Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budzili mieszkańców Świecia

Marek Wojciekiewicz
W czwartkowy wieczór, podczas otwarcia wystawy Roberta Kuśmirowskiego, podsumowano dotychczasowe działania w ramach realizacji projektu artystycznego „Przebudzenie”.

W czwartkowy wieczór, podczas otwarcia wystawy Roberta Kuśmirowskiego, podsumowano dotychczasowe działania w ramach realizacji projektu artystycznego „Przebudzenie”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103724" sub="Czwartkowa ekspozycja w zamkowych murach wywołała wśród przybyłych osób wiele sprzecznych opinii. I... o to chodziło / Fot. Marek Wojciekiewicz">Cykl przedsięwzięć mający przybliżyć mieszkańcom Świecia niektóre nurty najnowszej polskiej sztuki rozpoczął się w marcu tego roku. Podczas uroczystej inauguracji cyklu zaprezentowana została twórczość Bogny Burskiej, malarki i autorki wielu instalacji plastycznych. W maju do Świecia zawitała grupa „Twożywo” - dwóch artystów, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek znanych ze swoich działań w przestrzeni miejskiej. Ich niekomercyjne billboardy, szablonowe napisy na miejskich murach i autobusowe vlepki przez niektórych krytyków określane są mianem „sztuki ulicy”. W Świeciu grupa „Twożywo” wykonała na elewacji Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji malowidło ścienne, czyli tzw. mural. Dzieło wywołało wśród mieszkańców wiele kontrowersji.

- Nie wiem, o co tu chodzi w tej słownej wyliczance, wymalowanej na ścianie domu kultury. Dla mnie to jest bełkot w intelektualnym sosie - irytował się pan Jan, mieszkaniec Świecia. - Jeżeli to jest nowoczesna sztuka, to ja wolę tę tradycyjną.

<!** reklama>Pewnym wytłumaczeniem idei tego dzieła są słowa kuratorki projektu „Przebudzenie”, Kariny Dzieweczyńskiej.

- W sztuce współczesnej nie chodzi o „podobanie się” czy też o „niepodobanie”, lecz o to, by przełamywała schematy zaściankowego myślenia, by odrywała od codzienności i wybijała z przygnębiającego marazmu - podkreśla Karina Dzieweczyńska.

<!** Image 3 align=left alt="Image 103724" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">Sporo emocji wśród mieszkańców Świecia wywołały dzieła Elżbiety Jabłońskiej, malarki i performerki. W połowie listopada na budynku OKSiR zawisły dwa hasła: „Nie licz na nic” i „Czy twój umysł jest pełen dobroci”.

W sierpniu rozpoczęła się artystyczna akcja Roberta Kuśmirowskiego, znanego performera, autora instalacji plastycznych „W poszukiwaniu rzeczy niepotrzebnych”. Robert Kuśmirowski z grupą przyjaciół odwiedzili mieszkańców wielu dzielnic i zakątków Świecia w poszukiwaniu przedmiotów , które jako niepotrzebne przeznaczone były do wyrzucenia.

- Ludzie przyjmowali nas bardzo ufnie i przyjaźnie, chętnie znosili ze strychów i komórek niepotrzebne rzeczy, dzieląc się z nami przy tej okazji przeróżnymi historiami z nimi związanymi - mówi Karina Dzieweczyńska.

Zebrane rzeczy posłużyły artyście do stworzenia otwartej w czwartek w świeckim zamku wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!