Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężarówka zsunęła się do Brdy. Szyprowie berlinek uratowali szofera [bydgoskie kalendarium, 21 sierpnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 21 sierpnia w Bydgoszczy.

21 sierpnia 1878 roku w Bydgoszczy rozpoczęła działalność Fabryka Maszyn i Stocznia Rzeczna na Małych Kapuściskach przy ulicy Fordońskiej. Dziś pozostała po niej tylko część budynków należących do Żeglugi Bydgoskiej.

21 sierpnia 1921 roku rozpoczął się strajk kolejarzy, pracowników bydgoskiego węzła PKP, którzy domagali się podwyżki płac. Przez pięć dni przez bydgoski węzeł nie jeździły pociągi. 26 sierpnia, po spełnieniu przez dyrekcję żądań pracowników, wrócili oni do pracy.

21 sierpnia 1936 roku przez Bydgoszcz przejechała, zatrzymując się na dworcu głównym na pół godziny, w drodze z Poznania do Gdyni, w próbnej jeździe lokomotywa - lukstorpeda wyprodukowana w zakładach Cegielskiego w Poznaniu, jadąca z maksymalną prędkością 120 km na godzinę.

21 sierpnia 1937 roku wielkie zainteresowanie w Bydgoszczy wywołały cztery nowoczesne silnikowe barki rzeczne poruszające się Brdą z niespotykaną szybkością. Barki płynęły pod hitlerowską banderą i transportowały celulozę z Prus Wschodnich do Saksonii.

Zobacz również:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

21 sierpnia 1946 roku na skutek zepsucia się hamulców samochód ciężarowy należący do fabryki okuć meblowych „Fema” stoczył się z nabrzeża przy obecnej ulicy Stary Port do Brdy. Szyprowie stojących obok zakotwiczonych berlinek zdołali wyciągnąć z samochodu szofera i w ten sposób uratowali mu życie. Zatopiony pojazd wydobyto z wody przy użyciu dźwigu następnego dnia.

21 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy na stadionie Gwardii zakończył się trzeci etap kolarskiego Wyścigu Dookoła Polski prowadzący z Gdyni. Wygrał Wacław Wrzesiński przed Franciszkiem Klabińskim. W bramie wjazdowej na stadion doszło do wielkiej kraksy z udziałem kilkunastu zawodników.

21 sierpnia 1956 roku powstał bydgoski oddział Polskiego Związku Esperantystów. Pierwszym prezesem został Bogdan Sadowski.

21 sierpnia 1957 roku uczestnicy kolarskiego XIV Tour de Pologne w południe przejechali przez Bydgoszcz, rywalizując na trasie II etapu tej imprezy prowadzącego z Torunia do Wałcza.

21 sierpnia 1968 roku reżyser Konrad Nałęcki rozpoczął w Bydgoszczy na Kanale Bydgoskim i jego śluzach kręcenie jednego z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”.

21 sierpnia 1980 roku przez jeden dzień strajkowało 280 pracowników „Modusu” w Bydgoszczy, domagając się lepszych warunków pracy i podwyżek.

21 sierpnia 2004 roku na igrzyskach olimpijskich w Atenach wioślarz RTW Bydgostia-Kabel Robert Sycz wspólnie z Tomaszem Kucharskim z AZS Gorzów zdobył złoty medal w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Polska osada obroniła złoto zdobyte 4 lata wcześniej w Sydney.

Tak Bydgoszczanie witali Nowy Rok, Na wielkiej scenie ustawionej na płycie rynku zaplanowano kilka koncertów.Gwiazdą tegorocznej imprezy sylwestrowej w Bydgoszczy była Urszula. Artystka w pierwszej połowie lat 80. rozpoczęła współpracę z Budką Suflera i liderem zespołu, Romualdem Lipką. „Fatamorgana 82”, „Luz blues w niebie same dziury”, „Totalna hipnoza” czy wreszcie „Dmuchawce, latawce, wiatr” to najbardziej znane utwory Urszuli. Później Urszula rozwijała swoją karierę w Stanach Zjednoczonych. Gdy wróciła do kraju nagrała album "Biała droga".Oprócz Urszuli na scenie na Starym Rynku wystąpiła także grupa Nalepa Band, która powstała z inicjatywy Mirosława Nalepy – gitarzysty, wokalisty, kompozytora, autora tekstów oraz współtwórcy takich formacji bluesowych jak: New Time, Bracia Nalepy czy Nadmiar. Grupa wystąpi pod hasłem „Nalepa gra Nalepę” i zagra kompozycje z repertuaru Tadeusza Nalepy.Na miejskim sylwestrze w Bydgoszczy zaprezentowała się także Ewa Kryza. W 2008 roku wydała pierwszą płytę „Pod Palmami”. Dwa lata później wystąpiła w programie TVP 2 „Szansa na sukces” z repertuarem Zbigniewa Wodeckiego. Obecnie pracuje nad materiałem na płytę.

Sylwester 2016 na Starym Rynku [zdjęcia]

Dojrzalsi, odcinek 5:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera