Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

To bez wątpienia jeden z najokazalszych gmachów edukacyjnych w Bydgoszczy. Budynek, co jakiś czas przechodzi metamorfozę. W poprzednich latach przeprowadzono tu już kapitalny remont dachu. Odrestaurowana została też zabytkowa aula mieszcząca się na II piętrze. Jej remont był konieczny, bo we wrześniu 2017 r. w stropie pojawiły się dwie duże dziury. Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów, aulę wyłączono z użytku. To był spory problem dla szkoły, bo w auli odbywało się wiele imprez, np. Dni Nauki, ślubowania klas I, imprezy teatralne czy matury pisemne. Aula jest zabytkowa, więc remont był konserwatorski.
Rozpoczęcie prac nastąpiło w 2019 r., bo wcześniej musiał zostać wykonany projekt.
- Od ubiegłego roku już z niej korzystamy. Po remoncie prezentuje się naprawdę pięknie, o ile dobrze pamiętam to już w ubiegłym roku uczniowie pisali w niej maturę - mówi Adrian Sajna, wicedyrektor VI LO. - Wcześniej odnowione zostało też trzecie piętro i mieszczące się tam sale do nauki języków obcych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. W budynku wymienione zostały też okna.
Teraz przyszedł czas na elewację zabytkowego gmachu.
- Czekamy na ten moment, bo od dawna elewacja nie była odnawiana - mówi Adrian Sajna. - Jest on potrzebny, bo były miejsca, które trzeba było już doraźnie zabezpieczać.
Ratusz właśnie poinformował, że rozpoczęły się już przygotowania do remontu.
- W pierwszej kolejności przygotowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy. W ciągu 10 miesięcy od chwili podpisania umowy będzie on zobowiązany przygotować dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac konserwatorskich.
Budynek liceum przy ul. Staszica 4 ma ponad 100 lat. Zbudowano go na planie litery L. Gmach jest rozczłonkowany na kilka części. Najbardziej zwartą i reprezentacyjną część obiektu zlokalizowano od skrzyżowania ulic Staszica i Reymonta. Narożna część zdobiona jest charakterystyczną wieżyczką ze spłaszczonym hełmem. Wieżyczki wkomponowano również jako zwieńczenie ryzalitu z wejściem głównym oraz w dach nad częścią od strony ul. Reymonta. Fasadę zdobią płaskorzeźby, gzymsy, pilastry i boniowanie. W konstrukcję dachu od strony ul. Staszica wkomponowano tradycyjne lukarny, a od ul. Reymonta przybrały one formę tak zwanego wolego oka.