W skrócie będzie się nazywał BAIRI - Bydgoski Akcelerator Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich. Eksperymentalny, trzykondygnacyjny budynek ma powstać na bazie gmachu, w którym znajdują się obecnie wydział budownictwa oraz administracja Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ulicy Kaliskiego w Fordonie. Stary budynek zostanie zmodernizowany i powiększony.
[break]
Znakiem rozpoznawczym BAIRI będzie żuraw, czyli dźwig budowlany, umiejętnie wkomponowany w bryłę gmachu. Dzięki niemu, naukowcy i studenci UTP będą mogli dowolnie przebudowywać obiekt, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Bo BAIRI ma być jednym wielkim laboratorium budownictwa, służącym do testowania rozmaitych materiałów budowlanych i najnowocześniejszych technologii. Wszystkie instalacje - elektryczna, wodno-kanalizacyjna, cieplna, klimatyzacja oraz wentylacja nie będą pochowane w ścianach, lecz zostaną wypuszczone na zewnątrz. Przyszli inżynierowie zobaczą je w działaniu i w razie potrzeby zmodyfikują lub zmienią na inne.
PRZECZYTAJ:Ryzykowne, ale... [DZIELNICOWYM OKIEM]
- Pomysł jest oryginalny i unikatowy na skalę europejską, bo budynek sam w sobie będzie laboratorium. Ściany na przykład będzie można wymieniać, sprawdzając ich parametry akustyczne i cieplne. Jak nam się znudzi jedna ściana, to weźmiemy inną - mówi profesor Adam Podhorecki, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP, kierownik projektu.
Namacalny kontakt
Generalnym projektantem jest profesor Robert Barełkowski, który tak, m.in., napisał o projekcie BAIRI w swoim artykule „Myślenie o przyszłości”: „Koncepcja powołania BAIRI zakłada podstawowy cel edukacyjny kształcenia kadry inżynieryjnej wszystkich kierunków, wspomagany przez namacalny kontakt z zaawansowanymi, najbardziej aktualnymi technologiami, a także przez percepcję obserwowania zachowań zróżnicowanych rozwiązań budowlanych, architektonicznych i inżynierskich w realnych, eksploatacyjnych warunkach”.
- Chcemy, żeby studenci zobaczyli, że w budownictwie potrzebna jest współpraca specjalistów różnych branż. W tej chwili mamy na wydziale kierunki obejmujące szeroki zakres budownictwa, od urbanistyki aż po architekturę wnętrz - mówi prof. Podhorecki.
Dla nauki i dla biznesu
W nowym obiekcie mają być realizowane projekty dyplomowe studentów i prace naukowe kadry wykładowej UTP. Możliwa będzie także współpraca z biznesem, polegająca m.in. na testowaniu materiałów budowlanych.
- Jeśli producent prefabrykatów zechce przetestować jakiś prototypowy element, nie ma problemu. Będziemy mogli tu badać wszystko, co jest związane z budownictwem - izolacyjność cieplną i akustyczną ścian, właściwości prefabrykatów, przemieszczenie i sztywność materiałów, różne możliwości wykorzystania źródeł energii - wymienia dziekan.
Budynek będzie w pełni energooszczędny i wyposażony w odnawialne źródła energii. Na jego dachu pojawią się między innymi panele słoneczne.
Projekt BAIRI powstał w ciągu zaledwie kilku miesięcy dwa lata temu. Pracowali nad nim naukowcy wydziału budownictwa UTP.
- Dobrałem zespół składający się z samych optymistów, skupiających się na sukcesie, a nie na porażce. Zaczęło się od tego, że rektor poinformował mnie, iż można pozyskać środki unijne, tylko trzeba w dwa miesiące napisać projekt - wspomina Adam Podhorecki.
Projekt uzyskał niedawno pozwolenie na budowę i akceptację ratusza. Wkrótce uczelnia złoży aplikację o środki unijne. Kosztorys opiewa na około 60 milionów złotych.
