Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piszczy w szuwarach, na plantach i między drzewami nad Starym Kanałem Bydgoskim?

Dorota Witt
Dorota Witt
Film w pigułce i w bardzo przystępny sposób opowiada o niezwykłej bioróżnoroności Starego Kanału Bydgoskiego. Dawid Kilon nęci widzów przyrodniczymi ciekawostkami. Całości dopełniają urzekające ujęcia tutejszych ptasich mieszkańców i wyjątkowej roślinności.
Film w pigułce i w bardzo przystępny sposób opowiada o niezwykłej bioróżnoroności Starego Kanału Bydgoskiego. Dawid Kilon nęci widzów przyrodniczymi ciekawostkami. Całości dopełniają urzekające ujęcia tutejszych ptasich mieszkańców i wyjątkowej roślinności. Arkadiusz Wojtasiewicz
O kaczkach - kaskaderkach, o ptasich deweloperach, o tym, co piszczy w martwym drewnie nad Starym Kanałem Bydgoskim opowiada Dawid Kilon, przyrodnik i popularyzator nauki. Twarz filmu zrealizowanego przez bydgoskie Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!

- Chciałbym zabrać was na wycieczkę nad Stary Kanał Bydgoski. To właśnie tu, w samym centrum Bydgoszczy, znajduje się oaza bioróżnorodności. Znajdziecie tu wiele rzadkich i nawet zagrożonych gatunków zwierząt. Chodźcie razem ze mną! - tymi słowami zaczyna się film zrealizowany przez Muzeum Kanału Bydgoskiego. Jego twarzą jest Dawid Kilon, znany bydgoski przyrodnik, ornitolog, popularyzator nauki, autor rysunków i zdjęć zwierząt.

O walorach przyrodniczych Starego Kanału Bydgoskiego opowiada Dawid Kilon

- Kanał Bydgoski jest niezwykłym skarbem Bydgoszczy, łączy się w nim historia, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój miasta nad Brdą, ale również zjawiskowa przyroda, która urzeka licznie spacerujących tu mieszkańców i turystów. W filmie pokazujemy skarb bioróżnorodności przyrody otaczającego nas zbiornika wodnego - tak do jego obejrzenia zachęcają twórcy: Muzeum Kanału Bydgoskiego. Film powstał w ramach projektu Eko-Kanał realizowanego przez tę instytucję.

Można go zobaczyć na kanale youtube.

Film w pigułce i w bardzo przystępny sposób opowiada o niezwykłej bioróżnoroności Starego Kanału Bydgoskiego. Dawid Kilon nęci widzów przyrodniczymi ciekawostkami. Całości dopełniają urzekające ujęcia tutejszych ptasich mieszkańców i wyjątkowej roślinności.

Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza na film

Dowiadujemy się, że nad Starym Kanałem Bydgoskim rośnie aż kilkanaście drzew objętych ochroną pomnikową, tych najcenniejszych, to m.in. wiązy szypułkowe, olsze czarne i topole czarne. Przepięknych jest znacznie więcej. Uwagę zwracają zwłaszcza te dziuplaste - w dziuplach właśnie, nawet na wysokości kilku metrów, mieszkania urządzają sobie ptaki wodne: kaczki krzyżówki i nuropgęsi. Ich pisklęta wyskakują z dziupli i podążają za matką w stronę wody. - To tacy ptasi kaskaderzy - żartuje Dawid Kilon i dodaje, że właśnie tarcz nurogęś jest herbowym gatunkiem Kanału Bydgoskiego, można te ptaki obserwować tu przez cały rok. Właśnie z myślą o ptakach wodnych powieszono na drzewach duże budki lęgowe, które są chętnie zasiedlane.

- Starodrzew stanowi największe bogactwo parku. Gniazduje tu wiele dziuplaków: sowy, a nawet kaczki: gągoły i nurogęsi - mówi Dawid Kilon.

Swoje znaczenie ma tu też martwe drewno, gdzie dobrze czują się mikroorganizmy i bezkręgowce, te z kolei stanowią pożywienie dla dzięciołów, a żyje tu kilka gatunków tych ptaków: dzięcioły zielone, dzięcioły duże, dzięciołki i dzięcioły średnie. Ich obecność sprawia, że mieszkania znajdują tu kolejne gatunki ptaków. - Dzięcioły, niby ptasi deweloperzy, zostawiają dziuple dla innych - podkreśla Dawid Kilon.

Unikatowa oaza bioróżnorodności w centrum Bydgoszczy

Wśród drzew rosnących nad Starym Kanałem Bydgoskim gniazdują, m.in., szpaki, zięby, kosy, kwiczoły, sikory.
Dawid Kilon zwraca także uwagę na to, że wiosną i jesienią można tu podziwiać ptaki, które bywają tu tylko przelotem. Bo Kanał Bydgoskim pełni rolę korytarza ekologicznego. Wystarczy unieść głowę, by stać się świadkiem spektakularnej migracji kluczy żurawi czy gęsi. A przy odrobinie szczęścia wypatrzymy tu szybującego bielika czy myszołowa. Jeśli szczęście dopisze nam jesienią jeszcze bardziej, zaobserwujemy nad wodą zimorodka. - To prawdziwy klejnot wśród ptaków - zachwyca się Dawid Kilon.

Także roślinność Starego Kanału Bydgoskiego jest ciekawa - można tu spotkać nie tylko chronione gatunki, ale i dzikie rośliny jadalne, idealne wprost na sałatkę, jak bluszczyk kurdybanek czy czosnaczek pospolity.
A jeśli o jedzeniu mowa, ucztę mają tu owady zapylające. Na tutejsze łąki mają blisko - z ulokowanych nad kanałem hoteli dla owadów, gdzie dobrze czują się zwłaszcza murarki ogrodowe.

Filmowe zaproszenie na spacer nad Starym Kanałem Bydgoskim

- Przedstawiliśmy państwu unikatowe walory Starego Kanału Bydgoskiego. Mam nadzieję, że zainspiruje to państwa do częstych wizyt w tym miejscu i podpatrywania tego, co często jest bardzo blisko nas, a czego wcześniej nie widzieliśmy. Do zobaczenia nad Starym Kanałem - tymi słowami kończy się film o tym unikatowym przyrodniczo miejscu.

  • Film został przygotowany przez Patryk Chenc oraz Kuba Zalewski
  • Projekt dofinansowano w ramach konkursu: Inicjatywy ekologiczne Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Bydgoskiej w roku 2021 ogłoszonym przez: Caritas Polska - Caritas Laudato si'.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo