Jest już prawie pewne, że od nowego roku ruszy system ulg w biletach komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych. Za darmo pojadą starsi dopiero po 70. roku życia, ale bilety jednorazowe będą tańsze.
- To trudne sprawy, ale jestem już po rozmowach z dwoma klubami radnych - stwierdził wczoraj prezydent Rafał Bruski. Jest więc prawie pewne, że podczas przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta koalicja zaakceptuje zmiany w taryfach komunikacyjnych zaproponowane przez prezydenta.
<!** reklama>
Bilety jednorazowe mają stanieć z 3,2 złotego do 3 złotych. Za darmo będą mogły jeździć osoby dopiero po 70. roku życia. - Nie jesteśmy tak bogatym miastem, żeby stać nas było na utrzymywanie granicy 65 lat - stwierdził Rafał Bruski. Częściową rekompensatą ma być wprowadzenie 50-procentowych ulg dla emerytów i rencistów: ale dla mężczyzn dopiero po ukończeniu sześćdziesiątki, dla kobiet - po 55. roku życia.
Prezydent chce, żeby zniknęły darmowe przejazdy dla pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. - To zaszłość z poprzedniej epoki, innym przewoźnikom nie przysługuje - stwierdził Rafał Bruski. Prawo do zniżek mają stracić sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz policjanci. - Za darmo będą mogli jeździć policjanci do stopnia aspiranta sztabowego, ale pod warunkiem, że będą w mundurze - stwierdził prezydent. Darmowe przejazdy stracą krwiodawcy, którzy oddali minimum 18 litrów krwi - będzie im przysługiwać tylko 50-proc. ulga.
Największymi ulgami zostaną objęte rodziny wielodzietne z kartą „Bydgoska Rodzina 3 Plus”, ale tylko pod warunkiem, że wykupią bilet miesięczny lub 30-dniowy. Rodzice i opiekunowie mający troje dzieci będą jeździć z 50-procentowymi ulgami, a dzieci - z 75-procentowymi. Rodziny z czworgiem dzieci - całkowicie za darmo. Rodziny z trojgiem potomstwa bez opłat będą mogły poruszać się w soboty, niedziele i święta.
- Największym problemem Bydgoszczy będzie za kilkanaście lat jej wyludnienie - stwierdził Rafał Bruski, uzasadniając tak szeroki plan wsparcia rodzin wielodzietnych oraz tłumacząc podwyższenie wieku, w którym przysługują darmowe przejazdy.
Na tym jednak ulgi się nie kończą. Za darmo będą mogli podróżować uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej oraz... umundurowani kontrolerzy strefy płatnego parkowania w jej granicach, w czasie wykonywania obowiązków.
Połowę biletu zapłacą także uczniowie szkół wieczorowych do 23. roku życia oraz osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne.
Jeżeli zmiany zostaną zaakceptowane przez radnych, to zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.