Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl MUZYCZNE TARASY w ZPP Ostromecko - Tadeusz Szlenkier

Redakcja
Zapraszamy do Ostromecka na kolejną odsłonę z cyklu letnich koncertów.

26.07.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny

Tadeusz Szlenkier urodził się w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych. W Polsce kształcił się u Romana Węgrzyna, a w trakcie studiów zagranicznych u Richarda Cross’a. Występuje na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 r. jest na stałe związany z bydgoską Operą Nova, gdzie występuje w najważniejszych rolach tenora lirycznego - jako Książę w „Rigoletto”, Alfred w „Traviacie”, Rodolfo w „Cyganerii”, Princ w „Rusałce”, Enzo w Giocondzie, Tamino w „Czarodziejskim Flecie”, Barinkay w „Baronie Cygańskim”, oraz Alfred w „Zemście nietoperza”. Wykonuje również dzieła oratoryjne - m.in. Messa da Requiem G. Verdiego, IX Symfonia Beethovena, oraz Requiem Mozarta. Współpracuje z instytucjami muzycznym w całym kraju, między innymi z filharmoniami w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Sopocie, Koszalinie. W 2010 r. Tadeusz Szlenkier reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. Dwa lata później w maju 2012 r. Tadeusz Szlenkier wystąpił jako Idomeneo w operze Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru.


Program wakacyjny ZPP Ostromecko:

2.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Anna Malus
Anna Malus ukończyła Wydział Wokalno - Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk. W swoim repertuarze posiada szeroki wybór partii mezzosopranowych, arii i muzyki operowej, operetkowej i rozrywkowej. Na stałe współpracuje z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Koncertuje w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Belgii i Holandii.
W programie koncertu m.in.: romans „Dzień i noc”, walc z „Doktora Żywago”, Kiedy skrzypki grają Habanera, Usta milczą, dusza śpiewa, Co się dzieję, oszaleję, Dziewczęta z Barcelony, Przetańczyć całą noc, Boccaccio, Memory, Somebody loves me.

9.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Eugeniusz Kalinowski
Eugeniusz Kalinowski - pochodzi z Szubina, z rodziny muzykującej. Od najmłodszych lat wychowywał się w otoczeniu muzyki i śpiewu. Związany z podwórkową kapelą „Apachy”, która powstała na początku 1976 r. w Rynarzewie i przyniosła największy rozgłos muzykującej rodzinie Kalinowskich. Rodzina Kalinowskich sześciokrotnie wzięła udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Muzykujących Rodzin m.in. we Wrocławiu i Gnieźnie. Wyjazdy artystyczne zespołu przyczyniały się do podnoszenia własnych umiejętności muzycznych. W przygotowanych programach nawiązywali do folkloru pałuckiego oraz piosenek wykonywanych przez znane w kraju kapele podwórkowe.
E. Kalinowski od 1983 r. jest ściśle związany z Operą Nova w Bydgoszczy, w której pracuje jako artysta chóru, wykonując również role trzecioplanowe, w takich dziełach jak „Czarodziejski Flet”, „La Gioconda”, „Pajace”, „My Fair Lady”, „Księżniczka Czardasza”. Z Operą Nova wielokrotnie występował na scenach operowych Austrii, Holandii, Belgii, Niemiec. W 2012 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego regionu.

15-16.08.2015, sobota g. 11-22.00, niedziela g. 11.00-15.00, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny
„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował" IV – najazd szwedzki na Ostromecko

