Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Przejmująca animacja autorstwa Natalii Durszewicz pt. „Bestie wokół nas" walczy w Cannes o nagrodę w sekcji Cinefondation z 17 najlepszymi tytułami wybranymi spośród ponad 1,8 tys. zgłoszeń nadesłanych przez szkoły filmowe z całego świata.
- Cinéfondation to sekcja konkursowa Festival de Cannes, w której prezentowane są filmy ze szkół filmowych z całego świata.
- W tym roku do selekcji zgłoszono 1835 filmów, z czego wybrano tylko 17 (13 fabularnych i 4 animowane), w tym 8 wyreżyserowanych przez kobiety i 9 przez mężczyzn.
- Tegoroczny Festival de Cannes odbywa się dniach 6-17 lipca.
- Pokaz filmu Natalii Durszewicz zaplanowano na wtorek, 13 lipca o godz. 17. w Buñuel Theatre.
- Werdykt i prezentacja nagrodzonych filmów przewidziana jest 15 lipca w Buñuel Theatre.
Bydgoszczanka, Natalia Durszewicz, w roli reżyserki
Animacja w reżyserii bydgoszczanki to sześciominutowa opowieść, w której drapieżniki i ofiary zmieniają się rolami. Na odbiór filmu wpływają nie tylko świetne animacje i plastyczne, pobudzające zmysły obrazy, całości dopełnia muzyka, która wprowadza nastrój niepokoju. - Takie było moje zamierzenie. Jedną z motywacji, jaką miałam, tworząc film, było właśnie uwrażliwienie widzów na to, jak nieludzcy bywają ludzie, jaką krzywdę potrafią wyrządzać zwierzętom, jak bezrefleksyjnie traktują środowisko naturalna, jak
okrutni są wobec siebie nawzajem - mówi Natalia Durszewicz.
Z bydgoskiego Plastyka, przez łódzka filmówkę do Cannes
Za scenariusz, reżyserię, zdjęcia, montaż i animację w filmie „Bestie wokół nas" odpowiada Natalia Durszewicz, za muzykę - reżyserka wspólnie z Julią Owczarek. Nad dźwiękiem pracował Rafał Nowak. Powstał pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego oraz Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz. Jego trailer można zobaczyć tutaj.

Kultura i rozrywka
Animacja, którą ocenia jury konkursu Cinefondation na festiwalu filmowym w Cannes jest V-rocznym krótkometrażowym filmem Natalii Durszewicz, zrealizowanym na uczelni pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego oraz Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz. Nie pierwszym oczywiście w dorobku reżyserki, która pracuje już nad swoim filmem dyplomowym.
- Udział w tym konkursie podczas festiwalu w Cannes był moim marzeniem, choć wydawało mi się, że to jeszcze nie mój czas, jeszcze nie ten film. Poczułam jednak wielką radość, gdy dostałam mailem informację, że moja animacja zakwalifikowała się do finału konkursu i że ja będę mogła pojechać do Cannes nie tylko zresztą na projekcję swojego filmu, uda mi się bowiem zobaczyć także prace konkurentów, będę mogła wziąć udział w pokazie filmów, które walczą o złotą Palmę, będę miała okazję spotkać się z profesjonalnymi filmowcami, co jest dla mnie bardzo cenne - mówi Natalia Durszewicz.