Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy ubezpieczenie turystyczne zadziała na Ukrainie? To musisz wiedzieć, wybierając się za naszą wschodnią granicę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Samo ryzyko konfliktu zbrojnego – nawet wysokie – nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała.
Samo ryzyko konfliktu zbrojnego – nawet wysokie – nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała. Pawel Lacheta/ Polska Press
Co potencjalny konflikt na wschodzie Ukrainy oznacza dla osób planujących wyjazd do tego kraju? Bez wątpienia jedną ze spraw, jakie trzeba zweryfikować przed wyjazdem, jest to, czy w razie kłopotów ze zdrowiem uda nam się skorzystać z pomocy medycznej. Kłopot w tym, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, więc karta EKUZ tego kraju nie obejmuje. Co z ubezpieczeniem turystycznym?

- Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2018 r., gdy ukraińskie władze ogłosiły w 10 obwodach stan wojenny. To nie zatrzymało wyjazdów z Polski do oddalonych od konfliktu z Rosją lokalizacji, zwłaszcza do Lwowa czy Kijowa – wyjaśnia Andrzej Paduszyński, Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, cytowany w komunikacie. - Podobnie może być teraz - dodaje.

Jak wskazuje, jedną ze spraw, jakie trzeba zweryfikować przed wyjazdem, jest to, czy w razie kłopotów ze zdrowiem uda nam się skorzystać z pomocy medycznej za granicą. Jednocześnie przypomina, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, więc karta EKUZ tego kraju nie obejmuje. - Dlatego tylko kupione w Polsce ubezpieczenie daje możliwość pokrycia kosztów leczenia w tym kraju – wyjaśnia.

Tak zwana polisa turystyczna zapewnia przede wszystkim pokrycie kosztów wizyt u lekarzy, pobytu w szpitalu, lekarstw czy ratownictwa oraz transportu medycznego z powrotem do Polski. Ponadto, dzięki ubezpieczeniu można też korzystać m.in. ze wsparcia prawnego i informacyjnego za granicą.

Konflikt zbrojny a ubezpieczenie turystyczne

Samo ryzyko konfliktu zbrojnego – nawet wysokie – nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała - wyjaśniono w komunikacie. - "Stanie się tak, jeśli do szkody (np. utraty zdrowia) dojdzie bezpośrednio wskutek działań wojennych, strajków, zamieszek, terroru czy zamachów stanu" - czytamy.

- Podam przykład: jeśli ktoś zachoruje na terytorium objętym stanem wojennym, ale choroba nie ma nic wspólnego z konfliktem zbrojnym, wówczas można pokryć koszty leczenia w ramach polisy. Szkody powstałe w związku z wojną także pokryje ubezpieczenie, jeśli przed wyjazdem za granicę klient rozszerzył podstawowy zakres ochrony. U nas polega to na zakupie tzw. klauzuli aktów terroru lub wojny – dodaje Paduszyński.

Tego rodzaju rozszerzenie włącza do ubezpieczenia szkody powstałe w rezultacie nagłych i niespodziewanych zamachów terrorystycznych oraz działań wojennych. „Nagłe” i „niespodziewane” oznacza lokalizacje, do których w momencie zakupu polisy MSZ nie odradzał wszelkich podróży.

- Warto zauważyć, że obecnie polski rząd kategorycznie odradza wyjazd „do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego, terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk oraz na Półwysep Krymski”. Jeżeli wyjazd nie jest konieczny, MSZ odradza też pobyt na pozostałym terytorium Ukrainy - dodano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera