https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynek, który musi prowokować. Nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Gdzie powstanie?

Jak mówi profesor Adam Podhorecki, kierownik projektu, BAIRIi będzie się albo szalenie podobać, albo wywoływać  skrajnie negatywne emocje. Takie jednak jest założenie projektantów. Nowy obiekt UTP ma budzić kontrowersje.
Jak mówi profesor Adam Podhorecki, kierownik projektu, BAIRIi będzie się albo szalenie podobać, albo wywoływać skrajnie negatywne emocje. Takie jednak jest założenie projektantów. Nowy obiekt UTP ma budzić kontrowersje. Wizualizacja: UTP
Będzie ultranowoczesny, energooszczędny i futurystyczny. Ma powstać na bazie gmachu, w którym znajdują się obecnie wydział budownictwa oraz administracja Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ulicy Kaliskiego w Fordonie. Mają się w nim kształcić młode kadry inżynierskie UTP.

W skrócie będzie się nazywał BAIRI - Bydgoski Akcelerator Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich. Eksperymentalny, trzykondygnacyjny budynek ma powstać na bazie gmachu, w którym znajdują się obecnie wydział budownictwa oraz administracja Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ulicy Kaliskiego w Fordonie. Stary budynek zostanie zmodernizowany i powiększony.
[break]
Znakiem rozpoznawczym BAIRI będzie żuraw, czyli dźwig budowlany, umiejętnie wkomponowany w bryłę gmachu. Dzięki niemu, naukowcy i studenci UTP będą mogli dowolnie przebudowywać obiekt, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Bo BAIRI ma być jednym wielkim laboratorium budownictwa, służącym do testowania rozmaitych materiałów budowlanych i najnowocześniejszych technologii. Wszystkie instalacje - elektryczna, wodno-kanalizacyjna, cieplna, klimatyzacja oraz wentylacja nie będą pochowane w ścianach, lecz zostaną wypuszczone na zewnątrz. Przyszli inżynierowie zobaczą je w działaniu i w razie potrzeby zmodyfikują lub zmienią na inne.

PRZECZYTAJ:Ryzykowne, ale... [DZIELNICOWYM OKIEM]

- Pomysł jest oryginalny i unikatowy na skalę europejską, bo budynek sam w sobie będzie laboratorium. Ściany na przykład będzie można wymieniać, sprawdzając ich parametry akustyczne i cieplne. Jak nam się znudzi jedna ściana, to weźmiemy inną - mówi profesor Adam Podhorecki, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP, kierownik projektu.

Namacalny kontakt

Generalnym projektantem jest profesor Robert Barełkowski, który tak, m.in., napisał o projekcie BAIRI w swoim artykule „Myślenie o przyszłości”: „Koncepcja powołania BAIRI zakłada podstawowy cel edukacyjny kształcenia kadry inżynieryjnej wszystkich kierunków, wspomagany przez namacalny kontakt z zaawansowanymi, najbardziej aktualnymi technologiami, a także przez percepcję obserwowania zachowań zróżnicowanych rozwiązań budowlanych, architektonicznych i inżynierskich w realnych, eksploatacyjnych warunkach”.

- Chcemy, żeby studenci zobaczyli, że w budownictwie potrzebna jest współpraca specjalistów różnych branż. W tej chwili mamy na wydziale kierunki obejmujące szeroki zakres budownictwa, od urbanistyki aż po architekturę wnętrz - mówi prof. Podhorecki.

Dla nauki i dla biznesu

W nowym obiekcie mają być realizowane projekty dyplomowe studentów i prace naukowe kadry wykładowej UTP. Możliwa będzie także współpraca z biznesem, polegająca m.in. na testowaniu materiałów budowlanych.

- Jeśli producent prefabrykatów zechce przetestować jakiś prototypowy element, nie ma problemu. Będziemy mogli tu badać wszystko, co jest związane z budownictwem - izolacyjność cieplną i akustyczną ścian, właściwości prefabrykatów, przemieszczenie i sztywność materiałów, różne możliwości wykorzystania źródeł energii - wymienia dziekan.

Budynek będzie w pełni energooszczędny i wyposażony w odnawialne źródła energii. Na jego dachu pojawią się między innymi panele słoneczne.

Projekt BAIRI powstał w ciągu zaledwie kilku miesięcy dwa lata temu. Pracowali nad nim naukowcy wydziału budownictwa UTP.

- Dobrałem zespół składający się z samych optymistów, skupiających się na sukcesie, a nie na porażce. Zaczęło się od tego, że rektor poinformował mnie, iż można pozyskać środki unijne, tylko trzeba w dwa miesiące napisać projekt - wspomina Adam Podhorecki.

Projekt uzyskał niedawno pozwolenie na budowę i akceptację ratusza. Wkrótce uczelnia złoży aplikację o środki unijne. Kosztorys opiewa na około 60 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mgr
masakra
w
wolek
Mnie sie podoba i przez to bedziemy mieli jeszcze wieksza przewage w architekturze wspoleczesnej nad Trolluniem ktory slynie tylko z sypiących sie gotyckich ruder i Rydzola, tego starego pierdziela.
B
BAIRI
Projektant ma chyba jakiś kompleks.. i za wszelką cenę chciał być w gazecie... pewnie będzie ... w MAKABRYLE !!!
j
ja
fajny żart na prima aprillis :)
M
Mariusz !!!
Brawo w końcu w METROPOLII musi być wyzwalająca emocje niebanalna i inspirująca architektura (w myśl zasady, że może się coś podobać, lub nie podobać - ale trzeba to zobaczyć). Onegdaj w Bilbao projekt architektoniczny muzeum w/g wizji Franka O Gehry'ego - też wywoływał kontrowersje, a dziś po zrealizowaniu inwestycji - miliony turystów przyjeżdżają go zobaczyć (bardziej budynek niż zbiory muzealne).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski