Właśnie opublikowano Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018. Wskazuje on wydziały, na których warto studiować 21 najpopularniejszych kierunków technicznych. Bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zajął w nim dalsze miejsca. Co Pan na to?
Trudno na gorąco komentować te wyniki, bo jeszcze nie zdążyłem się z nimi dokładnie zapoznać. Na pewno będzie to wymagało głębszej analizy. Oczywiście te wyniki nie zadowalają nas, bo mamy ambicję na więcej. Podjęliśmy jednak wiele działań naprawczych, które, mam nadzieję, przyniosą efekty w najbliższych 2 latach.
Jakie to działania?
Na przykład zmobilizowaliśmy naszą kadrę naukową i zwiększyliśmy liczbę wniosków o projekty badawcze. Stawiamy też na większy udział naszych pracowników w badaniach zleconych. Ważne jest też umiędzynarodowienie. Pozyskanie kadry z zagranicy stworzyłoby studentom szansę spojrzenia na różne problemy trochę z innej strony. Dałoby też możliwość większego udziału studentów w zajęciach prowadzonych w języku obcym.
Czytaj też: Bydgoskie uczelnie w ogólnopolskim rankingu. Jak wypadły?
Na 21 kierunków sklasyfikowani zostaliście w 8. To architektura, budownictwo, elektronika i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, technologia chemiczna i transport. Najwyższy skok w rankingu odnotował kierunek mechanika i budowa maszyn (z 23 na 19) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej...
To rzeczywiście kierunek chętnie wybierany przez studentów. Problem w tym, że wielu z nich nie podejmuje już studiów II stopnia. Kończy je na etapie studiów I stopnia, bo często w czasie nauki znajduje zatrudnienie.
Do 19 kwietnia będzie ciepło i wiosennie (źródło TVN/X-News):
