Studenci wzięli udział w programie mentoringowym połączonym z plebiscytem konkursowym, który odbędzie się podczas weekendu festiwalowego. Efekty ich pracy można już podziwiać.
Witryny, które zaprojektowali, znajdują się w dwóch lokalizacjach. To Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Gdańska 5 i "Zakładka" oraz w znajdującej się w pobliżu księgarni "Toniebajka". Hasłem przewodnim ich projektów była: Radość!
Witryny ocenią mieszkańcy podczas festiwalowego weekendu
- Fundacja Bochińskich, partner strategiczny festiwalu, zaproponowała realizację takich witryn. Idea była taka, aby wyjść z festiwalem poza Młyny Rothera, czyli w przestrzeń miejską, by ciekawie go zapowiedzieć, ale też pokazać, że witryna może być wyzwaniem projektowym - mówi dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, kierownik Katedry Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. - Jesteśmy partnerem merytorycznym festiwalu, współpracowaliśmy już przy okazji pierwszej ubiegłorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, więc nasi studenci podjęli wyzwanie.
Dwie witryny przy ul. Gdańskiej wskazał Marek Iwiński, plastyk miejski.
- Początkowo planowaliśmy, że więcej takich witryn w mieście zapowiadać będzie ten festiwal, ale czas wakacji sprawił, że studenci są w rozjazdach. Stąd wybór padł tylko na dwie lokalizacje - mówi Marek Iwiński. - Instalacje, które pojawiły się w witrynach, pozostaną tam aż do festiwalu, a może nawet dłużej. Podczas festiwalowego weekendu zostaną ocenione przez mieszkańców. Odbędzie się wtedy głosowanie. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
Dwie witryny przy Gdańskiej to preludium do Bydgoskich Dni Projektowych
Witrynę "Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich" zaprojektował student Natanael Rydziewski, a instalację w witrynie przy Gdańskiej 5 Alina Kucherenko i Krzysztof Zaborowski. Projekty witryn mogły powstać dzięki wsparciu partnera, którym została Fundacja Leroy Merlin. Cały proces koordynowała Agnieszka Stanasiuk - autorka scenografii festiwalu, na co dzień prowadząca pracownię sitodruku AgaBrwi - twórcze aktywności oraz projektanci Fundacji Leroy Merlin.
Organizatorem Bydgoskich Dni Projektowych są Młyny Rothera, a partnerem strategicznym Fundacja Bochińskich. Tegoroczna edycja odbędzie 6-8 października. Program wydarzenia będzie zawierał zarówno prelekcje, jak i warsztaty. Nie zabraknie także aktywności dla dzieci. Punktem kulminacyjnym ma być wystawa, która w tym roku wypełni piękną przestrzeń Spichrza Mącznego Młynów.
Goście festiwalowi będą mogli także dzielić się inspiracjami, refleksjami i dobrą energią w przestrzeni chillout oraz w festiwalowej kawiarni. Bydgoskie Dni Projektowe podczas drugiej edycji zaskoczą także ścisłymi nawiązaniami do architektury i klimatu Bydgoszczy.