Zapowiada się kolejny, czwarty szwedzki najazd na Ostromecko. 15 i 16 sierpnia 2015 r., w ramach epickiego widowiska historycznego, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował", oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Płac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny pod patronatem Akademii Kulinarnej dra Sadkiewicza. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy węgierskiej grupy folkowej. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.
Sarmackie Dziedzictwo to grupa pasjonatów, którzy wykorzystując własne doświadczenie, pragną popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez działania edukacyjne i komercyjne. „Dziedzictwo, o którym mowa, jest naszym wspólnym dobrem, często zapomnianym i pomijanym. Przez lata celowo pomniejszanym. Dzisiaj mamy możliwość swobodnie do niego wracać i odkrywać na nowo. Nie chcemy jednak, aby kojarzyło się z muzealną gablotą. Ożywiamy barwną kulturę w sposób namacalny i łatwo dostępny dla ogółu odbiorców. Historia przez nas odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Zapraszamy Was w burzliwe czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Spotkacie tam postaci znane z lektury Sienkiewicza, pełnych fantazji polskich Sobiepanów, wymuskanych zachodnich kawalerów, dzikich Tatarów, orientalnych przybyszów z Turcji. Prezentujemy historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze, jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem” (fragment ze strony grupy).
Program godzinowy zamieścimy na stronie: www.palacwostromecku oraz na FB: Pałac Ostromecko.

23.08.2015, niedz., Pałac Stary, godz. 16.00, wstęp wolny
III Artystyczna Podróż z Towarzystwem Polsko – Niemieckim
Towarzystwo Polsko Niemieckie, na czele z prezes Danutą Szczepaniak – Kucik pragnie nadać III edycji imprezy międzynarodowy wymiar, a w szczególności przybliżyć relacje obu Państw: Polski i Niemiec. Istotna będzie prezentacja kultury polsko – niemieckiej.

30.08.2015, niedz., ZPP, godz. 16.00, wstęp wolny
Koncert z cyklu MUZYCZNE TARASY: Arte con Brio & Katarzyna Jaracz
Kwartet Smyczkowy Biura Koncertowego Arte Con Brio od lat skupia artystów, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Indywidualne doświadczenia i inspiracje muzyczne wykonawców spod znaku Arte Con Brio zdobyte dzięki występom solowym, jak i współpracy z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą, tworzą wysoki poziom artystyczny. W repertuarze znajdują się utwory klasyczne, kościelne, operowe, operetkowe, jak i przeboje musicalowe, filmowe, jazzowe a także rozrywkowe.
Kwartet Smyczkowy wystąpi w składzie: Krystyna Prystasz - I skrzypce, Grzegorz Kujawa - II skrzypce, Mirosław Przybył – altówka, Agata Jarecka – wiolonczela.
Katarzyna Jaracz (sopran) - dyplomantka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli. W 2012 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim bydgoskiej akademii w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Hanny Michalak. Swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Urszulę Kryger, Maję Nosowską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie Polski. Można ją było usłyszeć m.in. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatrze Horzycy i Dworze Artusa w Toruniu czy podczas Wawer Music Festiwal w Warszawie. W 2012 r. zadebiutowała na deskach Opery NOVA partią Elisetty w „Potajemnym małżeństwie” D. Cimarosy. Regularnie współpracuje z zespołem muzyki dawnej Illo Tempore.

Zielone Lato w Ostromecku, czyli Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej
oraz oryginalne warsztaty dla rodzin z dziećmi

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do udziału w wydarzeniach składających się na cykl bezpłatnych zajęć pn. Zielone Lato w Ostromecku.

