MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie wybory. Kto prawdziwym zwycięzcą, kto przegranym? - Minął tydzień

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Bydgoska Prawica sufitu nie przebiła, ale wprowadziła do ratusza sześcioro trzydziestolatków
Bydgoska Prawica sufitu nie przebiła, ale wprowadziła do ratusza sześcioro trzydziestolatków Arkadiusz Wojtasiewicz
Kto jest największym przegranym w wyborach samorządowych 2024? Frekwencja. Pół roku wcześniej, po wyborach parlamentarnych mogliśmy się łudzić, że doczekaliśmy się wreszcie dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Kwietniowe wybory okazały się kubłem zimnej wody. Frekwencja w Polsce zjechała z 74,38% do 51,99%. A w samej Bydgoszczy ten zjazd był jeszcze bardziej stromy - z 77,54% do 46,90%.

7 kwietnia 2024 roku najbardziej zawiodła młodzież. W przedziale wiekowym do 29 lat udział w wyborach wzięło udział w kraju mniej niż 40% tych najmłodszych wyborców. W pierwszych komentarzach fakt ten próbowano tłumaczyć rozmaicie – od demobilizującego wpływu pięknej pogody do zbyt skomplikowanych formalności związanych z głosowaniem poza miejscem stałego zameldowania (dotyczy to głównie studentów).

Nie przekonuje mnie taka argumentacja. Inteligentny młody człowiek, z nosem wiecznie zanurzonym w smartfonie nie może mieć problemu z wyszukaniem i zrozumieniem komunikatów dotyczących wyborów. A lokale wyborcze były w niedzielę otwarte przez 14 godzin. Wystarczająco długo, by zdążyć oddać głos i powylegiwać się w słońcu.

Moja hipoteza dotycząca słabego wyniki młodych wyborców jest inna. Współczesny człowiek kocha gry, zabawy, wręcz mamy tendencję do zabawiania się na śmierć. Szczególnie pociągają nas wielkie widowiska. Takie jak homerycki pojedynek PiS z opozycją w październiku ubiegłego roku. To porwało także młodych wyborców. Teraz apele o udział w widowisku o mniejszym ładunku emocjonalnym już nie podziałały.

Politycznie największym przegranym zdaje się lewica, która w skali kraju przegrała wybory nie tylko z prawicą, KO i Trzecią Droga, lecz także z Konfederacją. Moim zdaniem, jednym z powodów jest to, że lewica w Polsce stała się za bardzo progresywna. Jej program może być odbierany jako zbyt rewolucyjny zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

Co ciekawe, problem kiepskiego wyniku wyborczego nie dotknął lewicy w wyborach do Rady Miasta Bydgoszczy. W całej Polsce lewica zdobyła niewiele ponad 6% głosów. W Bydgoszczy w nowej, 28-osobowej radzie miasta zasiądzie zaś 6 lewicowych radnych, co da im udział na poziomie przekraczającym 21%. Nazwiska żadnego z tych radnych nie znalazłem w dziesiątce kandydatów, którzy zdobyli w mieście największą liczbę głosów. A jednak dopięli swego. Jeszcze bardziej zastanawiająca jest obserwacja, że wśród nowych bydgoskich radnych występujących pod sztandarem Nowej Lewicy nie ma żadnej osoby przed pięćdziesiątką, a pięcioro z tej szóstki przekroczyło już sześćdziesiątkę.

Dla porównania, wśród 10 nowych radnych Bydgoskiej Prawicy, na którą to formację najchętniej głosują starsi, aż 6 to trzydziestoparolatkowie. Sądzę, że jest to efekt startu w wyborach na prezydenta miasta także trzydziestoparolatka, Łukasza Schreibera. On sam, mimo ogromnego wysiłku włożonego w kampanię, sufitu nad prawicą przebić nie zdołał, osiągając wynik zbliżony Tomasza Latosa przed pięcioma laty. Patrząc na młodą drużynę radnych PiS plus młodego rodzynka z Konfederacji, można jednak uznać, że ten wysiłek nie poszedł na marne.

Niestety, to samo trudno powiedzieć o wyborczym wyniku Joanny Czerskiej-Thomas. Niespełna 13% głosów w powyborczych wypowiedziach sama kandydatka usiłowała wprawdzie pokazać jako sukces, najlepszy w historii wynik kobiety w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Wystarczy jednak spojrzeć na wyniki w nieodległym Trójmieście, gdzie być może wszystkie trzy fotele prezydenckie obejmą panie, by osiągnięcie bydgoskiej kandydatki zobaczyć we właściwej proporcji.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera