Wystąpienie pierwszego ogniska gorączki krwotocznej ebola odnotowano w 1976 r. w Zairze (dziś Demokratycznej Republice Konga).
[break]
- Obecnie ognisko gorączki ebola obejmuje trzy państwa Afryki Zachodniej: Gwineę, Sierra Leone i Liberię - wyjaśnia dr Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Według informacji WHO z 4 sierpnia bieżącego roku, odnotowano 1603 przypadki zachorowań na tę chorobę. Jednak dotarcie wirusa do naszego kraju, tym bardziej do naszego województwa, jest mało prawdopodobne.
Służby w pełnej gotowości
Mimo to wyposażono służby sanitarne tak, by mogły sobie poradzić z zagrożeniem, jakie niosą śmiertelne, zakaźne choroby. Opracowano także szczególne zasady postępowania w razie wystąpienia zagrożenia bądź epidemii. Wiodącą rolę w tym systemie pełni państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, który kieruje pracami pozostałych służb, w tym centrów zarządzania kryzysowego.
- W takich przypadkach jesteśmy zobowiązani do wykonywania poleceń - oświadcza Adam Ferek, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy.Niestety, nie udało się nam ustalić, jaką funkcję w przypadku wystąpienia epidemii pełni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mimo wielu prób, nie udało się nam z przedstawicielem tej instytucji porozmawiać.
Wiadomo, że w systemie zarządzania kryzysowego są także inne jednostki, w tym: policja, straż pożarna, straż miejska, szpitale (szczególnie bydgoski szpital zakaźny), pogotowie ratunkowe i Port Lotniczy. Oprócz stałej gotowości, utrzymywanej przez te wszystkie służby...
- Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna, możliwości diagnostyczne i zaplecze szpitalne. Pozwala to na szybkie i skuteczne reagowanie w sytuacjach wystąpienia zagrożenia - zapewnia dr Jerzy Kasprzak i ocenia: - W naszym województwie (podobnie jak w całej Polsce) sytuacja epidemiologiczna jest dobra i stabilna. Jest to spowodowane skutecznym zapobieganiem chorobom zakaźnym i zwalczaniem ich.
Rzadkie choroby zakaźne
Opinię wojewódzkiego inspektora potwierdzają statystyki, prowadzone od 2009 do 2013 roku. Pokazują one, że śmiertelne choroby zakaźne zdarzają się sporadycznie, m.in., odnotowano przypadki: duru brzusznego (1 przypadek w 2013), czerwonki bakteryjnej (11 przyp. w 2010), tężca (2 przypadki w 2009 i 2012), malarii (5 przypadków w 2009 i 2013), AIDS (24 przypadki 2009-2013) oraz włośnicy (1 przypadek w 2009). Drugi raz odnotowano wystąpienie włośnicy kliku tygodni temu w powiecie mogileńskim. Hospitalizowanych było 13 osób. Dodajmy, że każdego roku zwiększa się jedynie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby, w 2009 odnotowano 277 przypadków, a w 2013 aż 342.
Śmiertelna ebola
Gorączka krwotoczna ebola jest chorobą wywoływaną przez wirusy rodzaju Ebolavirus. W swoim przebiegu choroba może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, co w konsekwencji prowadzi do śmierci.
- Śmiertelność szacowana jest na poziomie od 50 do 90 procent i oczywiście zmniejsza się w przypadku leczenia - tłumaczy dr Jerzy Kasprzak.