Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziękowali za chleb i miód

Marek Wojciekiewicz
Rolnictwo i pszczelarstwo to dwie nierozerwalnie złączone i przenikające się ze sobą dziedziny, dlatego połączenie obchodów obu świąt, musiało wypaść imponująco.

Rolnictwo i pszczelarstwo to dwie nierozerwalnie złączone i przenikające się ze sobą dziedziny, dlatego połączenie obchodów obu świąt, musiało wypaść imponująco.<!** Image 2 align=none alt="Image 220252" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęła msza święta w Kościele Andrzeja Boboli, a później przemarsz barwnego korowodu dożynkowego do świeckiego amfiteatru.

Przemaszerowali ulicami miasta

Orkiestra dęta, poczty sztandarowe, rolnicy z pięknymi wieńcami dożynkowymi, samorządowcy i tłum mieszkańców gminy radośnie przemaszerowali ulicami miasta. Ten przemarsz, podobnie jak przekazanie burmistrzowi chleba wypieczonego z ziarna pochodzącego z tegorocznych zbiorów, to stałe punkty dożynek, jednak każdego roku wzbudzają wciąż te same, ogromne i pozytywne emocje.

Bochen dla burmistrza

Wielki bochen chleba wręczali burmistrzowi Janina i Andrzej Mrozińscy z Polskiego Konopatu, którzy w tym roku dostąpili zaszczytu pełnienia roli starostów dożynek. <!** Image 3 align=none alt="Image 220253" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

- Unowocześnianie infrastruktury na terenach wiejskich, remonty dróg, budowa kanalizacji, przydomowych oczyszczalni ścieków i świetlic to miara postępu - mówił do zebranych Tadeusz Pogoda, burmistrz. - Jeżeli do tego dodamy pracowitość i zapobiegliwość samych rolników, mamy gotową receptę na prawidłowy rozwój wsi.

Po burmistrzu głos zabrał Jerzy Wójcik, szef komitetu organizacyjnego Wojewódzkich Dni Pszczelarza, który ogłosił wyniki kilku konkursów związanych z tymi obchodami.

Najpiękniejszy wieniec

Podczas każdych dożynek kulminacyjnym puntem jest ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

W tym roku jury postanowiło pierwszą nagrodę przyznać ozdobie przygotowanej przez sołectwo Sulnówko, druga powędrowała do Wiaga, a trzecia do Sulnowa. W tym roku, nie mógł pozostać niezauważony, imponujący wieniec w kształcie ula, przygotowany w sołectwie Polski Konopat. Nagrodzono go specjalnym wyróżnieniem. <!** reklama>

Przysmaki i rękodzieło

Poszczególne sołectwa wchodzące w skład gminy Świecie przygotowały pięknie przystrojone kramy, na których prezentowano specjały z lokalnej kuchni i wyroby miejscowych artystów i rękodzielników.

W stoiskach Sartowic i Polskiego Konopatu wystawiono skarbonki, do których zbierane były datki na kupno dzwonów do miejscowego kościoła. Te, które rozbrzmiewały tam dotąd, padły niedawno ofiarą bezwzględnych złodziei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!