W ramach profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jest okazja zrobić sobie darmowe badania. Nie wszyscy wykorzystują tę możliwość. A szkoda.
<!** Image 2 align=none alt="Image 196421" >
- Na badania profilaktyczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, praktycznie się nie czeka, choć oczywiście przeważnie trzeba się rejestrować. Na takie badania nie ma limitów. I każdy potrzebujący może je sobie zrobić, kiedy chce i tam, gdzie mu to najbardziej odpowiada - zapewnia Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.
<!** reklama>
Warto sprawdzić piersi
Dla przykładu - Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu zaprasza mieszkanki miasta i okolic na bezpłatne badania profilaktyczne dla wczesnego wykrywania raka piersi. Co roku z powodu raka piersi umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. Badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie zmian we wczesnym stadium choroby i szybkie podjęcie leczenia. Mammograficzne badania przesiewowe są najskuteczniejszą metodą zwalczania raka piersi, bowiem stwarzają możliwość wykrycia i wyleczenia choroby nowotworowej w początkowym okresie jej rozwoju. Pracownia Mammograficzna przy WSzZ, zgodnie z wytycznymi NFZ, zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne wszystkie panie w wieku 50– 69 lat (czyli urodzone w latach 1943–1962), które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub podczas poprzedniego badania otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny - u matki, siostry lub córki, mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.).
W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentki zostaną skierowane do odpowiedniej placówki, realizującej etap pogłębionej diagnostyki i objęte zostaną dalszą bezpłatną opieką, w tym dodatkowymi badaniami diagnostycznymi, takimi jak USG czy biopsja. Badania profilaktyczne dla raka piersi finansowane są z pieniędzy NFZ. Na takie badania można się też zgłaszać w Toruniu do szpitala miejskiego przy ul. Batorego oraz do Citomedu. W Bydgoszczy m.in. do Centrum Onkologii, Wojskowego Szpitala Klinicznego. W innych miastach także, np. do Publicznego Specjalistycznego ZOZ-u w Inowrocławiu, Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu i Brodnicy, Szpitala Powiatowego w Chełmży, Centrum Onkologii we Włocławku.
Cytologia, to badania profilaktyczne pomocne przy wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy. W całym województwie kujawsko-pomorskim takie badania przeprowadza ponad 200 przychodni, szpitali, gabinetów położniczo-ginekologicznych. Zainteresowanie jest umiarkowane.
- Na mammografię jest znacznie więcej chętnych. Zdarza się, że zgłaszają się kobiety po 60., które przychodzą po raz pierwszy a które nigdy jeszcze takiego badania sobie nie robiły - przyznaje Karolina Wąs z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - U nas akurat nie trzeba wcześniej się rejestrować ani na mammografię ani na cytologię. Kobiety niechętnie zgłaszają się na samą cytologię. Natomiast stosunkowo często pytają o wizytę u ginekologa. I przeważnie w trakcie takiej wizyty badanie cytologiczne jest u pacjentek przeprowadzane.
Zbadaj płuca
W przypadku trzeciego badania profilaktycznego, przeznaczonego dla osób dorosłych, a finansowanego przez NFZ, czyli spirometrii, pozwalającej na podstawie wydolności płuc wykryć we wczesnym etapie przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, to jest ona możliwa obecnie w 45 placówkach medycznych - we wszystkich większych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego.
Urząd Marszałkowski sfinansuje badania profilaktyczne, które mają na celu odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. Weźmie w nich udział 1,3 tysiąca osób. Tętniak aorty brzusznej, to tykająca bomba i śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Gdy pęka, często jest już za późno na ratunek. Skuteczna strategia walki z tą chorobą, to jej wczesne wykrycie w okresie bezobjawowym.