Mogłoby się wydawać, że główny bohater ma w życiu wszystko: rodzinę, pozycję zawodową, pieniądze. A jednak mężczyzna spoglądając na swe zdjęcie z wakacji, gdy był dzieckiem, postanawia wrócić do miejsca z przeszłości, by odpowiedzieć sobie na dręczące go pytania. Wyrusza więc w podróż nocnym pociągiem... To wstępny opis powieści „Wyspa” Dmitrija Strelnikoffa, o której mówi się, że balansuje między jawą i snem. I to właśnie ta książka, która trafiła do rąk polskich czytelników w 2010 roku, będzie punktem wyjścia dla najnowszego filmu Roberta Wichrowskiego, który zresztą z autorem powieści spotkał się.
Polecamy także
Reżyser zapowiedział, że filmowa adaptacja książki będzie uniwersalną opowieścią, która mogłaby się wydarzyć wszędzie. Nakręcona zostanie w Bydgoszczy - rodzinnym mieście Roberta Wichrowskiego i malowniczych okolicach. Sama zaś akcja filmu „Negatyw” będzie rozgrywać się w trzech płaszczyznach czasu: drugiej połowie lat 70., 80. i współcześnie.
W aktorskiej obsadzie filmu „Negatyw”:
- Małgorzata Pieczyńska („Piłkarski poker”, „Panna Nikt”, „Ekstradycja”, „Listy do M2”),
- Anita Jancia-Prokopowicz („Plac zabaw”, „Sztuka kochania“, „Wataha”),
- Anna Próchniak („Miasto 44”, „Niewinne”, „Najlepszy”)
- Pola Król („Tarapaty 2”).
- Aktorki czterech pokoleń polskiego kina wcielą się w role najważniejszych kobiet życia głównego bohatera na przełomie ponad 40 lat jego życia - czytamy na na fanpage’u filmu.
W rolę głównego bohatera wcielić się ma Michał Gadomski (m.in. „Reich”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń”, „Kler”, seriale m.in. „Brzydula”, „Ślad”, „Belfer 2”).
Zdjęcia na filmowym planie w Bydgoszczy i plenerach naszego województwa będą kręcone w sierpniu i wrześniu 2021 r.
W filmie mają zostać wykorzystane zdjęcia Anny Liminowicz - laureatka nagrody im. Krzysztofa Millera czy nagród w Grand Press Photo.
Z racji tego, że główny bohater podróżuje pociągiem, partnerem filmu jest bydgoska Pesa. Producentem filmu jest Faun Film Factory, koproducentami: Studio Besta i MCK w Bydgoszczy. Partnerem współfinansującym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Kinowe premiery z Bydgoszczą na planie filmowej akcji
To już kolejna filmowa produkcja kręcona w Bydgoszczy i okolicach. W kinach można obecnie oglądać „Miasto” w reż. Marcina Sautera. A jesienią 2021 roku czekamy z niecierpliwością na premierę filmu pod roboczym tytułem „Wesele 2” Wojciecha Smarzowskiego, którego kluczowe sceny były w zeszłym roku kręcone w Pałacu Nowym w Ostromecku, a także w Starym Fordonie oraz okolicach Bydgoszczy.
Z kolei Robert Wichrowski z premierą filmową w Bydgoszczy gościł jesienią 2014 roku, kiedy to zaprezentowano film dokumentalny „Ostatnia droga", nakręcony zresztą z udziałem bydgoszczan, o ostatnich godzinach życia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w 30. rocznicę tragicznych wydarzeń.
Wichrowski - absolwent łódzkiej filmówki i mistrzowskiego kursu reżyserii Andrzeja Wajdy - wyreżyserował także takie filmy, jak „Francuski numer”, „Karuzela”, „Syn Królowej Śniegu” czy „Kobiety Sukcesu”, a także seriale m.in. „Komisarz Alex”, „Leśniczówka”, „Archiwista, „Ślad”, „Klub szalonych dziewic”, „Szpilki na Giewoncie”.
