https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Elektronik” górą w rankingu "Perspektyw"

Bydgoskie technika odniosły bardzo duży sukces w ogólnopolskim rankingu szkół średnich. Decyduje o nim nie tylko miejsce, ale i postęp, jakiego dokonały.

- To tylko ranking, nigdy nie może być obiektywny - mówią jedni. - To ważna wskazówka, jak szkoły pracują z uczniami - odpierają inni. Wczoraj został opublikowany po raz siedemnasty Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYW. Zestawienie na 2015 rok obejmuje, w różnych proporcjach, podsumowanie wyników ubiegłorocznych matur (z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych), sukcesów w olimpiadach oraz - w technikach - wyniki egzaminów zawodowych.
[break]
- Adresatami rankingu są, przede wszystkim, uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą wybrać taką szkołę, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu - tłumaczą autorzy zestawienia.

Takich informacji dostarczyć ma kilka zestawień (główny, z podziałem na województwa, na wyniki matur, szkoły olimpijskie itd.). Ich zasady ustaliła kapituła, złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad.

Toruń już nie jest pierwszy

Palmę pierwszeństwa w kraju (!) straciło w tym roku toruńskie Liceum Akademickie, które spadło na czwarte miejsce, niezmiennie jednak liderując ogólniakom w naszym województwie. Tuż za nim jest tu VI LO w Bydgoszczy, które też zanotowało spadek - z pozycji 20 na 29. Do pierwszej dwusetki listy ogólnopolskiej (jest na niej klasyfikowanych około 1500 szkół!) z Bydgoszczy weszły jeszcze trzy ogólniaki: I LO (miejsce 67, przed rokiem 87), Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego (131 teraz, 153 przed rokiem) oraz II LO (197, 270 w roku 2014). Wcześniej na liście możemy jeszcze znaleźć inowrocławskiego „Kasprowicza” - tamtejsze I LO obsunęło się z 116 miejsca na 140.

- Tak naprawdę, to nie są znaczące różnice - komentuje Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM w Bydgoszczy. - Wszystko zawiera się w granicach tej samej normy. Sporo miejsc w górę może przesunąć się szkoła, posiadająca w określonym roku jednego olimpijczyka więcej. Analizując rankingi szczegółowe, zauważymy pewną specyfikę placówek - kryterium podbijającym wynik VI LO jest imponująca liczba olimpijczyków (szkoła jest pod tym względem dwudziesta w kraju - red.), I LO zyskuje na wynikach maturalnych („jedynka” awansowała pod tym względem w porównaniu z ubr. o trzydzieści pozycji - red.).

Mozolnie w zestawieniu wspinają się inne bydgoskie licea. „Czwórka” poprawiła wynik, ale ciągle lokuje się w grupie szkół poza pierwszą pięćsetką. - Rankingi nie odzwierciedlają sytuacji w szkole - uważa Katarzyna Kijewska-Południak. - Ta jest sumą wielu subiektywnych czynników, również atmosfery, o którą bardzo dbamy. Cieszę się, że maturę zdali u nas w zeszłym roku wszyscy uczniowie. Zestawienie „Perspektyw” jest dla nas jednym z elementów diagnozy procesu nauczania, ale nie przeceniałabym znaczenia tego rankingu. Oczywiście, gratuluję tym szkołom, które osiągnęły w nim sukces.

Ważne zawodowo

Na szczególne podkreślenie zasługują tymczasem wyniki bydgoskich techników. Do sukcesów Technikum Elektronicznego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. „Elektronik” poprawił nawet swoje znakomite ubiegłoroczne czwarte miejsce i jest w tym roku trzecią techniczną szkołą średnią w Polsce. Również egzaminy maturalne lokują Technikum Elektroniczne na pudle - w roku ubiegłym w tej subkategorii byli siódmi. Wielki postęp odnotowały natomiast na liście ogólnopolskiej: bydgoskie Technikum Chemiczne w ZS Chemicznych - 35 miejsce (w roku 2014 byli 70) oraz Technikum Budowlane w ZS Budowlanych - 90 (wcześniej poza miejscem 300!). W kategorii egzaminów zawodowych, wyróżnić należy również Technikum Elektryczno-Energetyczne w ZS nr 12 - elektrycy z Błonia uplasowali się na dziesiątej pozycji w kraju, choć jeszcze przed rokiem nie było ich w grupie 150 najlepszych.
Bydgoszcz wręcz stoi szkołami zawodowymi. W pierwszej dziesiątce tego typu szkół, mamy aż cztery placówki tego typu, w zestawieniu pojawiają się też Moglino, Inwrocław, Tuchola, nie ma natomiast... Torunia.

- Warto jednak spojrzeć również do szczegółowego zestawienia zawodów - podpowiada dyrektor Waszkiewicz. - Niektóre szkoły, z natury rzeczy, może nie mogą pochwalić się jakimiś wyjątkowymi wynikami matury, wybierają je bowiem uczniowie gimnazjum ze słabszymi ocenami, ale przygotowują, co najważniejsze, bardzo dobrych fachowców.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski