Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Hasła i transparenty z protestów kobiet w tym mieście [zdjęcia]

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Muzeum Gdańska zbiera transparenty, zdjęcia i filmiki dokumentujące historyczne manifestacje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Bydgoszcz na razie takich planów nie ma.

Zakaz przerywania ciąży ze względu na wady płodu. Fala protestów.

W czasach pandemii COVID-19 Polacy tworzą historię. Sprowokowani orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego od 22 października organizują masowe uliczne protesty. Tylko w miniony piątek (30 października) w warszawskiej manifestacji uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Bydgoszcz również bije wszelkie rekordy, każdego dnia w blokadach ulic miasta uczestniczą tysiące.

Gdańsk zbiera pamiątki

Muzeum Gdańska uznając wielką ważność strajków kobiet w obronie praw człowieka zaapelowało do gdańszczan uczestniczących w protestach o przekazywanie pamiątek.

- Co nasze pokolenia będą opowiadać o protestach za 50, za 100 i więcej lat? Czy w przyszłości zachowają się po nich materialne ślady? Kto ma je zachować? Odpowiedzi na pierwsze dwa pytania poznamy tylko wtedy, gdy do muzeów trafią pamiątki z protestów przekazane przez ich autorów do muzeów – skarbnic naszej wiedzy o przeszłości i instytucji chroniących te świadectwa – czytamy na stronie Muzeum Gdańska.

Instytucja deklaruje, że przyjmie niemalże każdy transparent, zdjęcie, czy film. - Nie ważne jak jest krzykliwy, jaka jest jego stylistyka, kolorystyka, czy rozmiar. Im więcej „świadków historii” zostanie zabezpieczonych, tym więcej historii nasi potomkowie będą mogli przez nie o nas opowiedzieć – zachęca Muzeum Gdańska do przynoszenia eksponatów.

Na ulicy tworzymy historię

Jak dowiedzieliśmy się podobne plany mają też inne miasta, m.in. Wrocław. Miasto Bydgoszcz tworzenia zbioru współczesnych wydarzeń na razie nie planuje.

- Szkoda. Pomysł gdańskiego muzeum jest świetny. Na ulicy tworzymy historię – mówi Piotr Sieńko, działacz społeczny, obrońca praw kobiet. - Walczymy o wspólne dobro. Upublicznienie haseł napisanych na kartonach, filmików i zdjęć będzie cenne dla nas i dla następnych pokoleń.

Piotr Sieńko podkreśla, że silne kobiety były są i będą. - Nie było tylko dokumentów, pamiątek. Nikt ich nie zbierał – uważa Piotr Sieńko.

Wiele osób twierdzi, że obecne protesty są bardzo nietypowe, ponieważ uczestniczą w nich głównie ludzie młodzi. - Wydaje się, że styropian, czyli solidarnościowy symbol walki o prawa obywatela zastąpi karton. On powoli staje się symbolem walki o prawa kobiet – mówi jedna z uczestniczek wielu marszy Strajku Kobiet Bydgoszcz.

Żądania kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet rozszerzył listę swoich postulatów. Żąda m.in.:

  • dla kobiet pełni praw reprodukcyjnych,
  • państwa wolnego od zabobonów,
  • stosowania zapisów Konwencji Antyprzemocowej.

Chcą także Polski dla wszystkich, czyli kraju w pełni demokratycznego z wolnymi sądami, wolnymi mediami, wolnymi wyborami, które będzie przyjazne dla każdego obywatela.

Czy w obecnej sytuacji postulaty te są realne? Dziś jeszcze odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie nie można. Można jednak stwierdzić, że uczestnicy protestów, autorzy wielu haseł nierzadko wyróżniają się wielką pomysłowością, np. taki oto napis na kartonach przeczepionych do wózka: - „W strajku mamie pomagamy, dziś w pieluchy nie sikamy. Ja, kobieta. Ja jej brat. Dziś zmieniamy razem świat!”, albo taka oto prośba: - „Uprzejmie prosimy uciekać prędziutko”.

Przedstawiamy niektóre transparenty, które nieśli bydgoszczanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo