Dziś sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Radni przegłosowali uchwałę określającą liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu [sesja Rady Miasta na żywo]

red
Bydgoscy radni na dzisiejszej sesji zajmą się m.in. uchwałą, która ma ograniczyć liczbę miejsc w mieście, w których kupić można alkohol.
Bydgoscy radni na dzisiejszej sesji zajmą się m.in. uchwałą, która ma ograniczyć liczbę miejsc w mieście, w których kupić można alkohol. Arkadiusz Wojtasiewicz
Trwa sesja Rady Miasta. Radni przegłosowali uchwałę, określającą liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście.

Pod głosowanie poddana zostanie uchwała w sprawie ustalenia na terenie miasta Bydgoszczy maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla poszczególnych rodzajów oraz maksymalnej liczby zezwoleń przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, jak i poza miejscem sprzedaży. Jeśli uchwała zostanie przegłosowana, w Bydgoszczy będzie ponad tysiąc takich punktów mniej.

Zobacz sesję Rady Miasta Bydgoszczy na żywo:

Szczegóły uchwały TUTAJ

Aktualizacja, godz. 15:34. Astoria z mniejszymi trybunami!
Astoria powstanie z mniejszymi trybunami, czyli zgodnie z wcześniejszym projektem. Za takim rozwiązaniem głosowało 21 radnych, trzech się wstrzymało, a 3 nie oddało głosu.

Aktualizacja, godz. 13.15. Będą pieniądze na badaniu w parku im. Witosa
Dodatkowe 100 tysięcy złotych z budżetu przeznaczy ratusz na badania w Parku Ludowego im. Witosa. To kwota, która powinna pomóc w zbadaniu całego terenu parku i organizację pochówku szczątków, które odnaleziono podczas dotychczasowych prac. Powołano również do życia specjalny zespół, złożony ze społeczników i specjalistów, który wypracować ma rozwiązania dotyczące zagospodarowania i przyszłych funkcji parku. Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć jeszcze dziś.

Aktualizacja, godz. 12.35. Jakie skutki będzie mieć powiększenie trybun Astorii?
- Czeka nas decyzja – rozstrzygnąć przetarg i budować czy unieważnić i nie budować bo „za drogo” lub bo „za małe trybuny” - mówi Rafał Bruski. - Przypomnę, że Termy Maltańskie w Poznaniu kosztowały 220 mln zł w 2011, ale przez te lata koszty budowy wzrosły o 50 procent, obecnie trzeba byłoby wydać na nie ponad 300 milionów złotych. W Termach powstał również aquapark, to nasz cel w strategii zapisany w innym punkcie, jego budowy nie wykluczam, jeśli znajdzie się dobra konstrukcja finansowa do takiej inwestycji – zapowiedział prezydent. - Poprosiłem projektanta o analizę, co stanie się gdy powiększymy widownię o 500 miejsc. Projektant nie zmieści ich w obecnej kubaturze (nowe zabezpieczenia pożarowe, drogi ewakuacji, zwiększenie powierzchni o 18 procent, a kubatury o 23 procent). Dodatkowy koszt to około 25-30 mln zł i rezygnacja z z zewnętrznego wodnego placu zabaw z braku miejsca. Do tego dojdą wyższe koszty eksploatacji. Trzeba będzie wykonać również nowy projekt. Przesunie to budowę o jakieś 2 lata, pozostaje też kwestia dofinansowania – 25 mln zł z ministerstwa, z którymi nie wiadomo co się stanie.

Aktualizacja, godz. 12.25. Poruszono temat Astorii
Prezydent pyta radnych, czy zwiększać liczbę miejsc na widowni nowej Astorii. To od radnych zależeć będzie, czy projekt zrealizujemy zgodnie z harmonogramem (i mniejszą widownią), czy potrzeba będzie zmian w dokumentacji (co przesunie w czasie budowę kompleksu)
- Podejmowanie decyzji to duża odpowiedzialność, to państwo zdecydujecie czy ją realizować czy nie – wrócił się do radnych prezydent Bydgoszczy Rafała Bruski. Budowa nowej Astorii jest zgodna ze Strategią Rozwoju Miasta do roku 2030 – zakłada rewitalizację i przebudowę jej obiektów. Proszę zauważyć, że dostępna działka ograniczona jest rzeką, część gruntów pozyskano w ramach zamiany z prywatnym właścicielem. Są obok funkcje przemysłowe i ruchliwa ulica Królowej Jadwigi. W 2015 roku zabezpieczono 500 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji. Już wtedy zakładano, że strategicznym celem jest budowa 50m basenu. To warunkowało pomoc Ministerstwa Sportu dla tej inwestycji. Uznałem, że ten warunek jest do spełnienia, bo budowa basenu byłaby pokryta ze środków centralnych. Gdyby nie to, w ramach rewitalizacji zbudowalibyśmy samemu basen 25m i nie byłoby dzisiaj tej dyskusji. W kolejnym roku zabezpieczyliśmy 1 milion złotych na rewitalizację tych obiektów. W lipcu 2015 ogłosiliśmy zamówienie na dokumentację projektowo-kosztorysową. To tam pojawiła się po raz pierwszy informacja o planowanej liczbie miejsc na widowni – 300. Projektant uwzględniając wielkość działki i planowane funkcje (m. in. basen, salę rozgrzewkową, odnowę biologiczną, a także zaplecze dla sekcji kajakowej) miał zmaksymalizować liczbę miejsc na widowni – zwiększono je do 450. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Polskiego Związku Pływackiego, co było jednym z warunków uzyskania wsparcia z ministerstwa.

Ta liczba zezwoleń sprawia, że żaden podmiot nie straci prawa do sprzedaży alkoholu, pozostanie też margines wolnych zezwoleń dla przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić taka działalność. Część zezwoleń wydaje się łącznie (np. w jednym punkcie sprzedaje się piwo, wino i wódkę), co sprawia że ogólna liczba zezwoleń spadła w stosunku do roku 2000. Wtedy to w Bydgoszczy działały 1084 punkty sprzedaży alkoholu, obecnie jest ich 847.

Aktualizacja, godz. 12.00:
33 638 złotych przekaże miasto Bydgoszcz miastu Kycnia z przeznaczeniem na odbudowę dachu budynku komunalnego, zniszczonego w czasie nawałnic w 2017 roku. Bydgoszcz już raz taką kwotę przekazała, ale gmina Kcynia nie znalazła chętnych do wykonania budowy, więc pieniądze oddała – te musiały być wykorzystane w roku ich przekazania. Dach jednak ciągle wymaga odbudowy, więc Bydgoszcz w geście solidarności przekazała ponownie wskazaną kwotę na remont.

Aktualizacja, godz. 11.50:
Pozwoleń na sprzedaż piwa, wina i wódki nie zabraknie. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą ustalono maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż wyrobów alkoholowych.

  • 900 zezwoleń na sprzedaż alkoholu poniżej 4,5 procent oraz piwa
  • 750 zezwoleń na sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 procent do 18 procent (z wyjątkiem piwa)
  • 730 zezwoleń na sprzedaż alkoholu powyżej 18 procent
  • 680 zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży
  • 1700 zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży
Sprawdziliśmy, skąd służby otrzymały najwięcej zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W Bydgoszczy było 377 takich interwencji. Wszystkie zaznaczone są na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. >>10 miejsc, w których spożywa się najwięcej alkoholu w miejscach niedozwolonych w Bydgoszczy na kolejnych slajdach

W tych miejscach bydgoszczanie piją najwięcej alkoholu [lista]

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan2
Jeden punkt z alkoholem na 250 mieszkańców.
Nieźle.
M
Marcin
A rada miasta nie jest czasem muzeum glupoty ?
J
Jan2

Jeden punkt  z wódka na 250 mieszkańców.

Nie dziwie się że Bydgoszcz nazywa się pijanym miastem.

Choćby słynna na całą Polskę pijana ścieżka  albo ostatnio muzeum alkoholu.

Tradycji przemysłowych żadnych ale za to spozy6cie to ho, ho.

Tylko Rosjanie są lepsi.

Muzeum brudu jest,

muzeum alkoholi jest,

brakuje muzeum głupoty.

Dodaj ogłoszenie