Stentgraft to proteza naczyniowa, która zmniejsza ryzyko pęknięcia tętniaka. Dzięki nowoczesnej metodzie wszczepiania go przez tętnicę udową nie ma potrzeby otwierania klatki piersiowej pacjenta.
- Jesteśmy ośrodkiem kardiochirurgicznym, który przeprowadza takich zabiegów najwięcej w Polsce - informuje Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. Jurasza. - Pacjent, który ma ponad 70 lat, czuje się dobrze.
[break]
Wszczepienie stentgraftu nie likwiduje tętniaka. Dlatego też chory będzie musiał pozostawać pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. Pacjentowi będą wykonywane w określonych terminach badania - m.in. RTD i USG.
Klinika kardiochirurgii otrzymała kilka dni temu nowoczesny system do autotransfuzji.
- Jest to urządzenie do poboru krwi od pacjenta w celu przeprowadzenia zabiegu autotransfuzji - wyjaśnia Marta Laska. - System jest w pełni zautomatyzowany i bezpieczny dla biorcy.
Autotransfuzja jest metodą leczenia krwią własną pacjenta, pozwalającą na uniknięcie ryzyka związanego z alloimmunizacją (wytwarzaniem przeciwciał - przyp. aut.), przeniesieniem chorób wirusowych i wystąpieniem innych powikłań poprzetoczeniowych.
- Transfuzje takie stanowią cenne źródło krwi dla osób, dla których trudno jest uzyskać krew zgodną grupowo - podkreśla Marta Laska.
- Urządzenie, które posiadamy, jest kompletnym systemem, pozwalającym na odzyskanie krwi pacjenta. Może być stosowane do przetwarzania krwi utraconej przez pacjenta w trakcie operacji, krwi pobranej przed operacją od pacjentów urazowych (np. pourazowy krwiak opłucnej), krwi pobranej przed operacją z drenów piersiowych lub drenów rany, krwi z obwodu płucoserca w trakcie lub po zakończeniu jego stosowania oraz do pobrania krwi od pacjenta tuż przed rozpoczęciem zabiegu operacyjnego.
Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko w kardiochirurgii, ale także wszędzie tam, gdzie wymagane jest zebranie, oczyszczenie oraz ponowne podanie pacjentowi krwi zebranej z pola operacyjnego. Ten najnowszej generacji aparat daje możliwość w pełni automatycznego przeprowadzania tych czynności.
- Oprócz korzyści dla pacjenta, wynikających z przetoczenia jego własnej krwi, cenną zaletą zastosowania tego systemu jest z pewnością ograniczenie ilości przetoczeń krwi od obcego dawcy.
Jest to szczególnie istotne latem, kiedy to najczęściej borykamy się z niedoborami krwi. Niejednokrotnie z tego powodu przekładamy zabiegi na inny termin - kończy pani rzecznik.