Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylemat: czy upośledzenie umysłowe jest przejawem niepełnosprawności?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Synek pani Joli jest chory na  Achondroplazję (karłowatość), jego rodzeństwo także jest poważnie chore
Synek pani Joli jest chory na Achondroplazję (karłowatość), jego rodzeństwo także jest poważnie chore Filip Kowalkowski
Bydgoszczanka uważa, że kilkoro jej dzieci jest poważnie chorych i wymaga specjalnej opieki matki. Nie wszyscy lekarze zgadzają się z taką opinią.

[break]
Stara, licząca dziesiątki lat kamienica. Drewniane, ciężkie drzwi, za którymi znajdują się szerokie schody.

W mieszkaniu półmrok, przez okna od ulicy nie wpada zbyt wiele promieni. Na podłodze bawią się dzieci: dwulatek i jego starsza siostrzyczka. Siadamy przy stole. Pani Jola, matka sześciorga dzieci, rozkłada dokumenty.

- Nie mamy szans - mówi wyraźnie zdenerwowana. - Byłam z Szymonem w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Syn jest upośledzony. Mimo to komisja go uzdrowiła!

Na dowód, że dziecko jest chore, pani Jola podaje orzeczenie lekarskie, w którym czytam: „upośledzenie umysłowe stanu lekkiego, zaburzenia emocjonalne (...)”. Chłopiec jesienią minionego roku był leczony w szpitalu dziecięcym. Na wypisie znajduje się informacja o tym, że stwierdzono także zaburzenia rozwoju.

- On chodzi do szkoły specjalnej, ma nauczanie indywidualne - wyjaśnia . - Gdyby był zdrowy, to chodziłby do zwykłej szkoły!

Z sześciorga dzieci chorych jest trzech chłopców, w tym Szymon oraz ich siostra (ma astmę). Najstarszy, dziś 22-letni mężczyzna, ma padaczkę. Ale nie otrzymuje z tego tytułu żadnych świadczeń. Dziś ma za sobą kilka lat walki z depresją. Pracuje.

- Kiedyś musiałam wybierać: albo wydawać pieniądze na leki dla syna, albo na jedzenie - wspomina pani Jola i dodaje: - Latem będę musiała stanąć przed komisją z trzecim synem, który jest chory genetycznie. Stwierdzono u niego karłowatość. Czy i jego uzdrowią?!

Nasza rozmówczyni dodaje, że najmłodszy chłopiec powinien być rehabilitowany. Niestety, na to, by rehabilitant przychodził do domu, rodziny pani Joli nie stać. Bydgoszczanka zamierza odwołać się od decyzji zespołu. Jeśli ten werdykt będzie dla niego niekorzystny, matka może oddać sprawę do sądu.

Ze względu na dobro dzieci i ochronę danych, imiona zostały zmienione.

Warto wiedziećNiepełnosprawność
Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych informuje o tym, kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Orzekaniem o niepełnosprawności dzieci (które nie ukończyły 16 roku życia) zajmują się powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej (...) powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!