Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Seniorów Dworcowa 3 w Bydgoszczy otwarte. Tak prezentują się jego wnętrza [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Otwarcie Centrum Seniorów Dworcowa 3 miało uroczystą oprawę.
Otwarcie Centrum Seniorów Dworcowa 3 miało uroczystą oprawę. Dariusz Bloch
To był niezwykle wyczekiwany moment i wspaniały prezent mikołajkowy dla bydgoskich seniorów. W środę (6 grudnia) w Bydgoszczy uroczyście zostało otwarte nowe Centrum Seniorów Dworcowa 3.

Centrum powstało w kamienicy w samym sercu miasta przy ul. Dworcowej 3. Kiedyś był tu salon fryzjerski. Miejsce przeszło kapitalny remont, bo pomieszczenia wymagały przystosowania do nowych potrzeb.

Budowa Centrum Seniorów Dworcowa 3 rozpoczęła się na początku 2022 r. Zakres prac był bardzo duży. W obiekcie, m.in., zainstalowano windę, a na początku lutego br. wykonawca prac wstawił stylową witrynę, która zdobi wiekową kamienicę. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to 2 mln 700 tys. zł.

To będzie też miejsce na integrację międzypokoleniową

Roboty budowlane zakończyły się w II kwartale br. Dokładnie 10 maja br. ratusz otrzymał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bydgoszczy zezwalającą na użytkowanie lokalu, ale by centrum otworzyć, trzeba było poczekać na jego wyposażenie.

Zanim obiekt w pełni zaczął służyć seniorom, wcześniej otwarty został punkt powitalny, który mieści się na parterze. W tym miejscu wydawane są już „Bydgoska Karta Seniora 60+” oraz „Bydgoska Koperta Życia”. Tu także prowadzony będzie, m.in., kalendarz zajęć czy udostępniane podstawowe informacje o funkcjonowaniu obiektu. Na parterze obiektu od 1 grudnia br. uruchomiono także kawiarenkę, która teraz stanie się miejscem spotkań, rozmów i części atrakcji zaproponowanych przez nowego najemcę.

Nowe centrum otworzyli wspólnie Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i bydgoscy seniorzy.

- To centrum, oczywiście, przeznaczone jest dla seniorów, ale myślę, że będzie tu też miejsce na integrację międzypokoleniową - mówił do seniorów podczas otwarcia prezydent Rafał Bruski. - Będziecie tu mogli przychodzić z dziećmi, wnukami.

W środowej uroczystości wzięli udział też, m.in., zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, miejscy radni i zaproszeni goście.

- Dla nas to piękny prezent mikołajkowy. Bardzo dobrze czuliśmy się przy Gdańskiej 5, ale teraz będziemy u siebie, w naszym ukochanym miejscu. To wyjątkowy dzień - stwierdziła Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.

Mnóstwo ciekawych zajęć dla seniorów na inaugurację centrum

W środę (6 grudnia), w pierwszym dniu funkcjonowania centrum, dla seniorów przygotowano wiele atrakcji, m.in.: warsztaty krawieckie, zajęcia jogi, porady prawne. Nie zabrakło też muzyki na żywo. Przez cały dzień można było wziąć udział w międzypokoleniowym budowaniu i zabawach z klocków LEGO, rodzinnym „planszówkowaniu” czy zagrać w szachy.

Chętni mieli też okazję zwiedzić nowy obiekt. Na I piętrze mieści się pokój Biura Aktywności Społecznej, w którym seniorzy będą mogli wygodnie załatwić, m.in., sprawy urzędowe. Są tu także sala konferencyjna dla ok. 50 osób i salka warsztatowa dla 15 osób (obie do wykorzystania dla organizacji pozarządowych). Seniorzy będą też mieli dostęp do sprzętu multimedialnego. Na I piętrze znajduje się również foyer z miejscami do siedzenia i biblioteczką.

Centrum Seniorów „Dworcowa 3” czynne będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty w godz. 10-14.

- Ta przestrzeń dedykowana seniorom była bardzo potrzebna, bo BCOPW ma bardzo duże obłożenie, a w grudniu dosłownie pęka w szwach - mówi Dorota Glaza, dyrektor Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Przy ul. Dworcowej 3 seniorzy będą mogli z pewnością ciekawie spędzić czas. Chcemy ich aktywizować, ale też włączać w różne działania dedykowane innym seniorom.

Na Facebooku utworzony został już profil Centrum Seniorów Dworcowa 3.

- Tu oraz na stronie www.bydgoszcz.pl w zakładce "Seniorzy" będzie można znaleźć informacje na temat działań centrum - mówi Dorota Glaza. - Na zajęcia prowadzone przez organizacje pozarządowe będą zapisy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera