Bruski do Kownackiego: Stawia pan wygodę biskupa ponad oczekiwania bydgoszczan

Joanna Pluta, JM
„Podczas konsultacji społecznych ws. zmian organizacji ruchu strona kościelna nie wniosła uwag” - pisze prezydent Bruski
„Podczas konsultacji społecznych ws. zmian organizacji ruchu strona kościelna nie wniosła uwag” - pisze prezydent Bruski Tomasz Czachorowski
Kilka dni temu do prezydenta Bydgoszczy napisał poseł Bartosz Kownacki. Apelował o zmianę decyzji ws. nowej organizacji ruchu w obrębie Starego Rynku, która powoduje trudności w dojeździe do fary. Bruski odpowiada: „Stawia pan poseł wygodę księdza biskupa i pracowników jego kurii ponad oczekiwania bydgoszczan”.

Przypomnijmy, w swoim niedawnym liście poseł PiS Bartosz Kownacki uznał, że ograniczenie ruchu w okolicy Starego Rynku, które obowiązuje w Bydgoszczy od 8 września, a które wiąże się także z utrudnieniem dojazdu w okolice fary i kurii, jest ze strony prezydenta Bruskiego „ukrytym atakiem i sposobem utrudnienia praktyk religijnych”.

Atak na Kościół?

„Ksiądz Biskup Jan Tyrawa zwracał się już w liście otwartym w sprawie tego zarządzenia, lecz póki co bez pozytywnego rezultatu. Dlatego też stanowczo przeciwstawiam się temu zakazowi. Katedra Bydgoska jest centralnym punktem diecezji, siedzibą biskupa oraz miejscem, w którym odbywa się wiele bardzo ważnych wydarzeń religijnych i kulturalnych. Dwa miejsca parkingowe przeznaczone do użytkowania nie spełniają potrzeb wiernych i duchowieństwa, odwiedzających świątynię” - czytamy w liście posła (pisownia oryginalna).

Kownacki dodaje też, że jego zdaniem „pozostawienie sprawy w obecnym stanie rzeczy przypomina działania z mrocznych czasów komunizmu, które szykanowały duchowieństwo i wierzących”.

Czytaj także: Poseł Kownacki o braku dojazdu do bydgoskiej fary: - Szykanowanie duchowieństwa

Prezydent Bruski właśnie odpowiedział na jego pismo. „Z dużą uwagą zapoznałem się z wystąpieniem pana posła. Ta szczególna uwaga wynikała z faktu, że niezmiernie rzadko, jako poseł wybierany m.in. przez bydgoszczan, zabiega pan o sprawy ważne dla Bydgoszczy. W trakcie głosowań sejmowych konsekwentnie popiera pan ustawy, które zawierają niekorzystne dla miasta regulacje prawne” - czytamy.

Bruski pisze dalej: „Rozumiem oczywiście, że jako osoba korzystająca z olbrzymiego wsparcia propagandowego udzielanego od wielu lat przez ojca Tadeusza Rydzyka musi pan spłacić dług wobec Kościoła Katolickiego: Nie rozumiem natomiast kierowania do mnie, jako katolika, oskarżeń o „ukryty atak” na Kościół i „szykanowanie duchowieństwa i wierzących”.

Prezydent dodaje, że decyzji nie zmieni. „Tym bardziej że jej podjęcie poprzedziły konsultacje społeczne, podczas których strona kościelna nie wniosła żadnych uwag. Wiele postulatów zgłaszanych na tym etapie zostało uwzględnionych w przyjętym projekcie. Korzystając z okazji zachęcam do bardziej aktywnego i przede wszystkim skutecznego zabiegania o sprawy bydgoszczan” - kończy Rafał Bruski i przy okazji zaprasza posła na cykliczne, organizowane przez siebie spotkania z parlamentarzystami.

Rozumiem oczywiście, że jako osoba korzystająca z olbrzymiego wsparcia propagandowego udzielanego od wielu lat przez ojca Tadeusza Rydzyka musi pan spłacić dług wobec Kościoła Katolickiego: Nie rozumiem natomiast kierowania do mnie, jako katolika, oskarżeń o „ukryty atak” na Kościół i „szykanowanie duchowieństwa i wierzących

O. Rydzyk radzi

Afera w sprawie fary dotarła już także do Torunia. Sytuację skomentował ostatnio na antenie Radia Maryja przywołany przez prezydenta Bruskiego o. Rydzyk. - W takiej Bydgoszczy do kurii nie można dojechać, ani do katedry - mówił redemptorysta. - Prezydent zarządził. Czy to nie jest neokomunizm? Katolicy w Bydgoszczy, weźcie się do tego, zadziałajcie. Podpisy zbierajcie - do prezydenta, wojewody, posłów. A gdzie ci posłowie prawicowi? Co oni zrobili? Ja nie chce ich nazwisk mówić. O jednym myślę tam bardzo dobrze, ale coś za słaby. To trzeba być mężczyzną!

A gdzie ci posłowie prawicowi? Co oni zrobili? Ja nie chce ich nazwisk mówić. O jednym myślę tam bardzo dobrze, ale coś za słaby. To trzeba być mężczyzną!

Bydgoszcz w 3D na Google Maps i Google Earth [zdjęcia]

Pełna treść listu posła Kownackiego:
"We wrześniu 2019 roku podjął Pan decyzję dotycząca zakazu ruchu przy Katedrze Bydgoskiej. W moim odczuciu jest to działanie bardzo kontrowersyjne. Ksiądz Biskup Jan Tyrawa zwracał się już w liście otwartym w sprawie tego zarządzenia, lecz póki co bez pozytywnego rezultatu. Dlatego też stanowczo przeciwstawiam się temu zakazowi.

Katedra Bydgoska jest centralnym punktem diecezji, siedzibą biskupa oraz miejscem, w którym odbywa się wiele bardzo ważnych wydarzeń religijnych i kulturalnych. Dwa miejsca parkingowe przeznaczone do użytkowania nie spełniają potrzeb wiernych i duchowieństwa, odwiedzających świątynię. Przez tę decyzję, która jest ukrytym atakiem i sposobem utrudnienia praktyk religijnych, wierni mają problem z dojazdem na codzienne lub niedzielne Eucharystie, na śluby i pogrzeby. Utrudniony dojazd mają również kapłani, którzy dbają o stały konfesjonał w katedrze.

Duże utrudnienia ma także kuria bydgoska - Ksiądz Biskup, wszyscy pracownicy i interesanci tej instytucji. Katedra jest także bardzo ważnym zabytkiem bydgoskim, który wymaga wielu nakładów remontowych, a decyzja władz bydgoskich praktycznie uniemożliwia dojazd konserwatorów i ekip remontowych. Pomimo apelu Biskupa Bydgoskiego decyzja nie została cofnięta. Dlatego apeluję o jej zmianę.

Pozostawienie sprawy w obecnym stanie rzeczy przypomina działania z mrocznych czasów komunizmu, które szykanowały duchowieństwo i wierzących".

Pełna treść odpowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego:
"Z dużą uwagą zapoznałem się z wystąpieniem Pana posła. Ta szczególna uwaga wynikała z faktu, że niezmiernie rzadko, jako poseł wybierany m.in. przez Bydgoszczan, zabiega Pan o sprawy ważne dla Bydgoszczy. W trakcie głosowań sejmowych konsekwentnie popiera Pan ustawy, które zawierają niekorzystne dla miasta regulacje prawne. Taką samą konsekwencję wykazuje Pan (niestety) podczas głosowań poprawek do budżetu państwa, które dotyczą finansowania ważnych dla Bydgoszczy inwestycji.

Rozumiem oczywiście, że jako osoba korzystająca z olbrzymiego wsparcia propagandowego udzielanego od wielu lat przez Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka musi Pan spłacić dług wobec Kościoła Katolickiego: Nie rozumiem natomiast kierowania do mnie, jako katolika, oskarżeń o „ukryty atak" na Kościół Katolicki i „szykanowanie duchowieństwa i wierzących”. Stawia Pan poseł wygodę Księdza Biskupa i pracowników jego Kurii ponad oczekiwania olbrzymiej większości Bydgoszczan tj. uczynienia obszaru Starego Miasta strefą przeznaczoną dla pieszych.

Odnosząc się do wniosku Pana posła o dopuszczenie do ruchu kołowego w obszarze bezpośrednio przyległym do Katedry Bydgoskiej, mogę zapewnić, że nie wpłynie on na zmianę decyzji. Tym bardziej, że jej podjęcie poprzedziły konsultacje społeczne, podczas których strona kościelna nie wniosła żadnych uwag. Wiele postulatów zgłaszanych na tym etapie zostało uwzględnionych w przyjętym projekcie.

Korzystając z okazji zachęcam do bardziej aktywnego i przede wszystkim skutecznego zabiegania o sprawy Bydgoszczan. Już dzisiaj zapraszam na cyklicznie organizowane przeze mnie spotkania z parlamentarzystami. Mam nadzieję, że zmieni Pan poseł dotychczasową postawę i w obecnej kadencji będę jednak mógł liczyć na Pańską obecność."

Nowy most przez Brdę niemal gotowy. Budowa trasy S5 [zdjęcia]

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Materiał oryginalny: Bruski do Kownackiego: Stawia pan wygodę biskupa ponad oczekiwania bydgoszczan - Gazeta Pomorska

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poseł Kownacki się nagle obudził a gdzie On był do tej pory ?

W biurze jego przy ul. Chodkiewicza pracuje pani jak się przyszło do posła to wszystkich spławiała mnie też dlatego nie dziwię się prezydentowi Bruskiemu i tak dał nasze pieniądze 100 tys. dla biskupa za 10 lat istnienia Kurii, której tutaj nikt nie chce a już w ogóle B-pa Tyrawy ze swymi kilkoma kolegami księżmi , którzy atakują wiernych niewygodnych usuwają z kościołów .Kościół bydgoski to prywata dlatego stoi pusty za wyjątkiem prawdziwych kościołów jak np. Bazylika Mniejsza wzorowa Wincentego a Pauli.

B
Bydgoszczak
8 listopada, 19:39, Ben:

Niech wierni noszą grubaska w lektyce.

Lepiej dla zdrowia, niech duzy Bobas chodzi pieszo!

B
Bydgoszczak

Trzeba chodzic pieszo , to moze spadnie troche sadla, po obu stronach rezydencji, ten gruby pan ma kilka garazy, po co samotnemu mezczyznie kilka samochodow i kilkaset metrow kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Ten otyly pan SAM powinien te powierzchnie sprzatac, to moze nabralby pokory w stosunku do innych ludzi.

e
ep22

Zgadzam się z Panem Prezydentem

Kościół sobie za dużo pozwala

a gdzie my mieszkańcy

B
Bydziak
8 listopada, 19:41, DOB:

To nie tylko chodzi o biskupa, ale jak młoda para chciałaby ślub w Farze, to nie może podjechać do kościoła samochodem. To PO dzieli i skłóca bardzo mieszkańców -Polaków, a nie PiS.

Dlaczego nie może? Podjeżdżają na Farną, wysiądą samochód pojedzie dalej, a młodzi zejdą 5 metrów po schódkach i są w Farze.

G
Gość
8 listopada, 21:24, BLONIE:

Bardzo dobrze Panie prezydencie.Tak trzymać, nic się nie stanie jak zaparkuj Pod Blankami i się przejda 300m.Niech wyjda do ludziemi zobacza jaki jest Świat z naszej perspektywy a nie jakieś jest z okien limuzyn.

9 listopada, 09:26, Gość:

Racja. Niech przestępca nauczy się chodzić, zanim posiedzi.

prawda! wywalić za miasto tych zboczeńców w sukienkach! tu nie ma miejsca dla przestępców

S
Sfrustrowany bydgoszczak
9 listopada, 0:59, TorTor:

Jakie miasto, takie komentarze... Bydgoszcz, to nie miasto, to stan umysłu, co widać po poniższych komentarzach :/

9 listopada, 04:56, TorTor:

Najważniejsze, że wizytówką twojej mieściny jest Rydzyk i DanielMagical! ;)) To są autorytety zaściankowych mieszkańców twojej nędznej mieściny... ;)))

Tak sobie tłumacz :)

G
Gość
8 listopada, 21:24, BLONIE:

Bardzo dobrze Panie prezydencie.Tak trzymać, nic się nie stanie jak zaparkuj Pod Blankami i się przejda 300m.Niech wyjda do ludziemi zobacza jaki jest Świat z naszej perspektywy a nie jakieś jest z okien limuzyn.

Racja. Niech przestępca nauczy się chodzić, zanim posiedzi.

T
TorTor
9 listopada, 0:59, TorTor:

Jakie miasto, takie komentarze... Bydgoszcz, to nie miasto, to stan umysłu, co widać po poniższych komentarzach :/

Najważniejsze, że wizytówką twojej mieściny jest Rydzyk i DanielMagical! ;)) To są autorytety zaściankowych mieszkańców twojej nędznej mieściny... ;)))

T
TorTor

Jakie miasto, takie komentarze... Bydgoszcz, to nie miasto, to stan umysłu, co widać po poniższych komentarzach :/

G
Gość
8 listopada, 21:24, BLONIE:

Bardzo dobrze Panie prezydencie.Tak trzymać, nic się nie stanie jak zaparkuj Pod Blankami i się przejda 300m.Niech wyjda do ludziemi zobacza jaki jest Świat z naszej perspektywy a nie jakieś jest z okien limuzyn.

kedy ja nie kce aby taki zacofaniec, rżnący w zad nieletnich, wychodził w świat, do mnie!!1111jedenjedenjed

B
BLONIE

Bardzo dobrze Panie prezydencie.Tak trzymać, nic się nie stanie jak zaparkuj Pod Blankami i się przejda 300m.Niech wyjda do ludziemi zobacza jaki jest Świat z naszej perspektywy a nie jakieś jest z okien limuzyn.

k
kGrobelna@onet.pl
8 listopada, 18:47, Gość:

Bardzo dobrze, Panie Prezydencie!

Z tym NOWOTWOREM, zwanym kościołem katolickim trzeba krótko. Z buta i wyprowadzić za wszarz za miedzę. Niech sobie toruń okupują, a nie Wolne Miasto Bydgoszcz.

Pięknie napisane. Nic dodać i nic ująć. Pozdrawiam serdecznie!

T
TorTor
8 listopada, 18:47, Gość:

Bardzo dobrze, Panie Prezydencie!

Z tym NOWOTWOREM, zwanym kościołem katolickim trzeba krótko. Z buta i wyprowadzić za wszarz za miedzę. Niech sobie toruń okupują, a nie Wolne Miasto Bydgoszcz.

8 listopada, 19:33, Fazer:

Właśnie tak jest. Nie ustępować przestępcom. Ich miejsce jest w więzieniu, nie w centrum miasta.

8 listopada, 19:41, panbuk:

Dokładnie. Brawo, Panie Prezydencie. Bydgoszczanie stoją za Panem murem. A jak przestępcy w sukienkach nie przestaną bruździć, wyjdziemy na ulice i grzecznie wyprowadzimy tych oszustów za rogatki miasta. Droga wolna, darmozjady!

Dokładnie tak jest.

Pislamiści znowu dzielą Polaków, jątrzą i niszczą. Nic więcej nie potrafią.

A
AntyanawetZA
8 listopada, 19:41, DOB:

To nie tylko chodzi o biskupa, ale jak młoda para chciałaby ślub w Farze, to nie może podjechać do kościoła samochodem. To PO dzieli i skłóca bardzo mieszkańców -Polaków, a nie PiS.

W XXI wieku robić ślub w kościele? To jak leczyć raka jelita grubego bańkami albo smarować plecy sadłem bobra wymieszanym z obornikiem krowim, by zmniejszyć ból zęba.

A nawet jak ktoś jest takim ciemnogrodzianinem, to po pierwsze może wysiąść z auta, które po tym fakcie odjeżdża na nieodległy parking albo opcjonalnie przejść te 10 kroków, zamiast wozić się pod same drzwi.

Ale do tego trzeba myśleć...a to idea obca wielu Polakom.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3