https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone światło za zbyt krótki czas płomienia

Inspektorzy handlowi ważą znicze i mierzą czas palenia się knotów. Wynik? Jest zdecydowanie lepiej.

Inspektorzy handlowi ważą znicze i mierzą czas palenia się knotów. Wynik? Jest zdecydowanie lepiej.

<!** Image 2 align=right alt="Image 98338" sub="Znicze o wadze 100 gram powinny się palić przez dwadzieścia godzin Fot. Tadeusz Pawłowski">Każdy znicz powinien palić się tak długo, jak deklaruje producent. I ważyć tyle, ile napisano na etykiecie. Niestety, nie zawsze tak jest.

- Co jakiś czas znicze i świece poddajemy badaniom laboratoryjnym właśnie pod kątem czasu spalania i bezpieczeństwa. Z ostatnich przeprowadzonych przez inspektorów analiz wynika, że tylko nieliczni nie przestrzegają norm - mówi Tadeusz Klein, naczelnik Wydziału Kontroli Handlu i Usług Branż Przemysłowych w Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Inspektorzy zbadali produkty dziesięciu przedsiębiorców z Kujawsko-Pomorskiego. Ośmiu producentów i dwóch handlowców oferujących świece w sprzedaży detalicznej. Do laboratorium trafiło trzydzieści partii zniczy w opakowaniach plastykowych i szklanych - wszystkie wyprodukowano w kraju. Zakwestionowano tylko jedną partię. Wycofano ją z obrotu.

Mieliśmy uwagi co do masy deklarowanej przez producenta i czasu palenia się znicza - Tadeusz Klein dodaje, że znicze miały ważyć 100 gram a w rzeczywistości ich waga wynosiła 80 gram. W związku z tym skrócił się także czas palenia. Zamiast dwudziestu godzin, znicz płonął osiemnaście.

<!** reklama>- Generalnie, jeśli chodzi o jakość tych wyrobów, to coraz rzadziej mamy zastrzeżenia. Zarówno pod względem zgodności z oznaczeniami na etykietach, jak również bezpieczeństwa. Coraz częściej producenci zastępują palne tworzywa sztuczne materiałami szklanymi - dodał naczelnik Tadeusz Klein.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski