Pomysł programu 60+ nie został wymyślony nad Brdą, ale nie ma się czego wstydzić - raczej równać do najlepszych. Takie udogodnienia dla swoich najstarszych mieszkańców wprowadziły już m.in. Łódź, Kraków i Poznań.
Chętni już są
Pomysłodawcy akcji w Bydgoszczy chcą nie tylko skonsolidować środowisko seniorów, choć przecież trudno tak nazywać np. osoby krótko po 60. roku życia, które najczęściej są jeszcze aktywne zawodowo. To również okazja do ułatwienia im życia, choćby poprzez współpracę z handlem czy usługami.
PRZECZYTAJ:Miasto chce dotrzeć do seniorów, także tych wykluczonych
- Seniorzy to wielka siła, również nabywcza - przekonuje Zdzisław Tylicki, członek Bydgoskiej Rady Seniorów, współpracującej z bydgoskim samorządem w przygotowywaniu karty 60+. - Ma ona uprawniać do zniżek w punktach, które zdecydują się przystąpić do akcji. Chcemy, by były to sklepy, punkty usługowe, restauracje, bary czy placówki kultury fizycznej: wszystkie miejsca, w których pojawiają się - lub mogą się pojawić - osoby starsze. Oznaczone specjalna naklejką, udzielać będą rabatów na swoją ofertę. To będzie dla nich znakomita możliwość przyciągnięcia nowej klienteli. Seniorzy zazwyczaj przychodzą w kilkoro, czasem z dziećmi, wnukami. Będzie to korzystne dla obu stron.
Program jeszcze nie ruszył, a już zgłaszają się chętni do udziału w nim.
- Wczoraj zgłosił się właściciel jednej z kawiarni w wielkim bydgoskim centrum handlowym, a takich telefonów jest więcej - dodaje Zdzisław Tylicki. - Pierwsze zgłoszenia przyjmować będziemy do września, tak by w momencie uruchamiania programu jesienią mieć już listę pierwszych placówek współpracujących.
Życie w lodówce
Wprowadzaniu programu 60+ służą pierwsze spotkania przedstawicieli ratusza z organizacjami zrzeszającymi seniorów. Opracowano już projekt uchwały, który po wakacjach ma trafić pod obrady Rady Miasta.
Elementem polityki senioralnej , która wprowadzana będzie od jesieni tego roku po przyjęciu przez radnych, jest m.in. „Bydgoska Koperta Życia” - projekt, który już od maja jest realnym wsparciem w ratowaniu życia osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, wdrożony w porozumieniu z pogotowiem ratunkowym. Jest to prosta do wypełnienia karta informacyjna w specjalnym opakowaniu, którą umieszcza się w tym samym miejscu w każdym domu - w lodówce.
