Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostał nożem trzy razy w klatkę piersiową. Mężczyzna nie przeżył (Kalendarium bydgoskie 21 kwietnia)

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
21 kwietnia 1991 roku w mieszkaniu przy ul. Chrobrego w Bydgoszczy znaleziono zwłoki mieszkającego tam Eugeniusza G. Śmierć nastąpiła w wyniku trzykrotnego ugodzenia nożem w klatkę piersiową. Kilka dni później zabójca, Aleksander B., przebywający na warunkowym zwolnieniu z zakładu karnego, został zatrzymany.
21 kwietnia 1991 roku w mieszkaniu przy ul. Chrobrego w Bydgoszczy znaleziono zwłoki mieszkającego tam Eugeniusza G. Śmierć nastąpiła w wyniku trzykrotnego ugodzenia nożem w klatkę piersiową. Kilka dni później zabójca, Aleksander B., przebywający na warunkowym zwolnieniu z zakładu karnego, został zatrzymany. pixabay
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się 21 kwietnia w Bydgoszczy.

21 kwietnia 1656 roku wojska polskie dowodzone przez hetmana Stefana Czarneckiego podeszły od południowego zachodu pod mury Bydgoszczy zajętej przez garnizon szwedzki w liczbie 200 piechurów i 100 rajtarów. Po dwóch dniach oblężenia Szwedzi poddali się.

21 kwietnia 1928 roku „Dziennik Bydgoski” poinformował o pojawieniu się w bydgoskich sklepach pierwszych damskich torebek zamykanych na zamek błyskawiczny, nazwany wówczas „stalową wstążką”.

21 kwietnia 1959 roku Wydział Komunikacji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy rozpoczął akcję oznakowania przejść dla pieszych na głównych ulicach miasta trwałą, jaskrawą białą farbą. Nowe oznakowania szybko zyskały nazwę „zebr”.

21 kwietnia 1970 roku ukończone zostały prace przy wzmacnianiu nabrzeża Brdy w rejonie ul. Królowej Jadwigi, gdzie wbijano w skarpę tzw. pale Larsena. Powodem osuwania się skarpy było zbudowanie zbyt blisko rzeki nowych budynków.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

Tego samego dnia w Bydgoszczy otwarty został przy ul. Dworcowej pierwszy w mieście punkt sprzedaży rurek waflowych nadziewanych bitą śmietaną. Nowość bardzo zasmakowała bydgoszczanom, więc większość punktów sprzedaży lodów wprowadziła także ten artykuł do sprzedaży.

21 kwietnia 1981 roku w Bydgoszczy już w godzinach południowych zabrakło chleba w mieście. Piekarze zakończyli pracę rano, a handlowcy przed przypadającą na następny dzień wolną sobotą nie zamówili większej ilości pieczywa. Na skutek interwencji „najwyższych czynników partyjnych” piekarze musieli piec chleb po południu, a handlowcy w sobotę otworzyć sklepy i zaopatrzyć mieszkańców w pieczywo.

21 kwietnia 1987 roku pracownicy Rejonu Dróg Publicznych z Szubina rozpoczęli generalną przebudowę placu Poznańskiego. Prace trwały dwa lata.

Tego samego dnia hokeiści bydgoskiej „Polonii” opuścili po wielu latach I ligę po przegranym meczu 3:4 z GKS Katowice. Nigdy już bydgoski hokej do najwyższej klasy rozgrywkowej nie wrócił.

21 kwietnia 1991 roku w mieszkaniu przy ul. Chrobrego w Bydgoszczy znaleziono zwłoki mieszkającego tam Eugeniusza G. Śmierć nastąpiła w wyniku trzykrotnego ugodzenia nożem w klatkę piersiową. Kilka dni później zabójca, Aleksander B., przebywający na warunkowym zwolnieniu z zakładu karnego, został zatrzymany.

21 kwietnia 1998 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na logo Bydgoszczy. Wygrał projekt Jacka Ileckiego z Gdańska przedstawiający stylizowane trzy spichrze odbijające się w falach Brdy.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

21 kwietnia 2005 roku Sejm RP przyjął ustawę o przekształceniu Akademii Bydgoskiej w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Za powołaniem uniwersytetu głosowało 389 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

21 kwietnia 2010 roku arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, p.o. prymasa Polski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

21 kwietnia 2013 roku miało miejsce odsłonięcie drugiego posągu Łuczniczki w Bydgoszczy, znajdującego się przed głównym wejściem do gmachu Opery Nova. Figura nawiązuje do starszej o blisko 100 lat postaci kobiety z łukiem, który jest jednym z symboli miasta. Autorem rzeźby jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia.

21 kwietnia 2015 roku zmarł Maciej Obremski, były wiceprezydent Bydgoszczy, miejski i wojewódzki konserwator zabytków.

21 kwietnia 2017 roku do Bydgoszczy przypłynęła barka „Emma” wykonująca pilotażowy promocyjno-badawczy rejs kontenerowy Wisłą z Gdańska do Warszawy. „Emma” zacumowała w Brdyujściu, a następnego dnia dopłynęła do Wyspy Młyńskiej, skąd udała się w dalszą drogę w górę Wisły.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

"Dojrzalsi". Nowy program skierowany do seniorów (odc. 1)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo