Jeżeli zauważycie Państwo biało-czerwone kokardy z napisem „1944 Pamiętamy” na bydgoskich pomnikach i tablicach pamiątkowych, wiedzcie, że w ramach akcji „Nocna Zmiana Miasta” (z 31 lipca na 1 sierpnia) zadbali o to harcerze z Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL.
Na Mostowej klasyki zrobią hałas!
W sobotę, 1 sierpnia, obchodzimy bowiem 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie o 17.00, czyli godzinie W, w całej Polsce, w tym także w Bydgoszczy, zawyją syreny. Najgłośniej będzie jednak na ulicy Mostowej, bo tu sygnałom syren wtórować będą klaksony kierowców zabytkowych pojazdów.
- Tak samo jak dbamy o swoje samochody jako historię motoryzacji, powinniśmy też dbać o historię naszego wspólnego kraju - wyjaśnia nam Sławek Kujawa z Bydgoskich Klasyków Nocą, pomysłodawca akcji „Klasyczny Hałas w godzinę W”, do której dołączyć może każdy posiadacz klasyków i youngtimerów.
Zbiórka 1 sierpnia o godz. 16.45 na Wyspie Młyńskiej, z której pojazdy tuż przed 17.00 ruszą na ul. Mostową. Dlaczego akurat tu? - Nie będziemy blokować ruchu w mieście, a jednocześnie nasza akcja będzie mieć wielu odbiorców. Mamy nadzieję, że przechodnie zatrzymają się na chwilę razem z nami, by oddać szacunek bohaterskim Powstańcom Warszawskim - dodaje Sławek Kujawa.
Oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim
Kierowcy klasyków z Mostowej przejadą na Leśne, gdzie u zbiegu ul. Gdańskiej i Czerkaskiej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego zapalą znicze. Tu też o 17.00 kwiaty złoży prezydenta Bydgoszczy z udziałem Wojska Polskiego i harcerzy.
Na Wyspie Młyńskiej zdjęcie na pamiątkę
Warto dodać, że z Osiedla Leśnegozabytkowe auta wrócą na Wyspę Młyńską, na której pojawią się też rekonstruktorzy. Będzie okazja podziwiać auta z bliska (a nawet do nich wsiąść za zgoda właścicieli), zrobić sobie z nimi zdjęcie i porozmawiać o historii - pojazdów i Powstańców.
Zawyją syreny, zbudują barykady
- Od cywilów (także tych uzbrojonych) po oddziały powstańcze, łącznie będzie nas czterdzieści parę osób - zdradza nam Mateusz z podwórkowej kapeli Ferajna Bydgoska, która w ramach akcji „Bydgoszcz pamięta” wraz z harcerzami i przyjaciółmi przygotowuje rekonstrukcję historyczną.
Gdy wybije godzina W rekonstruktorzy w kilka minut na płycie Starego Rynku zbudują barykady z walizek, mebli... Słowem, z wszystkiego, co się znajdzie.
- Chcemy pokazać nie tyle samą walkę (choć będzie motyw prowadzenia jeńców niemieckich), co atmosferę obozowego życia. To, jakie nastroje panowały wśród Powstańców Warszawskich, którzy byli przecież zwykłymi mieszkańcami - opowiada Mateusz o inscenizacji historycznej „Bydgoszcz pamięta”
Nasz rozmówca zapewnia, że widowisk będzie przyjazne dla wszystkich, także dla najmłodszych, jak i zwierząt, nie zostanie bowiem użyta pirotechnika. - Strzały padną tylko z oddali, to będzie jedna seria z karabinu maszynowego - dodaje.
Powstańcy rekonstruktorzy wtopią się między nas, współczesnych
Jak nam zdradzono, rekonstruktorów będziemy mogli zobaczyć nie tylko podczas inscenizacji. Oni po prostu wtopią się w krajobraz bydgoskiej starówki. - Cywile niczym wyjęci z 1944 roku zasiądą między współczesnymi mieszkańcami w letnich ogródkach, popijając kawę czy lemoniadę. Gdy o 17.00 rozlegną się syreny, poderwą się i przyłączą do powstania, pójdą na barykady - wyjaśnia nam Mateusz. - Patrole powstańcze będą przechodzić ulicami wokół Starego Rynku. Oddział powstańczy przemaszeruje ul. Długą, pojawi się też na wspomnianej Wyspie Młyńskiej.
Zamiast wybuchów, słychać będzie muzykę
Wszak rekonstruktorami będą też artyści z kapeli. - Na Starym Rynku zagramy piosenki, które podczas powstania mogły być śpiewane na barykadach. Natomiast od godziny 20.30 zapraszamy na plac Teatralny, gdzie w ogródku Merlina wystąpimy z koncertem, wykonując nie tylko piosenki powstańcze, ale także przedwojenne szlagiery nie tylko z warszawskich ulic - zapowiada Mateusz, który w Ferajnie Bydgoskiej gra na bębnie i wszelkich przeszkadzajkach.
Bydgoskie Klasyki Nocą, jak i podwórkowa kapela Ferajna Bydgoska, jako organizatorzy, podkreślają, że ich akcje są całkowicie apolityczne. - Chcemy oddać pamięć bohaterom, nie podpinamy się pod żadne ugrupowanie - mówią, zapraszając dziś wszystkich do wspólnego uczczenia rocznicy.
