W Rankingu Uczelni Akademickich ex aeguo zwyciężyły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Najwyżej z regionu został sklasyfikowany Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który awansował z 10 na 9 miejsce. Ponadto w rankingu uniwersytetów utrzymał 5 pozycję sprzed roku. Spośród bydgoskich uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, choć tak jak w 2016 roku, zajął lokaty 51-60, to w rankingu uczelni technicznych zajął 17 miejsce.
- Ten wynik nie do końca nas satysfakcjonuje. Jednak będziemy pracować nad tym, aby go poprawić - zapewnia dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.
Na pozycjach 61-70 uplasował się Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, który zajął też 22 miejsce rankingu uniwersytetów (poprzednio był 17). - Osiągnięcie lepszych wyników jest bardzo trudne, bo w sąsiedztwie mamy kilka czołowych szerokoprofilowych uczelni, takich jak UMK w Toruniu, UAM w Poznaniu czy Uniwersytet Gdański - mówi Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.
- Jesteśmy uczelnią wybitnie humanistyczną, raczkujemy w takich dziedzinach naukowych, jak ekonomia czy kierunki stawiające na innowacyjność. Dlatego na tę chwilę mamy zdecydowanie mniej możliwości, aby osiągnąć jakiś wybitny wynik według kryteriów „Perspektyw” Ranking jest dla nas ważny, ale nie przysłania najważniejszych celów, jakie UKW sobie stawia, czyli w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy wyedukowanie studentów tak, by jako absolwenci mogli się na nim odnaleźć.
Przeczytaj też: Jarosłąw Gowin w Bydgoszczy. Szkolnictwo wyższe do poprawki!
W Rankingu Uczelni Medycznych 11. pozycję, tak jak przed rokiem, zajęło Collegium Medicum UMK. Z kolei w Rankingu Państwowych Szkół Wyższych Zawodowych 15. lokatę zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku.
Powody do zadowolenia mają prywatne bydgoskie uczelnie. W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich najlepiej wypadła Wyższa Szkoła Gospodarki (skok z 29. na 19. miejsce).
- Jesteśmy dumni, bo ten ranking należy do bardzo prestiżowych - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka WSG. - Skrupulatnie monitorujemy rynek pracy i edukacji - nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami - dobierając ofertę, kadrę naukową i partnerów bardzo specjalistycznie w oparciu o kształtujące się zapotrzebowanie rynku pracy nie tylko teraźniejsze, lecz głównie przyszłościowe - innowacyjne.
W rankingu aż o 15 miejsc na 36. pozycję awansowała Bydgoska Szkoła Wyższa.
ZOBACZ
Wyjeździliśmy tysiące kilometrów dla Metropolii Bydgoszcz!
- Naszym atutem jest różnorodność prowadzonych kierunków kształcenia oraz bogata oferta studiów magisterskich, bowiem w tej kategorii jesteśmy na 9 miejscu w Polsce - mówi prof. nadzw. dr Włodzimierz Majewski, rektor uczelni. - Wysoki awans w rankingu pokazuje, że idziemy właściwą drogą. Dzięki kryteriom tej oceny dowiadujemy się też, co należy poprawić. Od października br. uruchamiamy studia na kierunkach pielęgniarstwo i jako jedyni w Polsce - marketing cyfrowy.
W rankingu 34. miejsce zajęła Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku (poprzednio 43 lokata) , 36. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (42), 38. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (33) i 45. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy (51-60 miejsce).
WIDEO: Szwajcarski superkomputer pomaga polskim naukowcom
