Bydgoskie przedszkola do 11 kwietnia działają w ograniczonej formule. Kto może posłać malucha do placówki?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W cieniu pandemii w Bydgoszczy 26 marca zakończył się I etap naboru do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022.
W cieniu pandemii w Bydgoszczy 26 marca zakończył się I etap naboru do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022. Dariusz Bloch/Archiwum
Od 29 marca do 11 kwietnia praca stacjonarna w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych została ograniczona. W Bydgoszczy w poniedziałkowy poranek w placówkach pojawiło się zaledwie kilkoro dzieci. Nie wszyscy rodzice wiedzieli, że grupa uprawnionych do posłania dzieci się powiększyła.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Początkowo projekt rozporządzenia zakładał, że na wniosek rodziców złożony do dyrektora placówki, przyjmowane będą dzieci rodziców zatrudnionych: w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (np. lekarzy, pielęgniarek), realizujących zadania publiczne w związku z koniecznością zahamowania pandemii w Polsce (np. służb mundurowych) oraz dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W piątek (26 marca) wieczorem ukazało się rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które zostało rozszerzone o kolejnych uprawnionych: np. dzieci rodziców zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w jednostkach systemu oświaty, czy w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, czy w ogrzewalniach i noclegowniach.

- Od rana mamy w przedszkolu 11 dzieci - mówi Ewa Szulc, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 8 w skład, którego wchodzi Przedszkole nr 6. - Wielu rodziców zorganizowało opiekę dla swoich pociech w domach. Nie wszyscy wiedzieli, że grupa uprawnionych się poszerzyła. Do godz. 10 miałam telefony jeszcze od 2 rodziców. Spełniają wymagania i chcą posłać dzieci do przedszkola w kolejnych dniach. Zaskoczenia nie kryją rodzice pracujący w handlu, bo ich rozporządzenie nie obejmuje, choć muszą pracować stacjonarnie.

Do Przedszkola nr 61 Integracyjnego w poniedziałek (29 marca) przyszło 3 dzieci.

- Wielu rodziców zapamiętało pierwszą informację, że do przedszkola można przyprowadzić dzieci medyków i służb mundurowych - mówi Beata Grabowska, dyrektor placówki. - Chcemy jeszcze zadzwonić do rodziców dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, bo musimy wiedzieć dla, ilu dzieci należy przygotować posiłki.

W Przedszkolu nr 66 stawiło się 7 dzieci.

- Ta liczba pewnie się zwiększy, bo już mieliśmy telefony od rodziców, którzy zapoznali się z rozporządzeniem i wiedzą, że niektórzy z nich mogą przyprowadzić dzieci - mówi Barbara Górna, wicedyrektor placówki.

Zakończył się I etap naboru do przedszkoli publicznych w Bydgoszczy

Tymczasem w cieniu pandemii w Bydgoszczy zakończył się I etap naboru do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022. Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną opublikowane 19 kwietnia. Z kolei 29 kwietnia mają być znane listy przyjętych i nieprzyjętych.

W przedszkolu mamy 190 miejsc, ale kontynuacji jest sporo. Z naboru przyjmiemy ok. 50 dzieci. Zostało nam jeszcze 10 miejsc w grupie 3-latków - mówi Ewa Szulc, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 8, w skład którego wchodzi Przedszkole nr 6.

W tym roku ratusz przygotował 1800 miejsc dla maluchów, które pójdą do przedszkola po raz pierwszy. Rejestracja elektroniczna wniosków w systemie dla nowych kandydatów trwała od 8 marca do 26 marca. We wniosku rodzice mogli wybrać maksymalnie 3 przedszkola/oddziały przedszkolne z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. W postępowaniu rekrutacyjnym brały udział dzieci zamieszkałe na obszarze gminy Miasta Bydgoszcz, urodzone w latach 2015-2018. Rodzice dzieci zamieszkałych poza Bydgoszczą mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka dopiero po zakończeniu naboru uzupełniającego (rozpocznie się 1 czerwca).

- W przedszkolu mamy 190 miejsc, ale kontynuacji jest sporo. Z naboru przyjmiemy ok. 50 dzieci. Zostało nam jeszcze 10 miejsc w grupie 3-latków - mówi Ewa Szulc, wicedyrektor ZS nr 8, w skład którego wchodzi Przedszkole nr 6.

W Przedszkolu nr 61 Integracyjnym planowane jest utworzenie dwóch grup 3-latków. - 25 miejsc będzie dla dzieci zdrowych i po 5 miejsc w każdej z tych grup dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - zaznacza Beata Grabowska, dyrektor placówki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie