Skąd biedronki azjatyckie w Polsce?
Biedronkę azjatycką sprowadzono w XIX wieku do Europy z południowo-wschodniej Azji. Owady miały pomóc zwalczać mszyce na terenach upraw rolnych, jednak wymknęły się spod kontroli. Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach. Trzeba pamiętać, że biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywnym gatunkiem.
Sprawdź
UWAGA! Oprócz ugryzienia, owady wydzielają w momencie zagrożenia oraz swojej śmierci żółtą substancję (hemolimfę), która pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, nie do usunięcia.
Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga. Gryzą! Co to...
Uwaga, biedronki azjatyckie gryzą!
Biedronki azjatyckie nazywane są także arlekinami lub harlekinami. Biedronka azjatycka to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. W odróżnieniu do rodzimego gatunku, który powszechnie występuje w Polsce, biedronki azjatyckie gryzą. Ich ukąszenie może wywoływać reakcje alergiczne (opuchnięte miejsce ugryzienia, wysypkę, świąd), a także powodować nieżyt nosa, problemy z oddychaniem, ataki astmy i zapalenie spojówek.
Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.
Biedronka azjatycka. Jak wygląda?
Biedronki azjatyckie poznamy po charakterystycznym kolorze. Owady mają pancerz w kolrze od żółtego poprzez odcienie pomarańczowego i czerwieni po czarny. Kształt biedronki azjatyckiej jest owalny, wypukły. Długość dorosłego chrząszcza wynosi od 5 do 8 mm. Wielkością są zbliżone do biedronki powszechnie występującej w Polsce biedronki siedmiokropki, ale biedronki azjatyckie na swoim pancerzu kropek mogą mieć nawet 23.
To może Cię zainteresować
