Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga część spadku po Wandzie Poznańskiej trafiła do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Katarzyna Słomska
Ponad 50 obrazów takich artystów jak: Olga Boznańska, Maurycy Gottlieb czy Julian Fałat i Jan Norblin, chińska porcelana, meble oraz pamiątki po rodzinie Poznańskich przypłynęły wczoraj z Kanady.

Ponad 50 obrazów takich artystów jak: Olga Boznańska, Maurycy Gottlieb czy Julian Fałat i Jan Norblin, chińska porcelana, meble oraz pamiątki po rodzinie Poznańskich przypłynęły wczoraj z Kanady.
<!** Image 3 align=none alt="Image 224870" sub="Prof. Sudoł prezentuje część kolekcji należącej do Wandy Poznańskiej fot. Dariusz Bloch">
„Express” jako pierwszy zobaczył zbiory Wandy i Karola Poznańskich, które przypłynęły z Kanady do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

<!** reklama>

- Pani Wanda Poznańska zapisała nam w spadku całe swoje zbiory, zarówno obrazy, jak i porcelanę, meble i wszelkiego rodzaju eksponaty, które należały do jej rodziny - mówi profesor Adam Sudoł, dyrektor Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

- Pierwsza transza spadku dotarła do nas po śmierci pani Wandy po 2004 roku. - Teraz przyszedł czas na kolejne zbiory - dodaje profesor.

Eksponaty dotarły do Bydgoszczy bez opisów, dlatego najbliższe miesiące pracownicy muzeum we współpracy z historykami sztuki spędzą na rozpoznawaniu obrazów, rycin i akwareli.

- Być może nie zdajemy sobie jeszcze sprawy z tego, jak cenne obrazy do nas przypłynęły - powiedziała „Expressowi” Barbara Maklakiewicz, kustosz, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Już teraz wyróżnić możemy dzieła artystów jakich jak: Jan Norblin, Julian Fałat, polski malarz, jeden z najwybitniejszych akwarelistów, Maurycy Gottlieb - uczeń Jana Matejki, czy Olga Boznańska polka malująca w Monachium i Paryżu.

W rozpoznaniu kolekcji, która wczoraj przypłynęła do Bydgoszczy, niewątpliwie pomoże nagranie wideo, które w domu Wandy i Karola Poznańskich wykonał profesor Sudoł. - Byłem gościem pani Wandy w 1997 roku, gdzie na własne oczy mogłem zobaczyć całą kolekcję.

Pani Poznańska opowiadała mi wtedy o każdym eksponacie, o tym w jakim sposób go zdobyła i jakie ma znaczenie - mówi profesor Adam Sudoł. Jak się dowiedzieliśmy, teraz pracownicy muzeum starają się przenieść materiał z tej rozmowy na nowoczesne nośniki. Eksponaty zostały przewiezione do budynku Biblioteki Głównej UKW i na razie tam pozostaną.

Bydgoszczanie zbiór Wandy i Karola Poznańskich zobaczyć będą mogli na przełomie maja i czerwca przyszłego roku, podczas uroczystej ekspozycji zorganizowanej na terenie nowej biblioteki. Wystawa będzie połączona z obchodami 15 - lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.**

Zobacz galerię:

Druga część spadku po Wandzie Poznańskiej trafiła do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!