96 lat temu rozpoczął się w Bydgoszczy strajk generalny robotników protestujących przeciwko niewywiązywaniu się fabrykantów z wynegocjowanej powszechnej 40-procentowej podwyżki płac. Stanęły m.in. miejska elektrownia, gazownia i wodociągi. Do pracy w tych newralgicznych zakładach komunalnych skierowano wojsko.
Na „gościnne występy”
Przed 87 laty na bydgoskim dworcu kolejowym policja po pościgu zatrzymała niebezpiecznego kasiarza z Warszawy, który przybył na gościnne występy do Bydgoszczy. 46-letni Stanisław Kotowicz miał przy sobie świder, łom, dłuta i inne narzędzia przydatne włamywaczom.
53 lata temu w hali „Astorii” w Bydgoszczy wystąpili Niebiesko-Czarni z solistami Heleną Majdaniec i Andrzejem Bychowskim.
21 marca 1939 roku „Dziennik Bydgoski” opublikował obszerną odezwę „do obywateli miasta Bydgoszczy” sygnowaną przez wszystkie związki kombatantów, wzywającą m.in. do niekupowania w sklepach niemieckich, nieużywania niemieckich wyrobów i innych restrykcji wobec mieszkających w naszym mieście Niemców.
Tajemnice Peenemuende
31 lat temu w Bydgoszczy zmarł Roman Traeger, teletechnik, członek podziemnej organizacji „Miecz i Pług” i komórki wywiadu „Lombard” Komendy Głównej Armii Krajowej. 25 IV 1943 r. Roman przekazał swojemu ojcu Augu
stynowi w Bydgoszczy szkice rozmieszczenia tajnego poligonu rakietowego w Peene-muende, produkującego rakiety V1 i V-2. Po wojnie Traeger pracował jako konstruktor, najdłużej w bydgoskiej „Telfie”.
21 marca 1998 roku wobec zapowiadanej reformy administracyjnej kraju miała miejsce manifestacja na Starym Rynku w Bydgoszczy, zorganizowana przez ruch „Region”. „Bydgoszcz musi być stolicą województwa” - skandowali mieszkańcy.
Zobacz również
Kuba Wojewódzki kupił nowe auto? Prezenter pozbył się lambor...