11.07, 18.07, 1.08, 8.08.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny
* Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej
Letnią ASC będzie prowadził ceniony mim, klaun, monodramista, aktor, animator kultury, czyli oczywiście Mieczysław Giedrojć. Ukończył on Akademię Teatralną w Warszawie. Doskonalił umiejętności i poszerzał wiedzę m.in.: na warsztatach we Wrocławskim Tetrze Pantomimy, Międzynarodowym Festiwalu Mimu w Warszawie lub biorąc udział w autorskich zajęciach np. Daisuke Yoshimoto (taniec butoh), czy Janusza i Nazaret Subicz z Teatru Tańca Piny Bausch itp. Współpracował z wieloma teatrami, występując w przedstawieniach według F. Kafki, J. Webstera, S. I. Witkiewicza, A. Czechowa, F. Dostojewskiego i M. Gogola oraz prezentacjach autorskich. Współtworzył i wykonuje artystyczne programy profilaktyczne, z których jeden został wykorzystany w projekcie Światowej Organizacji Zdrowia. Brał udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych jako mim, klaun oraz wykonawca monodramów. Pracował w Anglii, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i na Ukrainie, pokazując własne spektakle, prowadząc warsztaty teatralne i realizując ruch sceniczny do przedstawień polskich autorów.
Od ponad 30 lat dzieli się swoim doświadczeniem teatralnym, organizując, a także prowadząc zajęcia teatralne, pantomimiczne oraz cyrkowe dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz młodzieży i dzieci. W 1995 roku, założył w Bydgoszczy, Teatr Małych Form, który do dzisiaj prowadzi.
Wśród zajęć warsztatowych znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak: pantomima (zbudujemy krótkie etiudy, wykorzystując tylko gest, ruch i mimikę), klaunada, żonglerka, elementy iluzji oraz gry i zabawy integracyjne. Poznamy jak poprzez zabawę można inspirować się do twórczych działań zespołowych i integrować się w grupie.

* Letnie warsztaty dla rodzin z dziećmi

25.07.2015, sob., godz. 12.00, ZPP, wstęp wolny
Taniec słońca - warsztaty ruchowo–taneczne na żółto
Warsztaty prowadzi Enia Rożankowska - choreograf, pedagog, instruktor tańca współczesnego i dziecięcych zespołów tanecznych. Na co dzień pracuje z miłośnikami tańca w wieku 3 -19 lat. Od ponad 20 lat związana z bydgoskim Pałacem Młodzieży. Taniec, Tatry i folklor podhalański oraz pluszowe misie to trzy największe fascynacje. Podczas spotkania będziemy bawić się ruchowo-tanecznymi układami, z wykorzystaniem najrozmaitszych rekwizytów, energią próbując dorównać słońcu :) Sugerujemy, żeby dzieci przyszły ubrane na żółto; w wygodnych strojach i obuwiu nadających się do tanecznych wygibasów.

15.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny
Bal historyczny z herbem w tle
W ramach Zielonego lata w Ostromecku zapraszamy dzieci ubrane w stroje z epok minionych na niecodzienny bal. W programie tańce w kręgu, warsztaty tańca dawnego, konkursy i zabawy. Bal współprowadzą tancerki z zespołu „Pół świata dalej”, na czele z Anną Mackiewicz-Chojnacką. Grupa - oprócz tańca - śpiewa dawne pieśni polskie, bałkańskie, cygańskie... Zajmuje się też tradycyjnymi obrzędami.

22.08.2015, sob., ZPP, godz. 12.00, wstęp wolny
Gliniane jeżyki i dawne zabawy
Warsztaty lepienia z gliny dla rodzin z dziećmi. Dzieci tworzą własne pamiątki, np. gliniane jeżyki do wkładania kredek. Poznają historię garncarstwa. Czas urozmaici kilka dawnych zabaw, w które bawili się ich rodzice i dziadkowie. Prowadzi Agata Przygodzińska z Akademii Radości Życia.

29.08.15, sob., Pałac Stary, godz. 12.00, wstęp wolny
Pogłaskaj alpaki, pokochaj zwierzaki

Warsztaty dla rodzin z dziećmi mające na celu oswajanie najmłodszych ze zwierzętami. Alpaki to urocze, pocieszne południowoamerykańskie ssaki z rodziny wielbłądowatych. Przypominają nieco lamę i owcę. Bardzo łagodne, wykorzystywane w alpakoterapii. Podczas warsztatów usłyszymy bajkę o Inkach, poznamy nieco historię Peru i Chile. Dzieci m.in. stworzą wyklejanki z wełny, nakarmią alpaki, wyprowadzą na spacer. Prowadzenie: Lucyna Ziółkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!