Cykl MUZYCZNE TARASY w ZPP Ostromecko - Tadeusz Szlenkier

Redakcja
Zapraszamy do Ostromecka na kolejną odsłonę z cyklu letnich koncertów.

26.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Tadeusz Szlenkier urodził się w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych. W Polsce kształcił się u Romana Węgrzyna, a w trakcie studiów zagranicznych u Richarda Cross’a. Występuje na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 r. jest na stałe związany z bydgoską Operą Nova, gdzie występuje w najważniejszych rolach tenora lirycznego - jako Książę w „Rigoletto”, Alfred w „Traviacie”, Rodolfo w „Cyganerii”, Princ w „Rusałce”, Enzo w Giocondzie, Tamino w „Czarodziejskim Flecie”, Barinkay w „Baronie Cygańskim”, oraz Alfred w „Zemście nietoperza”. Wykonuje również dzieła oratoryjne - m.in. Messa da Requiem G. Verdiego, IX Symfonia Beethovena, oraz Requiem Mozarta. Współpracuje z instytucjami muzycznym w całym kraju, między innymi z filharmoniami w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Sopocie, Koszalinie. W 2010 r. Tadeusz Szlenkier reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. Dwa lata później w maju 2012 r. Tadeusz Szlenkier wystąpił jako Idomeneo w operze Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru.


Program wakacyjny ZPP Ostromecko:

2.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Anna Malus
Anna Malus ukończyła Wydział Wokalno - Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk. W swoim repertuarze posiada szeroki wybór partii mezzosopranowych, arii i muzyki operowej, operetkowej i rozrywkowej. Na stałe współpracuje z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Koncertuje w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Belgii i Holandii.
W programie koncertu m.in.: romans „Dzień i noc”, walc z „Doktora Żywago”, Kiedy skrzypki grają Habanera, Usta milczą, dusza śpiewa, Co się dzieję, oszaleję, Dziewczęta z Barcelony, Przetańczyć całą noc, Boccaccio, Memory, Somebody loves me.

9.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Eugeniusz Kalinowski
Eugeniusz Kalinowski - pochodzi z Szubina, z rodziny muzykującej. Od najmłodszych lat wychowywał się w otoczeniu muzyki i śpiewu. Związany z podwórkową kapelą „Apachy”, która powstała na początku 1976 r. w Rynarzewie i przyniosła największy rozgłos muzykującej rodzinie Kalinowskich. Rodzina Kalinowskich sześciokrotnie wzięła udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Muzykujących Rodzin m.in. we Wrocławiu i Gnieźnie. Wyjazdy artystyczne zespołu przyczyniały się do podnoszenia własnych umiejętności muzycznych. W przygotowanych programach nawiązywali do folkloru pałuckiego oraz piosenek wykonywanych przez znane w kraju kapele podwórkowe.
E. Kalinowski od 1983 r. jest ściśle związany z Operą Nova w Bydgoszczy, w której pracuje jako artysta chóru, wykonując również role trzecioplanowe, w takich dziełach jak „Czarodziejski Flet”, „La Gioconda”, „Pajace”, „My Fair Lady”, „Księżniczka Czardasza”. Z Operą Nova wielokrotnie występował na scenach operowych Austrii, Holandii, Belgii, Niemiec. W 2012 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego regionu.

15-16.08.2015, sobota g. 11-22.00, niedziela g. 11.00-15.00, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny
„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował" IV – najazd szwedzki na Ostromecko

Zapowiada się kolejny, czwarty szwedzki najazd na Ostromecko. 15 i 16 sierpnia 2015 r., w ramach epickiego widowiska historycznego, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował", oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Płac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny pod patronatem Akademii Kulinarnej dra Sadkiewicza. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy węgierskiej grupy folkowej. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.
Sarmackie Dziedzictwo to grupa pasjonatów, którzy wykorzystując własne doświadczenie, pragną popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez działania edukacyjne i komercyjne. „Dziedzictwo, o którym mowa, jest naszym wspólnym dobrem, często zapomnianym i pomijanym. Przez lata celowo pomniejszanym. Dzisiaj mamy możliwość swobodnie do niego wracać i odkrywać na nowo. Nie chcemy jednak, aby kojarzyło się z muzealną gablotą. Ożywiamy barwną kulturę w sposób namacalny i łatwo dostępny dla ogółu odbiorców. Historia przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze, jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem” (fragment ze strony grupy).
Program godzinowy zamieścimy na stronie: www.palacwostromecku oraz na FB: Pałac Ostromecko.

23.08.2015, niedz., Pałac Stary, godz. 16.00, wstęp wolny
III Artystyczna Podróż z Towarzystwem Polsko – Niemieckim
Towarzystwo Polsko Niemieckie, na czele z prezes Danutą Szczepaniak – Kucik pragnie nadać III edycji imprezy międzynarodowy wymiar, a w szczególności przybliżyć relacje obu Państw: Polski i Niemiec. Istotna będzie prezentacja kultury polsko – niemieckiej.

30.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Arte con Brio & Katarzyna Jaracz
Kwartet Smyczkowy Biura Koncertowego Arte Con Brio od lat skupia artystów, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Indywidualne doświadczenia i inspiracje muzyczne wykonawców spod znaku Arte Con Brio zdobyte dzięki występom solowym, jak i współpracy z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą, tworzą wysoki poziom artystyczny. W repertuarze znajdują się utwory klasyczne, kościelne, operowe, operetkowe, jak i przeboje musicalowe, filmowe, jazzowe a także rozrywkowe.
Kwartet Smyczkowy wystąpi w składzie: Krystyna Prystasz - I skrzypce, Grzegorz Kujawa - II skrzypce, Mirosław Przybył – altówka, Agata Jarecka – wiolonczela.
Katarzyna Jaracz (sopran) - dyplomantka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli. W 2012 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim bydgoskiej akademii w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Hanny Michalak. Swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Urszulę Kryger, Maję Nosowską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie Polski. Można ją było usłyszeć m.in. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatrze Horzycy i Dworze Artusa w Toruniu czy podczas Wawer Music Festiwal w Warszawie. W 2012 r. zadebiutowała na deskach Opery NOVA partią Elisetty w „Potajemnym małżeństwie” D. Cimarosy. Regularnie współpracuje z zespołem muzyki dawnej Illo Tempore.

Zielone Lato w Ostromecku, czyli Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej
oraz oryginalne warsztaty dla rodzin z dziećmi

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do udziału w wydarzeniach składających się na cykl bezpłatnych zajęć pn. Zielone Lato w Ostromecku.

11.07, 18.07, 1.08, 8.08.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny
* Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej
Letnią ASC będzie prowadził ceniony mim, klaun, monodramista, aktor, animator kultury, czyli oczywiście Mieczysław Giedrojć. Ukończył on Akademię Teatralną w Warszawie. Doskonalił umiejętności i poszerzał wiedzę m.in.: na warsztatach we Wrocławskim Tetrze Pantomimy, Międzynarodowym Festiwalu Mimu w Warszawie lub biorąc udział w autorskich zajęciach np. Daisuke Yoshimoto (taniec butoh), czy Janusza i Nazaret Subicz z Teatru Tańca Piny Bausch itp. Współpracował z wieloma teatrami, występując w przedstawieniach według F. Kafki, J. Webstera, S. I. Witkiewicza, A. Czechowa, F. Dostojewskiego i M. Gogola oraz prezentacjach autorskich. Współtworzył i wykonuje artystyczne programy profilaktyczne, z których jeden został wykorzystany w projekcie Światowej Organizacji Zdrowia. Brał udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych jako mim, klaun oraz wykonawca monodramów. Pracował w Anglii, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i na Ukrainie, pokazując własne spektakle, prowadząc warsztaty teatralne i realizując ruch sceniczny do przedstawień polskich autorów.
Od ponad 30 lat dzieli się swoim doświadczeniem teatralnym, organizując, a także prowadząc zajęcia teatralne, pantomimiczne oraz cyrkowe dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz młodzieży i dzieci. W 1995 roku, założył w Bydgoszczy, Teatr Małych Form, który do dzisiaj prowadzi.
Wśród zajęć warsztatowych znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak: pantomima (zbudujemy krótkie etiudy, wykorzystując tylko gest, ruch i mimikę), klaunada, żonglerka, elementy iluzji oraz gry i zabawy integracyjne. Poznamy jak poprzez zabawę można inspirować się do twórczych działań zespołowych i integrować się w grupie.

* Letnie warsztaty dla rodzin z dziećmi

25.07.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny
Taniec słońca - warsztaty ruchowo–taneczne na żółto
Warsztaty prowadzi Enia Rożankowska - choreograf, pedagog, instruktor tańca współczesnego i dziecięcych zespołów tanecznych. Na co dzień pracuje z miłośnikami tańca w wieku 3 -19 lat. Od ponad 20 lat związana z bydgoskim Pałacem Młodzieży. Taniec, Tatry i folklor podhalański oraz pluszowe misie to trzy największe fascynacje. Podczas spotkania będziemy bawić się ruchowo-tanecznymi układami, z wykorzystaniem najrozmaitszych rekwizytów, energią próbując dorównać słońcu :) Sugerujemy, żeby dzieci przyszły ubrane na żółto; w wygodnych strojach i obuwiu nadających się do tanecznych wygibasów.

15.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny
Bal historyczny z herbem w tle
W ramach Zielonego lata w Ostromecku zapraszamy dzieci ubrane w stroje z epok minionych na niecodzienny bal. W programie tańce w kręgu, warsztaty tańca dawnego, konkursy i zabawy. Bal współprowadzą tancerki z zespołu „Pół świata dalej”, na czele z Anną Mackiewicz-Chojnacką. Grupa - oprócz tańca - śpiewa dawne pieśni polskie, bałkańskie, cygańskie... Zajmuje się też tradycyjnymi obrzędami.

22.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny
Gliniane jeżyki i dawne zabawy
Warsztaty lepienia z gliny dla rodzin z dziećmi. Dzieci tworzą własne pamiątki, np. gliniane jeżyki do wkładania kredek. Poznają historię garncarstwa. Czas urozmaici kilka dawnych zabaw, w które bawili się ich rodzice i dziadkowie. Prowadzi Agata Przygodzińska z Akademii Radości Życia.

29.08.15, sob., Pałac Stary, godz. 12.00, wstęp wolny
Pogłaskaj alpaki, pokochaj zwierzaki

Warsztaty dla rodzin z dziećmi mające na celu oswajanie najmłodszych ze zwierzętami. Alpaki to urocze, pocieszne południowoamerykańskie ssaki z rodziny wielbłądowatych. Przypominają nieco lamę i owcę. Bardzo łagodne, wykorzystywane w alpakoterapii. Podczas warsztatów usłyszymy bajkę o Inkach, poznamy nieco historię Peru i Chile. Dzieci m.in. stworzą wyklejanki z wełny, nakarmią alpaki, wyprowadzą na spacer. Prowadzenie: Lucyna Ziółkowska.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3