Spis treści
- Z jakimi chorobami może wiązać się budzenie w nocy?
- Obturacyjny bezdech senny - czym jest?
- Alergie i choroby układu oddechowego a sen
- Choroby tarczycy
- Zespół niespokojnych nóg
- Budzenie się w nocy to zwiastun zawału?
- Dlaczego trzeba uważać na narkolepsję?
- Stres i lęk a budzenie się w nocy
- Lunatykowanie a wieczne niewyspanie
- Bezsenność - czym jest?
- Co wpływa na nasz sen i budzenie się w nocy?
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Z jakimi chorobami może wiązać się budzenie w nocy?
Problem ze snem może dotknąć absolutnie każdego z nas. Częste budzenie się w nocy jest uciążliwe, gdyż uniemożliwia nam prawidłowe wypoczęcie. Czasem może się to wiązać ze zwykłą potrzebą wizyty w toalecie, ale czasem jest to swego rodzaju „bezzasadne” przebudzenie się. Często jednak zapominamy o tym, że może być to bezpośrednio związane z różnego rodzaju chorobami oraz problemami. Jeśli chcemy zweryfikować, co może oznaczać wybudzanie się w nocy, warto przyjrzeć się wielu czynnikom z tym związanym.
Obturacyjny bezdech senny - czym jest?
Jednym z najczęstszych problemów jest tzw. obturacyjny bezdech senny. Jest to problem polegający na tym, że w trakcie snu dochodzi do zatrzymania oddechu nawet na kilkanaście sekund. Może to być również wyraźne spłycenie tego oddechu, co również powtarza się wielokrotnie każdej nocy. Poprzez wyraźne ograniczenie przepływu powietrza nie dochodzi do odpowiedniego dotlenienia krwi. Dlatego też organizm alarmuje nas poprzez budzenie się. Stanowi temu czasem towarzyszą lęki oraz poczucie dezorientacji. Przede wszystkim jednak jest to problem, który wiąże się ze zwiększeniem ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca. A jak radzić sobie z tym problemem? Najlepiej, jeśli położymy się na boku lub też na odpowiedniej poduszce. Warto też udać się do lekarza.
Polecamy
Alergie i choroby układu oddechowego a sen
Astmatycy znają to doskonale, jednak różnego rodzaju alergie również mogą dotknąć nas w trakcie snu. Wtedy też kaszel lub duszność doprowadza do wybudzenia się. Co więcej, problem ten pojawia się również przy krótszych chorobach (grypa, przeziębienie). Niezależnie od dokładnego źródła problemów, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i wprowadzenie odpowiedniej procedury farmakologicznej.
Choroby tarczycy
Choroby tarczycy są również bezpośrednio związane z nocnymi potami,a zatem i budzeniem się w nocy. Jeśli więc mamy większy niepokój, drażliwość i zaburzenie rytmu serca, a także budzimy się w nocy, warto zbadać swoją tarczycę. Dotyczy to zarówno nadczynności, jak i niedoczynności. Podczas tej drugiej w szczególności pojawia się bezsenność oraz obturacyjny bezdech senny.
Zespół niespokojnych nóg
Nietypowym problemem związanym ze snem jest tzw. zespół niespokojnych nóg, czyli RLS. Wbrew pozorom problem ten może nasilać budzenie się w nocy. Dlaczego? Jeśli pojawia się mrowienie nóg, pieczenie ich lub też drętwienie, organizm potrzebuje nimi poruszyć, aby dolegliwości ustąpiły. To może prowadzić do pogorszenia jakości snu, a także budzenia się w nocy. Przy tym problemie warto suplementować witaminy B6, B12, C, a także magnez i żelazo. Pomocne jest również stosowanie technik relaksacyjnych, choć w zaawansowanym stadium może się okazać, że musimy postawić na leczenie farmakologiczne.
Budzenie się w nocy to zwiastun zawału?
Jak zostało to zaznaczone wcześniej, zmniejszenie dostępu tlenu przez obturacyjny bezdech senny może doprowadzić do wielu chorób. Szczególnie niebezpieczny jest zawał serca. Jest to symptom sugerujący możliwość nadejścia zawału, co dotyczy zwłaszcza osób, które bardzo często budzą się właśnie w ciągu nocy. W takim przypadku koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.
Oto objawy, które sugerują zawał serca. Te sygnały nie powin...
Dlaczego trzeba uważać na narkolepsję?
Budzenie się w nocy może też być powiązane z narkolepsją. Tu chory miewa napady niekontrowanego snu i ciągłą senność podczas godzin dziennych. Leczenie farmakologiczne jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć wybudzania się w nocy z krótkotrwałymi napadami paraliżu sennego.
Polecamy
- Dieta na masę i dieta na rzeźbę. Takiego jedzenia musisz unikać przy takim treningu
- Tak jedzenie awokado może pomóc najszybciej schudnąć. W ten sposób stracimy wagę
- Masz problem z seksem? Poznaj proste ćwiczenia poprawiające współżycie!
- Nie tylko Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska! Tak ćwiczy Karolina Mieszała
Stres i lęk a budzenie się w nocy
Nie tylko choroby wiążą się z budzeniem w nocy. Duże znaczenie ma stan naszej psychiki, a zwłaszcza wystawienie (lub nie) na czynniki ograniczające nasz wypoczynek. Głównymi źródłami problemu są lęki powodujące stres. Bardzo często pojawia się tu również napad paniki. Problem z wyciszeniem, wiele lęków i stresów to stan zdecydowanie niekorzystny. Kluczowe jest udanie się po pomoc do specjalisty np. na psychoterapię. Pomocne jest zmienienie stylu życia.
Lunatykowanie a wieczne niewyspanie
Tzw. somnambulizm to nazwa na stan, który potocznie uzyskał miano lunatykowania. Jest to stan, w którym osoba w trakcie snu wykonuje ruchy, choć nie powinna tego robić. Zwykle osoby te nie pamiętają epizodu, ponieważ nie dochodzi do pełnego wybudzenia. To nie oznacza, że można to ignorować. Nawet niepełne wybudzenie ogranicza jakość naszego snu.
Bezsenność - czym jest?
Schorzenie w postaci bezsenności nie dotyczy wyłącznie trudności z zaśnięciem. Okazuje się bowiem, że również częste budzenie się w nocy oznacza problemy tej natury. Szczególnie niebezpieczna jest bezsenność przewlekła, czyli taka, która utrzymuje się ponad 3 tygodnie. W takim przypadku konieczne jest udanie się m.in. na psychoterapię, a także wdrożenie farmakoterapii.
Z tych powodów możesz mieć kłopoty ze snem. Znamy prosty spo...
Co wpływa na nasz sen i budzenie się w nocy?
Na jakość snu i budzenie się wpływają również czynniki zewnętrzne. Warto o nich wspomnieć, gdyż w mniej lub bardziej bezpośredni sposób mogą one wpływać na nasze zdrowie, a także doprowadzić do wspomnianych wcześniej schorzeń i problemów. Czynniki te dotyczą zarówno nadmiernej ekspozycji na światło, niewygodnego łóżka, zakurzenia i obecności pyłków (dotyczy to zwłaszcza alergików), ale i nadmiernej wilgoci lub suchości powietrza!