https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Telefony i poczta mailowa obowiązkowe dla radnych. W Bydgoszczy takie rozwiązanie działa, ale częściowo

Wojciech Mąka
Czy dane kontaktowe  do wszystkich radnych będą obowiązkowe?
Czy dane kontaktowe do wszystkich radnych będą obowiązkowe? Dariusz Bloch
Fundacja Dobra Polska chce, żeby urzędy gmin obowiązkowo publikowały telefony i maile miejskich radnych. Nowe przepisy maja pojawić się w Sejmie. W Bydgoszczy dane kontaktowe do radnych są opublikowane z Biuletynie Informacji publicznej, ale... nie do wszystkich.

Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP, otrzymała petycję do Fundacji Dobra Polska z sprawie obowiązkowego wprowadzania przez gminy do Biuletynów Informacji Publicznej numerów telefonów, adresów poczty elektronicznej oraz dat dyżurów gminnych radnych.

"Udostępnienie adresów mailowych radnych zwiększa przejrzystość funkcjonowania urzędu. Mieszkańcy mogą łatwiej komunikować się ze swoimi przedstawicielami, co sprzyja lepszemu rozliczaniu ich z podejmowanych działań." - piszą Witold Solski i Katarzyna Kosakowska z Fundacji Dobra Polska.

Fundacja twierdzi, że takie rozwiązanie to:

  • Zwiększenie dostępności. Publiczne maile umożliwiają mieszkańcom bezpośredni kontakt z radnymi, co może prowadzić do lepszego zrozumienia problemów i potrzeb lokalnej społeczności.
  • Zaangażowanie obywatelskie. Łatwiejszy dostęp do radnych może zachęcić mieszkańców do większego zaangażowania w sprawy publiczne, co przekłada się na bardziej aktywne i świadome obywatelstwo.
  • Szybsze rozwiązywanie problemów. Bezpośredni kontakt z radnymi może przyspieszyć proces rozwiązywania lokalnych problemów, ponieważ mieszkańcy mogą natychmiast zgłaszać swoje sprawy i otrzymywać szybsze odpowiedzi.
  • Budowanie zaufania. Dostępność radnych buduje zaufanie mieszkańców do władzy lokalnej. Kiedy obywatele widzą, że radni są otwarci na ich opinie i propozycje, zaufanie do funkcjonowania samorządu rośnie.
  • Lepsza komunikacja. Maile mogą być skutecznym narzędziem komunikacji między radnymi a mieszkańcami, umożliwiając przekazywanie ważnych informacji, konsultowanie decyzji oraz zbieranie opinii i sugestii.
  • Wzmacnianie demokratycznych wartości. Publiczne udostępnienie maili do radnych promuje wartości demokratyczne, takie jak otwartość, transparentność i partycypacja obywatelska. Radni muszą używać służbowych adresów poczty elektronicznej w kontaktach
  • z organem oraz w kontaktach z suwerenem.

W bydgoskim Urzędzie Miasta takie rozwiązanie działa, ale częściowo, bo nie przy wszystkich nazwiskach radnych znajdziemy numer telefonu i email. Brak też dat dyżurów. Mimo to radni nie narzekają na utrudniony kontakt z mieszkańcami.

- Propozycja jest warta rozważenia zwłaszcza w dużych miastach, w których wyborczy nie zawsze znają radnych - mówi Jan Szopiński z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. - W mniejszych gminach lokalne społeczności znają radnych. osobiście nie mam podanego w BIP-ie numeru telefonu, ale w żaden sposób nie utrudnia to kontaktu z mieszkańcami. Jeżeli ktoś chce się skontaktować, telefonuje do Biura Rady Miasta biuro kontaktuje się ze mną, czy może przekazać numer telefonu.

Wojciech Bielawa z Bydgoskiej Prawicy też nie ma podanego na stronie internetowej UM numeru telefonu. - To jest mój prywatny numer, nie jestem chętny, żeby go publikować - przyznaje. - Jeżeli wejdzie w życie taki obowiązek, założę sobie numer do kontaktów służbowych. W tej chwili podstawą w moich kontaktach z mieszkańcami jest Facebook. Jeżeli zwraca się do mnie osoba wiarygodna, ze zdjęciem i danymi, z kontaktem nie ma problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski