Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje spiszą fachowcy

Maria Warda
Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina, zapewnia, że wyjątkowa, bo okrągła rocznica urodzin miasta, zapisze się na długo w pamięci mieszkańców.

Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina, zapewnia, że wyjątkowa, bo okrągła rocznica urodzin miasta, zapisze się na długo w pamięci mieszkańców.

Do jubileuszu 750-lecia Żnina, który przypadnie za rok, mamy jeszcze sporo czasu, ale nie aż tyle, aby spać spokojnie. Dlatego już na początku roku prawie wszystkie żnińskie instytucje zostały postawione na baczność, a w ratuszu co rusz odbywają się robocze spotkania.

Kilka dni temu pod okiem burmistrza Leszka Jakubowskiego obradował zespół redakcyjny odpowiedzialny za stworzenie monografii Żnina. Uczestniczyli w nim: Halina Rosiak, przewodnicząca Rady Miejskiej, radni Maria Błońska i Jerzy Krynicki oraz działacze społeczni: Zdzisław Małecki z PTTK, Zbigniew Zwierzykowski i Stefan Czarnecki. W spotkaniu brał udział także dr Tadeusz Janicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przewodniczy zespołowi redakcyjnemu. Dzieł o, które stworzą, zostanie podzielone na 7 części. Będą one zawierały informacje od czasów prehistorycznych terenu, na którym powstał Żnin aż do 1990 roku.

- Nad monografią będzie pracowało ośmiu naukowców, wśród nich profesorowie i doktorzy - informuje Stefan Czarnecki, wchodzący w skład zespołu. - Nad całością czuwał będzie profesor Jan Grad. Czasy współczesne Żnina opiszą wytypowani mieszkańcy miasta, którzy znają historię i są aktywnymi działaczami. Koordynatorem tej części jest Jadwiga Jelinek, dyrektorka biblioteki.

Jadwiga Jelinek zaprosiła do współpracy 20 osób. To one napiszą artykuły informacyjne, między innymi, o stowarzyszeniach, instytucjach i zmianach, jakie zaszły w Żninie w ciągu ostatnich lat. Każda publikacja liczyć ma 18 stron. Autorzy zobowiązali się wykonać swoje prace do kwietnia 2013 roku. - Jest to bardzo krótki okres zwłaszcza, że materiały o Żninie rozsiane są głównie w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Gnieźnie, Inowrocławiu i Berlinie, do tych archiwów trzeba dotrzeć - podkreśla Czarnecki.

Burmistrz pragnie, aby jubileuszowe obchody były pretekstem do zmiany architektonicznego wizerunku miasta. <!** reklama>

- Obszedłem wszystkie mostki w mieście i widzę, że wymagają one modernizacji, a ten przy Placu Działowym musi być całkowicie przebudowany - mówi Leszek Jakubowski. - Ten na ulicy 700-lecia nie potrzebuje podbudowy, ale trzeba zmienić go wizualnie, podobnie jak mostek na ulicy Sądowej. Natomiast obiekt na Dworcowej powinien wykonać Zarząd Dróg Wojewódzkich. Już rozmawiałem z nimi w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!