Czas zmieniamy dwa razy w roku - wiosną i jesienią
Właśnie w ten weekend zmieniamy czas ze środkowoeuropejskiego (potocznie nazywanego czasem zimowym) na czas środkowoeuropejski letni (potocznie nazywany letnim). Wskazówki przestawimy o godzinę do przodu (z godziny drugiej na trzecią) a to oznacza, że będziemy spali o godzinę krócej. Ucieszą się osoby, które w tę noc pracują - oznacza to również, że popracują o godzinę krócej.
POGODA NA WIELKANOC. Co mówią długoterminowe prognozy?
Zmiana czasu na letni w 2018 roku. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę do przodu
Jako pierwszy zmianę czasu zaproponował Benjamin Franklin. Jako pierwsi natomiast zaczęli przestawiać zegarki Niemcy - o godzinę do przodu. Zaczęli to robić podczas I wojny światowej.
Zobacz również:
Kuba Wojewódzki kupił nowe auto? Prezenter pozbył się lambor...
Kiedy zatem zmieniamy czas z zimowego na letni w 2018 roku?
Zmiana czasu na letni - marzec 2018. Kiedy przestawiamy zegarki?
W marcu 2018 sytuacja jest dość nietypowa. Wielu z was zapewne kojarzy, że czas letni ustawiamy w "ostatni weekend marca". Jeśli mamy być precyzyjni chodzi o ostatnią niedzielę marca. Ostatni dzień marca przypada w sobotę, 31, wskazówki przestawimy zatem o jeden weekend wcześniej - w niedzielę, 25 marca (z godziny 2 na 3).
Czy zmiana czasu jest nam potrzebna? Przeciwnicy zmieniania czasu chcą, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas środkowoeuropejski letni. Ich zdaniem gwarantuje on najlepsze wykorzystanie światła dziennego, a zmiana czasu wprowadza niepotrzebne zamieszanie - na przykład przy rozkładach jazdy.
Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]
Warto wiedzieć:
- Tzw. czas zimowy, to czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca
- Tzw. czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października
- Przestawianie czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.
- Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie.
Które kraje nie zmieniają czasu. Czy to jest potrzebne?
A jak Wy odnosicie się do zmiany czasu? Czy jedynym, obowiązującym przez cały rok czasem w Polsce powinien być czas środkowoeuropejski letni? Oznaczałoby to, że przez cały rok słońce zachodziłoby nieco później. Niestety słońce również później by wschodziło. Szczególnie denerwujące byłoby to w okresie zimowym O godzinie 8.30 w wielu miejscach kraju byłoby jeszcze po prostu ciemno...
Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Z kolei wiele krajów azjatyckich również nie przestawia zegarków wiosną i jesienią. Czasu nie zmieniają, m.in. Japonia, Indie i Chiny.
Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy, pociągi muszą wydłużyć swój postój. Niektóre banki natomiast blokują dostęp do swoich usług, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. Niektórzy argumentują, że krótszy sen przy zmianie czasu z zimowego na letni może mieć wpływ na zwiększoną liczbę wypadków.
Jak to było ze zmianą czasu w naszym kraju? W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas II wojny światowej. Następnie czas w Polsce zmieniano w latach:
- od 1945 r. do 1949 r.,
- od 1957 do 1964,
- od 1977 do 1981
- i nieprzerwanie od 1983 roku.
Warto dodać, że jeszcze do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia czas zimowy w Polsce wprowadzano na koniec września. Teraz robimy to na koniec października.
Zobacz:
Bezpieczne odchudzanie na wiosnę (TVN, x-news)
Zmiana czasu. Jak wpływa na nasz organizm
Jak czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl, jesienna zmiana czasu jest szczególnie niekorzystna dla naszego zdrowia. Sprzyja depresji - kwestię tę badali kiedyś naukowcy w Danii. Zmiana czasu ponadto wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego. Przestawienie zegara ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na produkcję hormonów. Zmiana czasu powoduje u nas ciągłe uczucie niewyspania w dniach następujących po przestawieniu czasu. Do tego dochodzi również gorsza koncentracja oraz rozdrażnienie.
Jak sobie radzić ze zmianą czasu? Może dobrym pomysłem jesienią jest nie spać o godzinę dłużej i wstać "po staremu". Najlepiej stopniowo zmieniać pory aktywności.
Zapamiętaj:
- Czas środkowoeuropejski, CET - to strefa czasowa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
- Czas środkowoeuropejski letni, CEST - to strefa czasowa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 30°E, który różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+02:00).
Zmiana czasu. Czy wiesz, że...
- W stanie Indiana (USA) do 2006 roku czas letni obowiązywał jedynie w niektórych obszarach
- Pierwszy raz czas przestawiono 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów (czas przesunięto o jedną godzinę do przodu
- W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między pierwszą, a drugą wojną światową tylko raz - w 1919 roku
Warto dodać, że w przypadku jesiennej zmiany czasu, gdy pracujemy o godzinę dłużej, pracodawca ma obowiązek oddać nam tę godzinę, lub za nią zapłacić.
Auta 500+ w Bydgoszczy. Te samochody kupisz tanio. Czy warto?