Estakada do Fordonu nie daje żyć mieszkańcom. Wystąpienie obywatelskie w tej sprawie będzie jednym z punktów Sesji Rady Miasta Bydgoszczy

Wojciech Mąka / jar
Wystąpienie obywatelskie w sprawie hałasu i drgań, wskutek funkcjonowania estakady tramwajowej do Fordonu, podsumowanie roku działalności Metropolii Bydgoszcz, informacje na temat "Programu Mieszkanie Plus" oraz działalności straży miejskiej, to tylko niektóre punkty programu sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która odbywa się dziś, 28 lutego od godz. 9.

Zobacz na żywo Sesję Rady Miasta Bydgoszczy

Olbrzymie zamieszanie podczas dzisiejszej sesji rady Miasta Bydgoszczy wywołało wystąpienie obywatelskie pani Iwony Styś, mieszkanki osiedla Bydgoszcz-Siernieczek. Przez prawie dziesięć minut opowiadała o tym, jak mieszkańcy m.in. ul. Maratońskiej są lekceważeni przez władze miasta i spółkę Tramwaj Fordon.

Chodzi o uciążliwość i hałasy dobiegające z estakady tramwaju do Fordonu. - Estakada przebiega 50 metrów od najbliższych domów naszego osiedla - mówiła Iwona Styś. - Tramwaje jeżdżą tamtędy z prędkością 70 km/h, a dziennie jest ich 500. Trzaski, huk, piski i dudnienie to nasza codzienność. Do tego dochodzą hałasy z przybliżonego do osiedla podczas budowy linii dworca Bydgoszcz-Wschód. Mamy tego dość. Jesteśmy więźniami we własnych domach, bo o otwieraniu okien nie ma mowy. Miasto zostawiło nas bez żadnej ochrony.

Mieszkańcy tego rejonu już od momentu powstania linii tramwajowej apelowali do władz o zapewnienie choćby ekranów dźwiękochłonnych. Bez efektu - oficjalne odpowiedzi były takie, że konstrukcji nie można zmodernizować, bo grozi to koniecznością zwrotu unijnych środków, za które wybudowano tramwaj do Fordonu.

- Podczas budowy estakady na linii tramwajowej do Fordonu nie zastosowano żadnych rozwiązań, które zabezpieczyłoby przed hałasem. Mieszkańcom bloków zapewniono ekrany wygłuszające - mówiła Iwona Styś podczas wystąpienia obywatelskiego. - Najgorszy hałas generują najnowsze ciężkie tramwaje PESY, czyżby nasza PESA sprzedała miastu buble? Słyszymy też komunikaty odjazdów pociągów oraz hałas uliczny z ulicy Lewińskiego. Jesteśmy więźniami we własnych domach. Na ścianach pojawiły się pęknięcia. Projekt budowy ekranów wygłuszających wygrał w ramach projektów BBO. Domagamy się ich budowy w 2018 roku. Tramwaje na estakadzie muszą mieć ograniczenie prędkości do 10 km/h.

- Nie możemy tak państwa z tym zostawić - stwierdził przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sobociński.

Odpowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego towarzyszyły okrzyki mieszkańców osiedla, którzy pojawili się w sali sesyjnej. Prezydent stwierdził, że w tej chwili władze czekają na odpowiedź projektanta estakady, czy postawienie ekranów nie spowoduje zbytniego obciążenia konstrukcji. - Jeżeli okaże się, że ustawienie ekranów będzie niemożliwe, to będzie to niemożliwe - stwierdził Rafał Bruski.

Ogłoszono przerwę w sesji.

LVI SESJA RADY MIASTA BYDGOSZCZY, 28 lutego 2018 roku godz. 09:00
sala sesyjna im. Jana Maciaszka, ratusz /II piętro/ ul. Jezuicka 1 w Bydgoszczy

Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji.
 2. Stwierdzenie kworum.
 3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
 4. Uchwalenie porządku obrad.
 5. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Miasta z działalności w okresie międzysesyjnym.
 6. Przyjęcie protokołów z sesji Rady Miasta: - Nr LIV odbytej dnia 24 stycznia 2018 r., - Nr LV odbytej dnia 8 lutego 2018 r.
 7. Wystąpienie obywatelskie Pani Iwony Styś dot. intensywnego i szkodliwego oddziaływania hałasu i drgań, wskutek funkcjonowania estakady tramwajowej do Fordonu (dot. ulic: Harcerskiej, Maratońskiej, Weteranów i Inwalidów).
 8. Informacja ustna na temat przedstawienia pierwszego roku działalności Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
 9. Informacja ustna Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Bydgoszczy na temat „Programu Mieszkanie Plus”.
 10. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia informacji Komendanta Straży Miejskiej o działalności Straży Miejskiej w Bydgoszczy w 2017 roku.
 11. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji projektu „Lepsze jutro” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
 12. Projekt uchwały w sprawie wyrażenie zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Miasta Bydgoszczy, położonej na Placu Piastowskim w Bydgoszczy.
 13. Projekt uchwały w sprawie uzgodnienia prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody na terenie użytku ekologicznego „Zielona Ostoja” w Bydgoszczy.
 14. Projekt uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody z pomnika przyrody – dębu szypułkowego rosnącego przy ul. Głębinowej w Bydgoszczy.
 15. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2018 r.
 16. Projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Bydgoszczy.
 17. Projekt uchwały w sprawie nabycia na rzecz Miasta Bydgoszczy nieruchomości gruntowych, położonych przy ulicy Brzegowej w Bydgoszczy, przylegających do ochronnego wału przeciwpowodziowego Fordon – Łoskoń.
 18. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży lokali o innym przeznaczeniu –pustostanów oznaczonych numerami: PG1 i PG2 stanowiących własność Miasta Bydgoszczy, znajdujących się w budynku położonym w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 45.
 19. Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania lokalizacji kasyna gry (ul. Gdańska 72 - wniosek Spółki Finkorp Sp. z o.o. z Warszawy).
 20. Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania lokalizacji kasyna gry (ul. Gdańska 66/68 - wniosek Spółki Casino Sp. z o.o. z Warszawy).
 21. Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania lokalizacji kasyna gry (ul. Dworcowa 94 - wniosek Spółki Forgame Sp. z o.o. z Poznania).
 22. Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania lokalizacji kasyna gry (ul. Gdańska 72 - wniosek Spółki Bingo Centrum Sp. z o.o. z Katowic).
 23. Projekt uchwały w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz na 2018 rok.
 24. Projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i publicznych gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe.
 25. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz za rok 2017.
 26. Projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2018 rok (3) oraz innych uchwał.
 27. Projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Miasta Bydgoszczy (3).
 28. Projekt uchwały w sprawie przekazania petycji z dnia 08.02.2018 r. dot. pilnego negatywnego zaopiniowania planowanej inwestycji oznaczonej nr ew. 29/4 położonej przy ul. Mglistej w Bydgoszczy.
 29. Projekt uchwały w sprawie pisma Pani Małgorzaty Jaskulskiej z dnia 25.01.2018 roku.
 30. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 09.01.2018r. na działania Komendanta Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
 31. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 24.10.2017 r. na działanie Prezydenta Bydgoszczy.
 32. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 15.12.2017 r. na działania Prezydenta Bydgoszczy.
 33. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 21.12.2017 r. na działania Prezydenta Bydgoszczy.
 34. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 15.01.2018 r. na działania Prezydenta Bydgoszczy.
 35. Projekt uchwały w sprawie skargi Pana Dariusza Ceglarskiego z dnia 17.01.2018 r. na działania Prezydenta Bydgoszczy.
 36. Zlecenie zadania do merytorycznej Komisji Rady Miasta Bydgoszczy dot. rozpatrzenia skargi (RM.1510.125.2018).
 37. Zlecenie zadania do merytorycznej Komisji Rady Miasta Bydgoszczy dot. rozpatrzenia skargi (RM.1510.126.2018).
 38. Zlecenie zadania do merytorycznej Komisji Rady Miasta Bydgoszczy dot. rozpatrzenia skargi (RM.1510.127.2018).
 39. Interpelacje, wnioski i zapytania.
 40. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania.
 41. Komunikaty.
 42. Zakończenie sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
razem
Tajemnicą poliszynela jest, ze ta pani jest zabezpieczona ekranem i nie musi się już o nic się starać. To raczej nie miejsce na osobiste wojenki .
o
ona2
Trafnie się nazwałeś, Szmalcowniku.
ps. warto czasem używać rozumu, polecam
J
Ja
postaw Pan sobie płot na 10 metrów wysokości !! A na Fordońskiej, Grunwaldzkiej itp. jest duuuuużo ciszej! słuchać jedynie tramwaje NA JEZDNI a nie NA WIADUKCIE !!! i hałas samochodowy !!! W ogóle nie ma porównania !! Trzeba być totalnym ignorantem, aby nie widzieć różnicy !!!
A 70 km/h rozpędzają się na Akademickiej i rozpędzone wjeżdżają na estakadę , która przenosi hałas ,drgania i wibracje - i słychać tylko jeden wielki huk i dudnienie !!! Poza tym tam jest jeszcze kolej.
m
mieszkankaByd
widać Gościu, że nie masz pojęcia o czym mówisz- chodzi - tam chodzi głownie o huk od rozedrganej estakady - zwykłego bubla konstrukcyjnego - a nie zwykły hałas tramwajowy czy drogowy. Mieszkańcy skarżyli się na taki hałas, jakby mieszkali pod mostem. Poza tym maja tam również 2 linie kolejowe i nie tylko. Zanim się zabierze głos, to warto nie robiż z siebie ignoranta.
K
Kasperski
Jeżdżą 70 km/h? Na estakadzie??
Bydgoskie tramwaje nie poruszają się z taką prędkością a już na pewno nie na łukach, a te są na estakadzie ...
Ograniczenie do 10 km/h? A może do 5?
Ekrany na estakadzie? Nie wygłuszą pociągów ani samochodów. Proponuję postawić sobie wyższy płot.
Ta pani nie ma pojęcia o czym mówi. Skoro tam jest tak strasznie i nie da się mieszkać, to sugeruję przeprowadzkę, np. na Fordońską, Jagiellońską, Nakielską, Grunwaldzką... Tam z pewnością jest dużo ciszej i spokojniej.
M
Max
8 mieszkańców maratońskiej.... skandal strata czasu na ich żale.... To przesada, że tam jest głośno. Niech zamieszkają wzdłuż szubinskiej, jagiellońskiej, toruńskiej itd. Szybko zatęsknią za tramwajami!
m
max
Tajemnicą poliszynele jest, że tamte rejony to udzielne księstwo Pani z ratusza, której wszystko przeszkadza i wszystko musi być według jej modły i jak widać nawet potrafi wpłynąć na przebieg sesji rady miasta, nie przypominam sobie, aby inni obywatele mogli liczyć na tyle uwagi.
5
Babie nawet pierdnięcie partnera w nocy przeszkadza.Proponuje przeprowadzić się do lasu,daleko nie ma.Ale nie,przecież tam zwierzęta żerują i hałasują.Nie owijajac w bawełnę,kasa,kasa się Iwonie marzy.Tkie bzdyrne argumenty powinny być z automatu odrzucane.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie