Zobacz wideo: Casting do filmu "Negatyw" Roberta Wichrowskiego w Bydgoszczy.
To będzie historyczny moment w życiu całej społeczności akademickiej UTP, ale też Bydgoszczy i regionu. W roku jubileuszu 70-lecia istnienia uczelni - od 1 września UTP przekształci się w Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
- Napis, który właśnie ustawiamy w centralnym miejscu kampusu, ma podkreślić rangę tego wydarzenia - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. UTP i zarazem rzecznik uczelni. - Prace nad nim trwały już od kilku miesięcy. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi 31 sierpnia, a poprzedzi je posiedzenie Senatu Uczelni. Liczymy, że będzie to też miła niespodzianka dla bydgoszczan, którzy będą mogli przyjść i zrobić sobie zdjęcia przy nazwie „Politechnika Bydgoska”. Kampus cały czas pięknieje i tworzy się tu naprawdę znakomita przestrzeń do wypoczynku. Wielu mieszkańców już zresztą chętnie wybiera się tu na spacery.
To niejedyne atrakcje, jakie szykuje uczelnia z okazji zmiany nazwy. - Będą też inne niespodzianki, ale na razie nie mogę jeszcze wszystkiego zdradzić - mówi Szymon Różański. - Przed nami mnóstwo pracy. Przygotowywane są też tablice urzędowe z nową nazwą, które od 1 września muszą już wisieć, podobnie pieczątki. Część studentów nawet przełożyła obrony na wrzesień, by dostać już dyplom z nową nazwą.
W obecności rektorów z całego kraju powitają Politechnikę Bydgoską
Uroczystość połączoną z imprezą plenerową z udziałem pracowników uczelni i ponad 40 rektorów państwowych szkół wyższych zaplanowano wieczorem 31 sierpnia.
- Dzień wcześniej odbędzie się u nas zjazd rektorów uczelni technicznych - mówi Szymon Różański. - Na samą uroczystość 31 sierpnia przybędą też rektorzy szkół rolniczych z całej Polski oraz uczelni z regionu, w tym z Bydgoszczy. W nocy z 31 sierpnia na 1 września powitamy razem najmłodszą politechnikę w kraju.
Bydgoska uczelnia, co wielokrotnie podkreśla jej rektor prof. dr hab. inż. Marek Adamski, będzie najmłodszą politechniką z najdłuższym, bo 70-letnim stażem. W 1951 r. działalność rozpoczęła bowiem Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą 13 lat później przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską. Po upływie kolejnych 10 lat na jej podstawie powstała Akademia Techniczno-Rolnicza, a w 2006 r. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Przez siedem dekad mury uczelni z tytułem zawodowym inżyniera opuściło ponad 70 tys. absolwentów. Już w lipcu br. władze przyszłej Politechniki Bydgoskiej zapowiedziały powstanie w strukturach uczelni nowego 8. wydziału - Wydziału Sztuk Projektowych, który powstanie na bazie dotychczasowych doświadczeń, kadry i infrastruktury związanej z wzornictwem oraz architekturą wnętrz. Uczelnia szacuje, że jego uruchomienie nastąpi z początkiem 2022 r.
Jak wyglądała droga UTP do bycia politechniką?
- Na posiedzeniu 20 maja br. Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę w sprawie zmiany nazwy UTP (głosowało 454 posłów, za - 452, przeciw - 2, wstrzymało się - 0).
- W czerwcu br. wypowiedział się też Senat (głosowało 99 senatorów - wszyscy byli "za"), a 23 czerwca ustawę podpisał Andrzej Duda, prezydent RP.
- Wcześniej w lutym br. na uczelni przeprowadzono referendum. Pozytywną opinię wydali też Senat i Rada Uczelni, a następnie Ministerstwo Edukacji i Nauki. W efekcie pod koniec lutego br. rządowy projekt ustawy został skierowany do prac legislacyjnych.
- Inicjatywa zyskała też poparcie lokalnych władz. Stanowisko popierające powstanie politechniki jednogłośnie przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy na sesji 28 kwietnia br. Tego samego dnia (28 kwietnia) projekt wpłynął do Sejmu, a dwa dni później skierowano go do I czytania. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła go jednogłośnie.
