https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ebola powinna nas ominąć

Hanna Walenczykowska
Gorączka krwotoczna ebola jest chorobą wywoływaną przez wirusy rodzaju Ebolavirus
Gorączka krwotoczna ebola jest chorobą wywoływaną przez wirusy rodzaju Ebolavirus Tomasz Czachorowski
W Kujawsko-Pomorskiem groźne choroby zakaźne, oprócz wirusowego zapalenia wątroby, zdarzają się niezwykle rzadko. Jak twierdzą specjaliści, nie mamy się czego bać.

Wystąpienie pierwszego ogniska gorączki krwotocznej ebola odnotowano w 1976 r. w Zairze (dziś Demokratycznej Republice Konga).
[break]

- Obecnie ognisko gorączki ebola obejmuje trzy państwa Afryki Zachodniej: Gwineę, Sierra Leone i Liberię - wyjaśnia dr Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Według informacji WHO z 4 sierpnia bieżącego roku, odnotowano 1603 przypadki zachorowań na tę chorobę. Jednak dotarcie wirusa do naszego kraju, tym bardziej do naszego województwa, jest mało prawdopodobne.

Służby w pełnej gotowości

Mimo to wyposażono służby sanitarne tak, by mogły sobie poradzić z zagrożeniem, jakie niosą śmiertelne, zakaźne choroby. Opracowano także szczególne zasady postępowania w razie wystąpienia zagrożenia bądź epidemii. Wiodącą rolę w tym systemie pełni państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, który kieruje pracami pozostałych służb, w tym centrów zarządzania kryzysowego.

- W takich przypadkach jesteśmy zobowiązani do wykonywania poleceń - oświadcza Adam Ferek, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy.Niestety, nie udało się nam ustalić, jaką funkcję w przypadku wystąpienia epidemii pełni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mimo wielu prób, nie udało się nam z przedstawicielem tej instytucji porozmawiać.

Wiadomo, że w systemie zarządzania kryzysowego są także inne jednostki, w tym: policja, straż pożarna, straż miejska, szpitale (szczególnie bydgoski szpital zakaźny), pogotowie ratunkowe i Port Lotniczy. Oprócz stałej gotowości, utrzymywanej przez te wszystkie służby...

- Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna, możliwości diagnostyczne i zaplecze szpitalne. Pozwala to na szybkie i skuteczne reagowanie w sytuacjach wystąpienia zagrożenia - zapewnia dr Jerzy Kasprzak i ocenia: - W naszym województwie (podobnie jak w całej Polsce) sytuacja epidemiologiczna jest dobra i stabilna. Jest to spowodowane skutecznym zapobieganiem chorobom zakaźnym i zwalczaniem ich.

Rzadkie choroby zakaźne

Opinię wojewódzkiego inspektora potwierdzają statystyki, prowadzone od 2009 do 2013 roku. Pokazują one, że śmiertelne choroby zakaźne zdarzają się sporadycznie, m.in., odnotowano przypadki: duru brzusznego (1 przypadek w 2013), czerwonki bakteryjnej (11 przyp. w 2010), tężca (2 przypadki w 2009 i 2012), malarii (5 przypadków w 2009 i 2013), AIDS (24 przypadki 2009-2013) oraz włośnicy (1 przypadek w 2009). Drugi raz odnotowano wystąpienie włośnicy kliku tygodni temu w powiecie mogileńskim. Hospitalizowanych było 13 osób. Dodajmy, że każdego roku zwiększa się jedynie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby, w 2009 odnotowano 277 przypadków, a w 2013 aż 342.

Śmiertelna ebola

Gorączka krwotoczna ebola jest chorobą wywoływaną przez wirusy rodzaju Ebolavirus. W swoim przebiegu choroba może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, co w konsekwencji prowadzi do śmierci.

- Śmiertelność szacowana jest na poziomie od 50 do 90 procent i oczywiście zmniejsza się w przypadku leczenia - tłumaczy dr Jerzy Kasprzak.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hanula
Kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo, żadnych skafandrów-bo kosztują tyle, że by im zabrakło na tonery, papier i ołówki.
Mimo to wyposażono służby sanitarne tak, by mogły sobie poradzić z zagrożeniem, jakie niosą śmiertelne, zakaźne choroby. Opracowano także szczególne zasady '''"" Szczególna zasada to spieprzać jak się pojawi pierwsze zgłoszenie.
Już jestem ciekaw, jak dyrektorzy w pierwszym szeregu dają przykład, w końcu to są bezpieczne skafandry - ale chyba na ptasią grypę.
G
Gość
NIE TYLKO PORT LOTNICZY .....
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski