaprosili na zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal. Można było wziąć udział w bezpłatnych rejsach, podczas których wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Damian Amon Rączka opowiadał m.in. o sportach wodnych z lat trzydziestych czy roli wody w żydowskich zwyczajach. Na Bulwarach Wiślanych rozbrzmiał też nastrojowy recital muzyczny Jacka Słupkowskiego.
To Cię może też zainteresować
Bydgoska część Festiwalu Wisły wyróżnia się tym, że oprócz rysu rzecznego organizatorzy i partnerzy wydarzenia pokazują historię dawnej gminy żydowskiej w Fordonie. - Witamy gości z wody i z lądu. Pokazujemy wyjątkowy, nieistniejący już, świat żydowski - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska.
Zdjęcia z piątkowych atrakcji Festiwalu Wisły w Bydgoszczy można obejrzeć w naszej galerii.
W sobotę drugi dzień imprezy. Zaplanowano wiele atrakcji, wśród których najbardziej widowiskowo zapowiada się pokaz światła, wody i dźwięku, czyli nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac i pochodni. Parada rozpocznie się o 20.00 i potrwa około pół godziny.
Festiwal Wisły zagościł w Starym Fordonie dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Dużą rolę w organizacji imprezy w Bydgoszczy odegrało Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które od 5 lat zabiegało o sprowadzenie Festiwalu Wisły do Bydgoszczy.
Wideo: jak przygotować się do wakacyjnej podróży? Podstawowe zasady
