Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy czują się wykluczeni przez UKW

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wideo
od 16 lat
Prof. dr hab. Józef Banaszak (były rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy) oraz dr Henryk Sapalski (były prezydent Bydgoszczy) twierdzą, że obecne władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy fałszują historię powstania Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Józef Banaszak był w latach 1996-1999 rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), a dr Henryk Sapalski to były prezydent Bydgoszczy (w latach 1995-1998). Obaj podpisali się pod listem otwartym „w sprawie fałszowania historii UKW”.

Autorzy listu piszą, że niedawane uroczystości obchodów 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego „stały się jednocześnie - celowo czy też nie - fałszowaniem historii naszej uczelni przez byłego dyrektora Muzeum, dr. hab. Adama Sudoła i obecnego rektora prof. dr. hab. Jacka Woźnego, jak idzie o powstanie tej ważnej i potrzebnej dla UKW i miasta placówki”.

Według Józefa Banaszka i Henryka Sapalskiego, prelekcja dr. hab. Adama Sudoła pt. „25-lecie MDiUP - wspomnienia pomysłodawcy, założyciela i współtwórcy” to „ egoistyczna kradzież i przypisanie sobie wyłączności w tworzeniu tej instytucji. Takie stanowisko sankcjonuje podpis pana rektora na zaproszeniu (na uroczystości 25-lecia MDiUP, które odbyły się 22 czerwca br. - red.) oraz dziekana Wydziału Historycznego”.

Zdaniem autorów listu otwartego, w opracowaniu Adama Sudoła „brakuje podstawowych informacji” - zarządzenia rektora prof. dr. hab. Józefa Banaszka z 1998 r. o utworzeniu Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

Padają też inne zarzuty:

  • brak wspomnienia przez Adama Sudoła o prośbie Józefa Banaszka do Wandy Poznańskiej (była pierwszym darczyńcą zbiorów do Muzeum - red.), „by ujęła decyzję o przekazaniu części swojego majątku w testamencie (co uczyniła wkrótce), bez czego - uwzględniając sprawy spadkowe - wykorzystanie darowanych przez nią pamiątek, byłoby pozbawione podstaw prawnych” ;
  • przemilczenie w opracowaniu A. Sudoła informacji o pomyśle i propozycji Józefa Banaszaka „utworzenia Muzeum, gdzie darowizna mogłaby być wyeksponowana, zamiast umieszczania kopii różnych dokumentów w naszej bibliotece”;
  • niewymienienie przez A. Sudoła książki zatytułowanej „Czas nie przeszedł obok” z rozdziałem o MDiUP autorstwa J. Banaszka.

W liście czytamy, że Muzeum powstało dzięki trzem osobom, które wymieniono w „kolejności alfabetycznej oraz według zasług”:

  1. prof. dr hab. Józef Banaszak,
  2. dr Henryk Sapalski,
  3. dr Adam Sudoł.

„Czujemy się, jako pomysłodawcy i organizatorzy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, pominięci i wykluczeni przez rektora J. Woźnego, dziekana M. Zielińskiego i dr. hab. A. Sudoła. Dziekan nie raczył zauważyć siedzącego w pierwszym rzędzie byłego prezydenta, dr. H. Sapalskiego. Nie wymienił i nie powitał pośród zaproszonych gości. Tak to małymi kroczkami fałszuje się tutaj historię powstania Muzeum” - piszą autorzy listu.

Wspominają też, że wstawił się za nimi prof. dr hab. inż. Marian Żenkiewicz (były poseł i senator), który w piśmie do rektora Woźnego ubolewał, iż pominięto współtwórców Muzeum.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie odpowie publicznie na list otwarty. W przesłanym do redakcji "Expressu Bydgoskiego" oświadczeniu, Sebastian Nowak, rzecznik prasowy UKW wyjaśnia: „Z szacunku do osób wymienionych w tym liście - prof. dr. hab. Józefa Banaszaka, dr. hab. Adama Sudoła oraz dr. Henryka Sapalskiego - nie będziemy przenosić tej dyskusji na forum publiczne. Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny przebywa w tym momencie na urlopie, dlatego Dziekan Wydziału Historycznego UKW, dr hab. Marek Zieliński, prof. uczelni skieruje odpowiedź, odnosząc się do poszczególnych kwestii, w prywatnym liście do obu autorów tej korespondencji”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera